Čechravy

Rubrika: Zahrada

Tyto něžné milovnice stínu a polostínu mohou zdobit vaše zahrádky od června až do září. Ovšem jen v případě, zvolíte-li několik různých, postupně kvetoucích odrůd.


Znáte-li jejich nadýchané, načechrané laty plné drobných kvítků, jistě si umíte odpovědět na otázku, proč dostaly název čechravy. A znalci řečtiny vám pomohou s vysvětlením původu dalšího pojmenování „astilbe“. A = velmi, stilbe = lesk. V tomto případě jde samozřejmě o listy.

Kde jim to sluší

Krása čechrav se uplatní ve větších skupinách na březích potoků a rybníčků nebo v trvalkových záhonech spolu s květinami podobných nároků, jako jsou hosta nebo kapradiny. Moc jim to sluší i v různobarevných skupinách. Kvetoucí laty jsou k vidění v odstínech od bílé, žluté, růžové až po červenou a fialovou. Stonky jsou hustě olistěné a nesou hluboce dělené ostře pilovité listy. Dorůstají 30 až 100 cm.

Čechravy jsou efektní v době rašení, protože mladé listy jsou různě zbarvené – podle kultivarů bývají zelené, nahnědlé až tmavě červené. Krásné jsou tyto rostliny v době květu, ale i po odřezání starých květenství. Lze je bez problémů pěstovat i v nádobách na polostinných a stinných terasách. Jsou vhodné k řezu (ale moc dlouho nevydrží) i k sušení.

Jaké zvolit odrůdy

Rod Astilbe zahrnuje více než třicet druhů čechrav, které rostou ve východní Asii, Japonsku a Severní Americe. V zahrádkách se pěstují téměř výhradně jejich hybridy.

Čechravy Arendsovy (A. arendsii) kvetou brzy, od června do srpna. Představiteli této skupiny jsou Amethyst (purpurová), Diamant (fuchsiově růžová), Erica (růžová), Weisse Gloria (bílá), Spinell (sytě červené).

Čechravy čínské (A. chinensis) jsou velmi pozdní, polovysoké, s nízkým trsem listů a s latami přímými, větvenými téměř od země. Jsou vhodné do skalek, kvetou od července do září. Na výběr jsou: Finale (sytě růžová), Purple Glory (sytě purpurová), Pumila (lila).

Čechravy japonské (A. japonica) jsou velmi rané, nízké až polovysoké, se vzpřímenými, širokými latami. Kvetou od června do srpna. Odrůdy: Bonn (karmínové růžová), Deutschland (bílá), Peach Blossom (světle lososová).

V nádobách působí malebně zejména odrůdy s mírně převislými květenstvími, třeba Astilbe simplicifolia ‘Hennie Graafland’, která je vysoká asi 40 cm, drobná Astilbe crispa ‘Perkeo’, jež dorůstá výšky pouhých 25 cm, nebo o něco vyšší Astilbe simplicifolia ‘Sprite’.

Co čechravy potřebují

Milují polostín až stín, humózní, mírně kyselou půdu bohatou na živiny a dostatek vláhy. Horko jim nesvědčí, za sucha potřebují zálivku. Čechravy rostou v trsech, které lze na jaře nebo na podzim snadno dělit. Bohaté kvetení podpoříte plným hnojivem na jaře a na podzim kompostem. Na jaře sestříhněte loňské květní stonky. Pokud po několika letech zjistíte, že srdéčko vyčnívá z půdy, zasypejte je vrstvou kvalitní kompostové zeminy. Na vyhovujícím stanovišti čechravy vydrží mnoho let.

Pokud váháte, zda si čechravu pořídit, přidáme ještě jedno plus: její listy nechutnají slimákům ani hlemýžďům.

Text Marie Rubešová, foto Shutterstock

Čechravy

Čechravy