Cestování v létě
Cestování v létě je trochu jiné, než na jaké jsme zvyklí během roku. Měli bychom se proto připravit, aby nás na cestě nepřekvapila únava, hlad ani žízeň.
Období dovolených láká nejen na výlety do okolí, ale řada motoristů vyráží i na dlouhé jízdy například k mořským břehům. Takové prázdninové cesty mají mnohá úskalí. Nepřiměřenou délku trasy, neznámé silnice, které mohou být neúměrně přeplněné, odlišnosti v dopravních předpisech, proměnlivou náladu posádky, velké riziko dopravních kolon, snahu být v cíli co nejrychleji i nahromadění únavy z návalu práce před dovolenou.
Nepřeceňujte se
Právě pro období, kdy se nejvíce lidí vydává za vidinou odpočinku u moře, jsou typické tragické nehody z únavy. Další příčinou bývá i přecenění vlastních sil a schopností. Stává se, že řidič, který po celý rok vyráží jen o víkendech na třicet kilometrů vzdálenou chatu, se vydá nonstop na tisícikilometrový maraton s tím, že on to přece lehce zvládne. Zapomíná pak na pravidelné přestávky, snaží se dojet „na jeden zátah“ za každou cenu a následky mohou být opravdu tragické.
Vždy v dobré kondici
Pamatujme na to, že prvním předpokladem bezpečné jízdy je dobrá kondice. Nevyjíždějme na dlouhé cesty, pokud se necítíme zcela fit. Před delší cestou se musíme dobře vyspat, protože nedostatek odpočinku se projeví snížením postřehu, soustředěnosti a prodloužením reakční doby. Například spánkový dluh se nám může jednoduše vymstít, protože náš organismus si prostě jednou řekne dost a vypne, byť jen na krátkou chvíli, která může být právě tou rozhodující.
Zvláště nebezpečná je stereotypní jízda v letním vedru po dálnici, nebo v noci – nebezpečí číhá nejvíce mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní. Podle odborníků by doba nepřetržitého řízení neměla přesáhnout čtyři hodiny. Každou hodinu a půl bychom ale měli zastavit a alespoň trochu se procvičit.
Pokud tedy cítíme bolest v zádech, strnulost, bolení nohou, zavírají-li se nám oči, nebo nás oči pálí, bolí nás hlava, tak může být již skoro pozdě. Měli bychom okamžitě zastavit na nejbližším odpočívadle, zacvičit si, v noci je dobré si alespoň na krátkou dobu zdřímnout.
Přizpůsobte se dětem
Pokud cestujeme s dětmi, měli bychom již dopředu celý plán cesty přizpůsobit právě těmto malým členům posádky. Musíme počítat s tím, že cestování s dětmi nám cestu prodlouží, a tak bychom se rozhodně neměli pokoušet překonávat časové rekordy při dálkové jízdě.
Nezapomínejme na umístění dětí do dětských sedaček, vezměme jim jejich oblíbené hračky. Především v zahraničí nalezneme na větších odpočívadlech nejrůznější prolézačky, hřiště pro děti apod. Jistě nás před další cestou povzbudí, když se zde s dětmi protáhneme. Především při cestách v zahraničí nalezneme na toaletách u dálnic také vyhrazené prostory pro kojence, kde je můžeme bez problémů přebalit atd.
Dodržujte pitný režim
Během cesty bychom měli pamatovat na dostatečný příjem tekutin. Doporučuje se pro dospělé přes 2 litry denně, pro děti alespoň 1 dl na kilogram hmotnosti. Pokud se týká jídla, jíme spíše méně a lehká jídla. Pozor na poslech monotónní anebo příliš hlasité hudby. I takováto maličkost nás může ukolébat ke spánku. Dobré je, pokud máme spolujezdce, který vedle nás nespí, ale pomáhá nám při navigaci.
Nezapomínejme ani na vhodné oblečení. Nejlepší jsou například světlé lněné kalhoty či sukně a měkké řidičské boty. Příliš bezpečná není jízda bez bot, nebo dokonce v dřevácích.
Klimatizace pomáhá, ale…
Kdo poznal, jaké je to mít v autě klimatizaci v horkém létě, nedá na ni rozhodně dopustit. V letních vedrech se interiér auta rozpaluje natolik, že v něm bez větrání posádka nevydrží. V poledním žáru se vnitřek tmavého auta může vyhřát i na více než 70 °C. Posádce pak hrozí úpal.
I s klimatizací bychom se ale měli naučit zacházet. Řada majitelů aut s klimatizací většinou zapomíná na to, že by alespoň jednou do roka měli nechat klimatizační systém vydezinfikovat, protože se v něm usazují například bakterie a další neviditelní nepřátelé našeho zdraví. U alergiků je vhodné dezinfikovat mnohem častěji. Také velmi nízká teplota v autě při horkém počasí nám může uškodit. Pokud je nastavena nízká teplota a vystoupíme do velkého horka, může dostat náš organismus teplotní šok, jenž může skončit až onemocněním.
Vše dobře naplánujte
Ke klidu a pohodě při jízdě přispěje i to, když si včas vše dobře naplánujeme a při cestě se tak nebudeme ničím stresovat. Navigace nebo plánovače cest, které najdeme na internetových stránkách, nám pomohou zvolit vhodnou trasu. Zjistit bychom si měli, zda na naší trase nejsou plánovány uzavírky či objížďky, kdy v daných místech začínají nebo končí prázdniny – abychom se vyhnuli dopravním zácpám. Dopředu musíme počítat s úseky, které jsou zpoplatněny mýtem.
Měli bychom mít vždy dostatek pohonných hmot i dost tekutin na pití pro posádku vozu a raději i jídlo, abychom nemuseli spoléhat jen na stánky nebo restaurace, které cestou potkáme.
Včas si zabalíme zavazadla a bezpečně je umístíme do automobilu, aby nás při jízdě, například při prudkém brzdění, nemohla ohrozit. Těsně před cestou zkontrolujeme, zda máme všechny potřebné doklady.
Cestování se zvířaty
Pokud jedeme se zvířaty, měli bychom myslet i na jejich pohodu a naše bezpečí. I naši zvířecí kamarádi potřebují přestávky v jízdě, nezapomeneme na jejich krmení a pitný režim. Převážíme je v dobře větratelných přepravních boxech, větší psy upoutané ve speciálních pásech nebo v odděleném prostoru auta. V žádném případě by se zvířata neměla pohybovat volně po jedoucím autě. V případě neočekávaného manévru nebo náhlého brzdění by se mohla zranit, ale k úrazu by mohli přijít i ostatní cestující.
TEXT: JIŘÍ SVOBODA
FOTO: ARCHIV A SHUTTERSTOCK