Chalupa na přání
Na konci Černého Dolu, pár metrů od silničky, šplhající do krkonošských kopců, čekala na naši návštěvu roubená chalupa. Mezi původní stavení v obci dobře zapadá, i když tu stojí teprve několik let. Líbila se nám už zvenku, ale co teprve uvnitř! Tady musí zaplesat srdce každého chalupáře.
Rozlehlá roubená chalupa slouží jako vzorová chalupa pro zákazníky firmy Martina Roubala, který se stavbami a rekonstrukcemi roubených domů i jejich vybavením zabývá. Celou chalupu je také možné si pronajmout.
Od rekonstrukcí ke stavbě nových roubenek
„Z rekonstrukcí domů jsme přešli na kompletní výstavbu roubenek a roubených domů,“ vypráví o svých začátcích Martin. Tým jeho spolupracovníků – stálých zaměstnanců i externích odborníků – dnes čítá téměř třicet lidí. Zákazníkům nabízejí od projektu přes stavební povolení až po stavbu na klíč i její kompletní vybavení. Někdo požaduje jen hrubou stavbu, jiný si přeje dům na klíč i s veškerým vybavením, nábytkem počínaje a ubrusem konče.
Jak se rodí roubenka
Sedíme u velikého stolu v rozlehlé světlé kuchyni a posloucháme, jak vzniká takováhle roubenka. „Klient se domluví s projektantem na velikosti domu, jeho půdorysu a dispozici. Podle lokality navrhneme vzhled domu, aby se hodil do krajiny. Já pak namaluji všechny varianty interiérů – stěny, stropy, dveře, okna. Zákazník si může vybrat, jestli chce mít stěny cihlové, obložené kamenem, hrázděné, roubené. Stejně tak má možnost rozhodnout se pro strop omítnutý, dřevěný, místnost otevřenou do krovu, různou barevnost dřevěných prvků. I řešení oken a dveří nabízí řadu variant. A právě tady v chalupě to klienti všechno můžou vidět ve skutečnosti. Snáze se tak rozhodují, co by se jim v jejich chalupě líbilo.“ Při následující prohlídce domu dáváme Martinovi za pravdu. Je zajímavé vidět, kolik jen typů dveří a zárubní může v roubence být, jak můžou vypadat stěny, koupelny…
Starý dům, nové technologie
U přestaveb se stavitelé snaží využívat i zachovalé původní kameny, cihly a trámy, ale jinak používají i moderní stavební materiály a technologie. „Zděné části stavíme z cihel i pórobetonu, zvenku mohou být obložené kamenem, umíme udělat i ‘křivé’ omítky. Stěny jsou samozřejmě zateplené. Na interiérové příčky se hodí i sádrokarton. V podkroví používáme nadkrokevní izolace Thermodach. Na střechy dáváme betonové tašky Tegalit od Bramacu (místo břidlice), nebo plastové šindele Eureco, nahrazující dřevěný šindel, jinde je vhodná falcovaná plechová krytina. Naše nové domy splňují požadavky na energetickou náročnost, dostáváme energetický štítek budovy,“ říká pyšně Martin.
Nové technologické postupy se uplatňují i při stavbě roubené části domů. „Sami si kácíme stromy, stavíme ze syrového dřeva. Roubená stavba samozřejmě vysychá a sesedá se. Používáme speciální čepy, v roubení tak nevznikají škvíry, vše je navíc prošroubováno, stavba se chová jako monolit. Pod roubením jsou stavěcí šrouby. O co stavba seschne, o to ji pomocí těchto šroubů přizvedneme – poprvé po dokončení celé stavby, pak po půl roce a nakonec ještě po čtyřech až pěti letech, kdy se odstraní dřevěné lišty, kryjící zvenku spáry, které se vytmelí pružným tmelem.“
A jak probíhá stavba nové chalupy? Během pěti dnů postaví zedníci zděnou část, pak během dvou až sedmi dnů provedou montáž předem připravené roubené části a krovu včetně střechy. Následují stavební práce v interiérech. Topení se většinou řeší jako teplovodní s napojením na kachlová kamna, v kombinaci s tepelnými čerpadly všech systémů. Za rok má tak firma Martina Roubala na svém kontě zhruba sedm domů jako hrubou stavbu a pět domů na klíč.
Překvapení na každém kroku
Chalupa v Černém Dole stojí na místě bývalé továrny. Když byla ve fázi hrubé stavby, došli stavebníkům finance a chtěli ji prodat. Pak se ale objevila spousta nových zákazníků. Martin se odhodlal k poněkud riskantnímu kroku – opustil svou kancelář ve Vrchlabí, vzal si půjčku a dům dostavěl jako vzorovou chalupu, v níž má dnes i svou kancelář. A vyplatilo se to. Zákazníci si tu mohou prohlédnout různá řešení, vše si ‘osahat’. Pojďte s námi na prohlídku, inspirace tu je opravdu na rozdávání!
Chalupa na půdorysu písmene T nevypadá tak veliká, ale uvnitř překvapí rozlehlé interiéry. V přízemí je za předsíní a šatnou s technickým zázemím hala, z níž se vstupuje do velkorysé světnice propojené s kuchyní, na WC, do místnosti s vířivkou, je tu vstup do sklepa a na schodiště do obytného podkroví. V předsíni i hale se uplatnil přírodní kámen – opuka, břidlice, pískovec, žula.
Kuchyně a pokoj na jedničku
Kuchyně se světnicí-společenským prostorem jsou velkoryse pojaty, zabírají asi 70 m2. Světnice, situovaná v roubené části chalupy, je otevřená do krovu, vybavená koženou sedací soupravou a stylovým dřevěným nábytkem, vyrobeným na míru.
Dominantou jsou zelená kachlová kamna s vyhřívanou lavicí, která postavil kamnář Pavel Hejral. Skrývají teplovodní výměník (13 kW), který v kombinaci s elektrokotlem (25 kW) vytápí celý dům – v přízemí je podlahové topení, v podkroví radiátory. Kamna jsou vybavena automatickou regulací a když potřebují přiložit, zapípají na vás. V protějším rohu je další technická vychytávka – skříňka, v níž je ukryta veškerá audiovizuální technika a TV obrazovka z ní vyjíždí nahoru.
V zúženém místě přechodu mezi světnicí a kuchyní se vlní – a to doslova – originální barový pult ze starých cihel. Rozlehlá kuchyně se smetanovým nábytkem, bílou omítkou a pískovcovými stěnami (z původní stodoly) potěší vyznavače provensálského stylu. Jaký nápad tu zmínit dříve? Vestavěnou spížní skříň, dvě osvětlené niky se skleněnými a kovanými policemi (autory všech kovaných předmětů jsou bratři Jandovi), podle kamenů v zídce nepravidelně tvarovanou skříňku nebo veliký jídelní stůl uprostřed místnosti? Jiného nadchne bílý dřevěný strop s tmavými trámy, čedičová dlažba, kamenné ostění kolem masivních dveří a okénka do haly nebo východ přímo na terasu. A to vše dolaďují stylové dekorace – staré váhy, žehličky, struhadla a další předměty.
„Nábytek do chalupy nám vyráběly české firmy podle dodaných návrhů, jen kuchyňské skříňky jsme si vyrobili sami – kuchyňské studio náročné detaily nezvládlo,“ vysvětluje Martin.
Podkroví v mnoha podobách
Z podkrovní haly můžeme zamířit do tří apartmánů. Za trojími dveřmi nás překvapí tři odlišné podoby interiérů. Je těžké se rozhodnout, který je nejhezčí. Tady si může potencionální zákazník nejvíc vybírat a kombinovat – apartmány nabízejí různé typy stěn, stropů, dveří, oken, podlah, radiátorů, nábytku, bytového textilu a samozřejmě i koupelny a toalety s odlišnými obklady, sanitou a bateriemi. Vše je sladěno a promyšleno do nejmenších detailů. Kouzelné jsou i záclonky a závěsy na oknech – ty navrhla a částečně i ušila Martinova manželka Kateřina.
Ložnice s vanou
První apartmán, kam s námi nahlédnete, překvapí volně stojící vanou na podlaze, jen kousek od lůžek. Koupající ovšem může prostor oddělit závěsem na tyči. S podlahou ze starých půdovek ladí bílé stěny, světlé dřevo a jemně zelené trámy na šikmém stropě imalovaný nábytek. Uprostřed místnosti stoupá ke spací galerii mlynářské schodiště s kovaným zábradlím. Toaleta okouzlí modrým mozaikovým obkladem.
Apartmán s hudební lodžií
Druhý apartmán je laděný do zelena – zelený je malovaný nábytek i svlakové dveře, zábradlí a schodiště na spací galerii nad hambalky. Zajímavým prvkem je stěna s okénky, dole cihlová, nahoře hrázděná. Okénka směřují do interiéru, do prostoru nad společenskou místností. Nad ní také je z ložnice přístupná lodžie s piánem. Líbí se nám tu i zářivě červená koupelna se sprchovým koutem s květinovými obkládačkami.
Dvě ložnice
Třetí apartmán je opět úplně jiný. Tvoří ho stejně jako u předchozích dvou malá předsíňka, koupelna a toaleta – tady v decentní hnědobílé barevnosti. Disponuje ale dvěma samostatnými ložnicemi. Jedna působí solidně měšťansky – hnědý nábytek, růžovobílé tapety a bytový textil. Druhá je modrobílá – bílý nábytek, modrobílý textil. Ve výklenku najdeme i lavici se stolem. Vzhled dveří ze strany ložnic je přizpůsobený stylu a barevnosti místností.
U všech apartmánů najdeme zajímavý prvek – malá okénka mezi interiéry, například mezi halou a ložnicí, předsíňkou a ložnicí či koupelnou a ložnicí.
Romantická toaleta
Nejromantičtěji ale působí toaleta v přízemí. Vedou do ní robustní dveře s okénkem, krytým vyšívanou záclonkou. Obklady mají něžný rostlinný modrobílý dekor, umyvadlo historizujícího tvaru je zasazeno ve starobylé skříňce. S tím ladí i baterie v barvě mědi.
Mohli bychom popsat spousty dalších zajímavých nápadů, které Martin při stavbě a zařizování téhle roubené chalupy použil, víc vám ale řeknou fotografie.
www.chaluparoubalka.cz, www.roubenkyroubal.cz
TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ