U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
CENA ZA BEZPEČNOU CESTU
Kategorie: Peníze | Autor: Tomáš Hájek
Při stížených jízdních podmínkách v zimě mají velkou výhodu majitelé vozů s pohonem všech kol. Zejména terénní automobily jsou pro takové příležitosti přímo ideální. Jenže takový vůz nemá každý, ceny “čtyřkolek” jsou minimálně o třetinu vyšší než aut s pohonem na dvě. Pro chalupáře, který se rozhodl oslavit Vánoce nebo Silvestra na horách, by měly být samozřejmostí zimní pneumatiky, jejichž ceny se pohybují podle typu a rozměru mezi akčními 1100 až do 4 tisíc korun.
Trénink se řetězy
Další pomůckou pro bezpečné zvládnutí prudkého stoupání jsou řetězy. Dají se koupit v obchodech s automobilovými doplňky a nechybí ani ve výbavě obchodů benzinových stanic (za tuzemské řetězy dáte 1,5 až 2 tis. Kč, zahraniční stojí podle typu a velikosti 4 až 6 tis. Kč). Existují různé druhy, které mají odlišné způsoby připevňování na kolo. Nejnovější řetězy mají samouzavírací kladku, která zajišťuje stálé napnutí, automaticky řetěz vycentruje a při jízdě snižuje otřesy. Navíc se takové řetězy montují opravdu velmi lehce. Upevnění většiny druhů sice nebývá nijak složité, ale je dobré si takovou montáž někde v suchu a v klidu vyzkoušet. Když se totiž se řetězy řidič potýká poprvé až někde u kraje silnice, když mrzne, sněží a fouká vítr, je to drama. Navíc se pomalu šeří a v autě čeká netrpělivá rodina, která v horším případě “radí” co a jak.
Ani ránu bez lopaty
Pokud chalupa nestojí ve vesnici nebo tam, kde je obvykle dostatek místa pro odstavení vozu, jízda končívá na nejbližším parkovišti. V létě sjízdná komunikace, ať už je to nejobyčejnější polní cesta nebo místní asfaltová silnice, zmizí pod závějemi a automobil musí zůstat chtě nechtě daleko od cíle. Jenže kde zaparkovat? Na volných místech leží často metr sněhu, který tam odházeli majitelé okolo stojících vozů. V tu chvíli přichází na řadu velmi praktická součást zimního vybavení vozu, lopata. Někam do kufru vozu se vždy malá zákopnická lopatka (přes 1 tis. Kč), skládací ultralehká lopata (1,5 – 2 tis. Kč) nebo prostě jen uhelka se zkrácenou násadou vejde. Jedna firma dokonce vyrábí kufřík na sněhové řetězy, ze kterého se dá složit malá lopatka. To, že je na parkovištích tolik prostoru a přitom málo míst na zaparkování, nebývá vinou silničářů. Mezi nešikovně zaparkovanými auty pluh pochopitelně nebude kličkovat. Nezapomeňte na to. Majitele chalupy, která stojí někde nahoře na samotě, čeká ještě další cesta. Dříve byly pěšiny pečlivě udržovány starousedlíky. Bohužel dnes se stává, že mezi parkovištěm a cílem cesty je bílá pláň s čerstvě napadaným sněhem. Existuje několik možností, jak se dostat domů. Pěšky, na lyžích nebo také na sněžnicích. Ochody s turistickými potřebami nabízejí celou řadu sněžnic v různém provedení a také v nejrůznějších cenových relacích. Někdy to vypadá, že by za takovou cenu snad měly i samy chodit (kolem 4 tis. Kč). Vykonají však ohromnou službu a člověk stěžkým batohem na zádech je jim opravdu vděčný. Před chalupou, kde leží obrovská sněhová závěj, rozšířena někdy i o sníh spadlý ze střechy, přichází ke slovu zase lopata. A pak dřevo, teplé ponožky, čaj a grog.
Místo auta bílá koule
V neděli čeká “horaly” cesta zpět k autu a domů. Jestliže o víkendu pořádně chumelilo, na parkovišti místo aut stojí velké bílé koule. Lopata by měla být po ruce. Automobily stojí často velmi blízko sebe, a když někdo objevuje své auto a vysekává mu průjezd závějí, před sousedními vozy vyrostou ještě větší hromady sněhu. K jeho smetení se střechy, skel i kapot se hodí malý smetáček. Nezastupitelná je i škrabka na odstraňování námrazy na sklech. Pokud se ovšem námraza činila, nemusí se majitel dovnitř vůbec dostat. Poslouží nejrůznější rozmrazovače. Elektrické (60 Kč + 2 tužkové baterie) se zasunou do zámku a led rozehřejí, chemické (30 až 150 Kč) si s námrazou poradí také rychle. Mimoto existují i sprejové rozmrazovače námrazy na sklech. Když se nepodaří nastartovat, mělo by následovat několik dalších pokusů, ale když motor stále vzdoruje, nezbývá než zavolat pomoc. Dnes je již velká většina automobilů vybavena řízenými katalyzátory, proto se nesmí startovat rozjetím z kopce, jak se to dělalo a často dosud dělá u starších škodovek a žigulíků.
Aby lyže neulétly
K zimě na horách patří samozřejmě lyžování. Do interiéru většiny automobilů se lyže nevejdou, zbývá tedy zahrádka. Čím dál více se však jezdí i na snowboardech, které se dovnitř vejdou. Ale pozor na ně, při nehodě nebo jen při prudkém zabrždění se mění ve velmi nebezpečnou věc, která může způsobit vážný úraz. Na zahrádku se lyže připevňují klasickými “pavouky” (700 – 2 tis. Kč), nebo se mohou uzamykat do speciálních držáků (podle velikosti a kvality 6 až 15 tis. Kč). Některé zamykají lyže a dalším zámkem jistí i přichycení k zahrádce. Pak se opravdu nemusíte bát, že lyže při jízdě ztratíte. Do zmíněných držáků se dá lehce uchytit i snowboard, ovšem existují iúchyty vyrobené speciálně pro ně. “Prkna” se do nich připevňují našikmo a zabírají tak méně místa.
Zařízení
Nejjednodušší Špičkové
Sněhové řetězy vyprošťovací 600
1100
Sněhové řetězy na trvalou jízdu 1000
6000
Skládací lopatka
1000
2000
Nosič lyží na zahrádku
800
1500
Střešní box “Hobby”
6000
15 000
Magnetické nosiče
1500
2500
Smetáček, škrabka
50
150
Rozmrazovač
30
150