Chalupa v Žítkové, mystické krajině Bílých Karpat

stará chalupa s novou padnoucí přístavbou

Nová přístavba tvoří soulad i kontrast se starou chalupou. Foto: Richard Guryča

Žítková na moravsko-slovenském pomezí láká turisty, ale i zájemce o chalupy k rekreaci. Krajina Bílých Karpat je zde protkána mystickou krásou. Chalupu tam však snadno nekoupíte.

Jak se zrodila Chaloupka u Žofie

Výhled na vrcholky okolních hor okouzloval Dagmar Pavlovou celá léta, ale že by tady měla chalupu, na to původně nepomýšlela. Dnes je všechno jinak. Navštívíte-li Chaloupku u Žofie, bude výhled do kraje tím prvním, co vás doslova přišroubuje k zemi. Přestože uděláte „čelem vzad“, okouzlení se nikam nevytratí, protože krásný dům je příkladem dobře a poctivě udělané rekonstrukce. Vidíme respekt k místnímu tradičnímu „chudému“ stylu, po staletí používané materiály i dispozice, které tady na Kopanicích chránily obyvatele horských usedlostí před zimou a rozmary počasí tak, že se skoro všechno soustředilo pod jednu střechu.

Na první pohled je jasné, že majitelé se nesnažili vytvořit dokonalou repliku chalupy. Za pomoci renomované architektky Edity Chiary Vlčkové vznikl dům, který je sice pravověrnou horskou chalupou, ale zároveň tak trochu spiklenecky pomrkává skrze atypické okno či fasádní prkna, která se zdejšímu stylu lidového stavitelství vymykají.

původní stav chalupy v žítkové

Snaha zachovat z chalupy vše použitelné a „vrátit“ to do rekonstruované stavby práce samozřejmě zpomalila a prodražila, ale stálo to za to. Foto: rodinný archiv

Podělit se o krásu

Až důkladnější prohlídka odhalí moderní standard vnitřního vybavení včetně zámků na kódy, což je součást komfortu pro návštěvníky, kteří si chalupu pronajmou ke krátkodobému pobytu. „Od začátku jsme věděli, že sami dům nevyužijeme dostatečně, protože nemáme čas jezdit na Moravu každý víkend. A že se vlastně chceme o tu krásu podělit s lidmi, kteří to cítí a vnímají stejně jako my,“ vysvětluje Dagmar Pavlová. Technologie jí v tomto směru leccos až překvapivě usnadní. „V zahraničí jsou krátkodobé pronájmy na dálku pomocí kódu obvyklé, takže jsme tuto technologii chtěli využít,“ vysvětluje majitelka. „Kód k ochraně a otevření chaloupky i topení, které můžeme jedním kliknutím regulovat na dálku, to jsou skvělí pomocníci. Nicméně jsou situace, na které technologie nestačí. Musíme mít v blízkosti někoho, kdo vše zkontroluje a zajistí úklid pro další hosty. A na to máme skvělou pomocnici, kamarádku Helenku.“

zachovalá část chalupy

Tato část chalupy se zachovala a opravila. Foto: Richard Guryča

Láska k tanci

Příběh znovuzrozené Chaloupky u Žofie začal v roce 2017, když vzala Dagmar do Bílých Karpat poprvé svého muže. „Já tam jezdila na folklórní festivaly, protože lidový tanec a láska k němu mě provází celý život. Aktivně jsem tančila ve folklórním souboru Jaro až do dospělosti a nyní vedu spolek, který se o tento soubor stará. Moravu a Moravské Kopanice jsem měla pod kůží už dlouho,“ vzpomíná Dagmar Pavlová.„Můj muž byl z čarovné krajiny v okolí Žítkové tak unesený, že začal hledat chalupu, kterou bychom mohli koupit, aniž by mi to ovšem řekl. Přímo na Žítkové se moc často chalupy neprodávají, ale jednu přece jen objevil. Byla ve zbědovaném stavu, ale na překrásném místě, v blízkosti centra vesnice, zároveň však lehce mimo hlavní cesty.“

Dagmar připouští, že nejdříve byla skeptická. Nutnost dojíždět až ze středních Čech i časové vytížení… Proč kupovat chalupu?„Ale můj muž tušil, že tady bude turistický ruch sílit a nebude problém chaloupku pronajímat. Jeho vize se naplňuje.“

funkční zděná kamna

Zděná kamna sem dokonale sednou. Foto: Richard Guryča

Zachránit, co se dá

Jak už to u „srdcařských“ rekonstrukcí chalup bývá, práce ještě neskončila a pořád je co plánovat. Ale fotografie původního stavu vám může dát alespoň přibližné srovnání a představu, co všechno už se tady udělalo.

„Naše představa byla, že zachráníme vše, co půjde. Vše se od počátku řešilo někdejšími technikami a ruční prací tak jako dříve,“ říká Dagmar. „Chaloupka se postupně ručně rozebrala, a co se dalo použít, vracelo se zpět. Co vrátit nešlo, to jsme nahrazovali stejnými nebo alespoň podobnými materiály.“

Staré krovy, které už dosloužily, byly vyměněny za nové, na jejichž výrobu se použilo dřevo z místních zdrojů. „Krovy z ručně tesaných trámů vyrobili tesaři z firmy Tesané ze Slovenska, kteří se na rekonstrukce původních staveb starými technikami zaměřují.“

kamna a velká jídelní sestava v chalupě

Světlem prozářená hlavní místnost nabízí nádherný výhled z oken. Foto: Richard Guryča

Využití tradičních materiálů: Hlína a dřevo v rekonstrukci chalupy

Kromě dřeva a kamene je pro tradiční stavitelství v Bílých Karpatech typickým materiálem hlína, z níž se mnohé domy přímo stavěly, nebo se používala hlína pro omítání. Logickým krokem k co nejvěrnější rekonstrukci proto byla spolupráce s firmou Hliněný dům, která se na omítky a stavění z hlíny specializuje. Její součástí je i architektka Edita Chiara Vlčková, která má ve svém portfoliu řadu rekonstrukcí venkovských staveb, ale i nové domy budované pomocí tradičních technologií.

Spojení moderního a tradičního: Architektonické řešení přístavby

„Na Žítkové již měli za sebou obnovu Janúšovy chalupy, která je dnes kulturní památkou. Já si ji pamatovala ještě jako téměř rozpadlé stavení, které i mě kdysi uchvátilo. Je skvělé, že se jí dostalo péče a nového života. I proto jsme věděli, že paní architektka je tou správnou osobou, které chalupu můžeme svěřit,“ připomíná Dagmar Pavlová.„Má odborné znalosti, ale i vkus a dar skloubit moderní s tradičním tak, aby to působilo čistě, elegantně a přirozeně. I naše přiznaně moderní přístavba působí tak, jako by tam zkrátka patřila od nepaměti,“ upozorňuje majitelka na část domu s velkým oknem, která vám od příjezdové cesty padne do oka jako první. Právě tady se ukázalo, jaký smysl má spolupráce s architektkou s mnoha zkušenostmi z dostaveb starších vesnických domků. Architektka přišla s řešením v podobě přístavby, která se vzhledem chalupy souzní, ale zároveň i kontrastuje.

přístavba ke staré chalupě

Přístavba se starou chalupou ladí skvěle. Foto: Richard Guryča

„Od počátku jsme věděli, že chaloupka je malinká, obytná v ní byla jen světnice a malá ložnička. Bylo zřejmé, že potřebujeme využít část podkroví ke spaní. Také jsme museli někam umístit koupelnu s WC, která v chaloupce nebyla. Paní Žofie Gabrhelová, která zde jako poslední dožila a po které jsme chaloupku pojmenovali, měla suché WC venku na pozemku a myla se v lavoru v kuchyni,“ vysvětluje Dagmar. „Koupelnu jsme potřebovali, takže vznikl nápad umístit ji do prostoru chléva. Tam se chodilo přes dvorek, což v zimě či při plískanicích není zrovna praktické. Proto paní Vlčková navrhla přístavbu – chodbu s moderním velkým oknem s překrásnou vyhlídkou do okolí.“

malá koupelna na chalupě

V malé koupelně je veškerý komfort. Foto: Richard Guryča

Budoucí plány: Stavba nové stodoly a útočiště pro psy

Dagmar Pavlová dnes připouští, že zatímco její muž by do rekonstrukce šel i podruhé, ona už ne. Říká, že vše bylo náročné hlavně časově, ale i finančně. Plánovaný rozpočet se více než zdvojnásobil. Práce ovšem neskončila a očividně zbývá i odhodlání realizovat další plány. „K chaloupce patřila i stodola, kterou jsme museli zbourat,“ říká majitelka. Plánujeme vybudovat stodolu novou a zároveň přemýšlíme, jak ji nejlépe využít.“ Vzhledem k tomu, že pozemek kolem domu nehodlají ani v budoucnu oplotit a zároveň by chtěli vyjít vstříc těm hostům Chaloupky u Žofie, kteří by rádi přijeli s domácím mazlíčkem, napadlo je proměnit část plánované stodoly v psí útočiště. „Některé pejskaře by absence plotu mohla od pronájmu odrazovat, což chápeme, protože sami máme celkem velkého psa. Chtěli bychom, aby část stodoly sloužila jako bouda či kotec pro psy. Další prostory se využijí jako klasická stodola na dřevo či uložení sekačky.“

Alternativní ubytování pro poutníky na Stezce Českem

Ve stodole může vzniknout i zajímavý prostor pro přespání, zaměřený na poutníky, kteří procházejí kolem po zdejším úseku Stezky Českem. „Jsme jejími fanoušky, tak by poutníci možná ocenili i takový skromný nocleh,“ zasní se Dagmar Pavlová. Ale vše je dosud jen ve stadiu plánů a na realizaci další vize tady v ráji s výhledem na kopce Bílých Karpat je nutné nejdříve našetřit.

obyvatelé chalupy v Žítkové

Dagmar Pavlová s manželem Stanislavem, synem Matyášem a psem Barnabášem. Foto: Richard Guryča

Text a foto: Richard Guryča

Chalupa v Žítkové, mystické krajině Bílých Karpat