Čas podzimních věnců
Dozrálo ovoce, sklízíme i zeleninu a sluneční paprsky se laskají s posledními květy. Ze všeho zeleného i barevného ze zahrady uděláme věnce a věnečky a zkrášlíme jimi vrátka, dveře i holé zdi.
Zvolte materiál na korpus věnce, který se chystáte vytvořit a pak zavěsit. Hotový je z polystyrenu, plastu nebo přírodního proutí. Dá se i koupit věneček z umělého jehličí, který dozdobíte. Pokud se vám zdá nákup zdlouhavý, nebo dokonce zbytečný, snadno si poradíte. Korpus jde uvít z čerstvé trávy nebo ze sena či slámy. Věnec ale uvijete i ze silných, přitom ohebných šlahounů, jako má například réva, přísavník či břečťan. Dívejte se po výhonech popínavých rostlin, které zbavíte listů. Dá se použít i jemné proutí, ale to už je větší práce, navíc pro zkušené. Některé trvanlivější plody lze navléknout i na drát spojený do kruhu, ale musíme se smířit s tím, že taková jablíčka na talíři neskončí.
Trvanlivost ozdob
Zda bude věnec stále pohledný, či jeho krása bude pomíjivá, záleží na ozdobách, jaké zvolíme. Drží ty umělé, ale jsou umělé… Z přírodních zůstanou nejdéle pěkné sušené kvítí, jehličí, šišky, malé tykvičky, větvičky, suché plody. Čerstvé plody a listí seschnou a zvadnou, někdy za den, někdy za týden, a nejméně vydrží květy. Za pár hodin je po nich veta.
Vážeme věnec
Do nastříhaných větviček túje namícháme šípky. Vážeme je do věnce pevnou zelenou nití.
Slaměný korpus uvijeme ze slámy nebo sena. Vážeme je nití, stébla podle potřeby zastříhneme.
Nasbírané spadlé listí ze stromů navlékneme na drátek, který stočíme do kruhu.
Suché plody nalepujeme natěsno tavnou pistolí, aby polystyrenový korpus nebyl vidět.
Text: Martina Lžičařová
Foto: Shutterstock