Česká tradice – dožínky
„Paní mámo zlatá, otvírejte vrata“ – těmito slovy začínaly každoročně konané radovánky na oslavu ukončení žní, dožínky. V zemědělských zemích jako je ta naše představovala sklizeň velký zlom v roce. Končilo období nouze a začínal čas přebytku potravin. Doba dožínek se tak považovala za začátek nového roku. V dnešní době můžete slavnost dožínek zažít především na vesnicích.
Poděkování za úrodu
Dožínky se nejčastěji slavily ve stanovený den, např. v zářijovém úplňku, aby byly oslavy společné. Slavnost začínala odvezením posledního snopu z pole a předáním dožínkového věnce a přání hospodáři. Ten na oplátku přichystal hostinu s hudbou a tancem pro všechny, kteří se žní zúčastnili. Darovaný věnec se schovával v hospodářství do Vánoc nebo až do příštích žní.
Vypěstované obiloviny a luskoviny, které se na konci léta sklidily, se potom uschovaly na celou zimu a začalo se s jejich postupným zpracováním. Zásoby obilí, zejména pšenice, byly využívány především k pečení chleba, který byl pro většinu obyvatel „božím darem“. Z pšenice se také vyráběl oblíbený lahodný mok – pšeničné pivo.
Pšeničné pivo
Právě to má v našich krajích dlouholetou historii. V 15. – 17. století bylo pšeničné pivo natolik populární, že jeho konzumace převýšila pití piva vyrobeného z ječmene. Jeho obliba postupem času vymizela i díky tomu, že byl v Plzni v roce 1842 uvařen první podkvasný ležák z ječného sladu, dneska známý jen jako „plzeňské pivo“, který si naprosto získal skoro všechny konzumenty piva.
V současné době si však pšeničné pivo nachází své příznivce především u těch, kteří na pivo zajdou jen zřídka a chtějí vyzkoušet něco jiného, specifického. Ochutnat můžete třeba pšeničné pivo Fénix, které patří mezi svrchně kvašená piva belgického typu. Ta vás překvapí nejen unikátní slámovou barvou a vysokou nasyceností, ale pšeničná piva také vynikají specifickou vůní, zejména kvasnic a sezónního ovoce. V případě Fénixe se můžete těšit na vůni thajského koriandru a brazilských pomerančů.
TEXT: REDAKCE
FOTO: FÉNIX A SHUTTERSTOCK