U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Chalupa na konci cesty
Kategorie: Návštěva | Autor: ab, FOTO FRANTIŠEK VAŇÁSEK
Nejde jen o náhodný slovní obrat, za dnešní návštěvou jsme skutečně putovali až na konec dlouhé a klikaté polní cesty, která již dál nikam nepokračuje. Díky tomu si chalupa pana Michálka užívá naprostého klidu a pohody uprostřed stromů, luk a skal.
Stavení si před lety společně pořídili jako víkendové sídlo a pro dovolené manželé Michálkovi spolu se svou švagrovou. Jak šel čas a bohužel s ním i osud, stalo se, že dnes tu své volné chvíle tráví pan Michálek sám. Jako správný chalupář pobývá na své samotě od jara až do podzimu. Osamělý však není. Přicházejí návštěvy a v zimě chalupu navíc zabydlují jeho mladší přátelé – spisovatelský pár.
Chemik stavbařem
Ještě před několika lety, i když již úředně vlastně v důchodu, dělil chalupář Michálek své dny mezi chalupu a svou původní chemickou profesi. Jako činorodý člověk a odborník pomáhal při rozjezdu některých tuzemských firem. Chalupa, typická roubenice, uvnitř omítaná a kombinovaná se zděnou částí, jakých je zde na Českolipsku řada, byla již za původních usedlíků na tehdejší styl venkovského bydlení docela dobře vybavena. Elektřina byla zavedená, voda také v domě. Noví majitelé se rozhodli respektovat původní ráz stavení a všechny úpravy prováděli s citem k jeho duchu. Pro své pohodlí dobře vybavili kuchyň, zařídili splachovací záchod (do žumpy), v podkroví vystavěli podestu obloženou dřevem a dvě ložnice. Topí se v kamnech na tuhá paliva a elektricky. Když bylo v chalupě hotovo, pokračovali venku. V jedné stodole vznikla garáž, z komory dílna. A zděné části druhého původního hospodářského stavení se staly základem útulného místa pro venkovní posezení. Vydali jsme se na návštěvu zjara, kdy ještě zelo prázdnotou, ale v teplém počasí se zde příjemně odpočívá, beseduje, hoduje. Zbytky kamenných sloupů a stěn bývalé stodoly doplněné zábradlím ze smrkové kulatiny rámují kamenem dlážděnou plochu. Svou nevtíravou barevnou i stavební fortelností umoc-ňují všudypřítomný pocit klidu a pohody. A ještě něco ze staré stodoly zbylo. Dříve k ní přiléhal hluboký sklep vyzděný z pískovcových kvádrů. Je prý dodnes neporušený a naprosto funkční.
V souladu s krajinou
Tradiční venkovský vzhled má i zahrada kolem stavení, několik ovocných stromů, jehličnany a listnáče z okolní přírody a většinou přirozené skupiny volně rostoucích trvalek. Nemá přehnané nároky na údržbu, vypadá dobře a k chalupě se náramně hodí. Že majitelé původní ráz chalupy skutečně hluboce ctili, dokresluje i historka o tom, jak došlo na obnovu plotu. Starý dosloužil a rozhodovalo se o novém. Padaly různé návrhy, mezi nimiž se dokonce objevilo i drátěné pletivo. Ale pan Michálek ještě dnes spokojeně zdůrazňuje, že důsledně prosazoval osvědčený materiál a provedení. Takže chalupa má dodnes dřevěný plaňkový plot. Stejně jako ostatní návštěvníky, i nás zaujal malý domeček na dvorku. Je přistavěný těsně ke zdi stodoly a nemá vůbec dveře. Tento nedostatek však je oproti jiným stavbám stejného účelu vyvážen komfortním zděným provedením. Je ověřeno, že nedobytné zajištění vstupu nikomu příliš nechybí. Neobvyklé umístění zajistí dostatečné soukromí a je tam tak vzdušno…
Třídílná revoluce se nechystá
Pan Michálek dobře ví, že se nesmí zanedbat pravidelná údržba. Za léta, co chalupu užívá, si různých nátěrů, opatření proti vodě, výměn částí, které dosloužily, ale i oprav stavení po nenechavých rukách zlodějíčků užil víc než dost. Vždyť i kvůli opravě fasády, aby bylo všechno jak má být, jsme museli původní termín naší návštěvy jednou posunout. Pravidelná péče nikdy nekončí. Pan Michálek se nám svěřil, že ho vbrzku čeká výměna starých oken ve štítové zdi za nová. Ale klid, budou to opět ta správná okna do chalupy – žádná třídílná revoluce se nechystá. Někomu se možná bude zdát, že se pan Michálek nemůže na své chaloupce pochlubit nějakými velkolepými stavebními akcemi a plány. Skutečně neprováděl vlastně žádné neuvěřitelné rekonstrukce a přestavby. Možná i proto se jemu i návštěvníkům chalupa odměňuje svou atmosférou a puncem opravdovosti. Ostatně je příjemné věnovat čas i jiným zájmům a potěšením. Víte jakým zážitkem je vážná hudba ve zdejším prostředí? A mezi námi, ono to klasické řešení a provedení staveb rukou starých tesařů a zedníků má také něco do sebe. Je vyzkoušené a často dost vydrží.
FOTO 1 – Chalupa, která má část roubenou a zděnou, vytváří se stodolou malý dvorek přecházející volně do zahrady
FOTO 2 – Malý domeček na dvorku bývá terčem vtipů návštěv – ale je i zcela provozuschopný
FOTO 3 – Štít roubenky v plné kráse není bohužel z přístupové cesty viditelný
FOTO 4 – Sklípek je stejně jako ostatní kamenné části vyzděný z pískovce
FOTO 5 – Zahradní posezení rámované sloupy bývalé stodoly je od dvorku odděleno stromy; je odtud nádherný výhled na okolní les
FOTO 6 – Žlutá vrbina a světle růžové střapce pivoněk – jarní potěšení pro oči
FOTO 7 – Plaňkový plot ohraničuje zahradu, která příjemně navazuje na okolí
FOTO 8 – Jedna ze dvou podkrovních ložnic
FOTO 9 – Vstupní síň proteplilo obložení dřevem
FOTO 10 – Hlavní obytná místnost, kdysi zvaná velká sednice, si zachovala svou klidnou atmosféru