Celoroční pneumatiky

Rubrika: Auto, Auto

Celoroční pneumatiky jsou vhodné především pro řidiče, kteří jezdí málo. Foto: Shutterstock

Zimní období v posledních letech sněhovými přívaly příliš neoplývala, a tak se celá řada motoristů rozhoduje, jak vyhovět zákonu a přitom nemuset myslet na to, kdy pneumatiky měnit a kde je také uskladňovat.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích stanovuje povinnost použít v období od 1. listopadu do 31. března zimní pneumatiky, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Tato formulace myslí hlavně na případné výkyvy počasí, a tak je vlastně nutné mít zimní pneumatiky obuté jen v případě, kdy opravdu nastává zimní počasí se sněhem a ledem.

Když nechceme přezouvat

Pokud se rozhodneme pneumatiky nepřezouvat, tak můžeme na svém voze ponechat letní pneumatiky a jezdit jen v okamžiku, kdy nebude sníh, námraza apod. To bychom si ale měli řádně rozmyslet. Kromě jiného směs použitá na výrobu zimních pneumatik na rozdíl od letní směsi „nezmrzne“, a proto zimní pláště poskytují vyšší jízdní komfort a větší míru bezpečí. Zimní pneumatiky jsou bezpečnější než letní, jakmile začne teplota pravidelně klesat pod 7 °C. Na druhou stranu bychom je neměli používat při trvalých teplotách přes plus 10 stupňů. Jsou totiž vyrobeny z měkčích směsí, které se za vyšších teplot rychleji opotřebují.

Jako zajímavá alternativa se tedy jeví používání celoročních pneumatik. Úvaha je jednoduchá. Majitel auta nemusí řešit sezónní výměnu, na celý rok má jednu sadu, takže odpadají strasti se správným uskladněním zimních či letních plášťů, s čímž jde ruku v ruce finanční úspora. Jako vše, co je univerzální, mají však i tyto pneumatiky svá pro a proti. Sice kombinují to nejlepší z letních i zimních pneumatik, ale je nutné upozornit, že celoroční pneumatiky jsou i podle odborníků pouze kompromisem. A tak pokud jezdíte pravidelně na hory, zimní pneumatiky se zcela jistě vyplatí.

výměna kol

Sezónní výměna plášťů a jejich uskladnění něco stojí. Foto: Shutterstock

Obliba celoročních pneumatik roste

Za posledních několik let se prodeje celoročních pneumatik více než zdvojnásobily a podle údajů jednotlivých motoristických organizací je celosvětově využívá více než čtrnáct milionů automobilů. Celoroční pneumatiky jsou dobrou volbou především pro ty řidiče, kteří jezdí převážně po městě, najezdí spíš méně kilometrů a pokud napadne sníh či mrzne, nechají auto doma.

Většina řidičů říká, že v používání celoročních pneumatik vidí hlavně finanční úsporu. Ušetří za druhou sadu pneumatik a za jejich přezutí. Na druhou stranu ale celoroční pneumatiky nedisponují takovým kilometrovým nájezdem jako letní pneumatiky. Pokud sečteme kilometrový průběh letních a zimních pneumatik a srovnáme jej s pneumatikami pro celý rok, dojdeme k závěru, že ty celoroční najedou něco málo přes polovinu vzdálenosti.

kontrola tlaku v pneumatikách

Občas je třeba zkontrolovat stav dezénu a tlak v pneumatikách. Foto: Shutterstock

Vyrobit je není jednoduché

Celoroční pneumatiky se musejí vyrovnat se všemi nástrahami počasí jak v létě, tak v zimě. Směsi používané u těchto pneumatik musejí mít vlastnosti směsí letních i zimních pneumatik, aby vyhověly nárokům jízdy jak v chladném zimním, tak i v teplém letním počasí. Je potřeba, aby tyto pneumatiky zachovaly základní ovladatelnost vozu v širokém rozsahu teplot a povětrnostních podmínek. Musíme si uvědomit, že zimní pláště zvládají teploty někde od +7 °C do –30 °C a letní pláště pak musejí optimálně fungovat někde zhruba od +7 °C do například +60 °C na rozpálených letních vozovkách. Celoroční pneumatiky by tedy měly bez větších problémů zvládnout rozsahy teplot od –30 °C do letních +60 °C, musejí být již ze své podstaty vždy kompromisem.

Výhod není málo

pneumatiky

Celoroční, letní a zimní pneumatiky se liší použitou směsí i vzorkem. Foto: Shutterstock

Díky pneumatikám, které můžeme používat v létě i v zimě, odpadá nutnost investovat do dvou různých sad pneumatik. Pokud máme letní a zimní sadu pneumatik, tak je někdy nutné pořídit také nové disky kol a ventilky se senzory tlaku v pneumatikách. Úsporu přináší i to, že nemusíme přezouvat každého půl roku kola a nemusíme hledat prostory pro uskladnění pneumatik. U celoročních pneumatik vás také nepřekvapí nečekané výkyvy počasí, tedy dřívější příchod zimy ani příliš teplý podzim nebo mrazy přicházející se sněžením třeba ještě v dubnu.

Na druhé straně musíme počítat s tím, že mají o něco nižší výkon. Jak již bylo řečeno, jsou výrazným kompromisem celé řady protichůdných požadavků, a mají tedy své limity. Kvalitní letní pneumatiky vždy budou podávat ten nejlepší výkon v letních podmínkách a stejně tak kvalitní zimní pneumatiky budou fungovat nejlépe v zimě. U současných moderních celoročních pneumatik především od renomovaných výrobců však již dávno neplatí, že by poskytovaly pouze poloviční vlastnosti pro dané období.

Jak se liší letní, zimní a celoroční pneumatiky?

Letní pneumatiky

Jsou odolné a bezpečné při jízdě v teplém počasí. Směs použitá při výrobě letních pneumatik bývá tvrdší než u těch zimních, aby dokázaly řádně fungovat i při vyšších teplotách. U letních pneumatik se klade důraz také na nízký valivý odpor, adhezi, ovladatelnost, odolnost proti aquaplaningu apod.

Zimní pneumatiky

Vynikají výbornými jízdními vlastnostmi a přilnavostí na sněhu, ledu a hladkém povrchu. Zimní pneumatiky jsou vyráběny z měkčích směsí, aby zůstávaly elastické i při nízkých teplotách a zajišťovaly tak stabilní, bezpečnou jízdu a minimální brzdnou dráhu i v chladném zimním počasí.

Celoroční pneumatiky

Mají kombinovat to nejlepší jak z letních, tak i zimních pneumatik. Struktura dezénu je vyvíjena tak, aby optimalizovala vlastnosti letních pneumatik (například podélné vedení) a současně i pneumatik zimních (například trakce, přenos příčných sil pro snadnou ovladatelnost apod.). Celoroční pneumatiky mají jak podélné drážky letních pneumatik, tak mají i lamely, které jsou typické pro pneumatiky zimní.

Pro koho jsou celoroční pneumatiky vhodné?

Své uplatnění najdou celoroční pneumatiky především u motoristů, kteří toho se svým vozem tolik nenajedou a kteří navíc žijí v oblastech, kde jsou zimy mírnější. Dále jsou vhodné pro méně náročné řidiče, kteří nevyužijí všech výhod a vlastností těch nejkvalitnějších pneumatik určených zvlášť pro letní a pro zimní období.

Text: Jiří Svoboda
Foto: Shutterstock

Celoroční pneumatiky