U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Čaromocný česnek

Kategorie: Volný čas | Autor: Antonín Tony Linhart, FOTO ČEŘ A ARCHIV AUTORA

ORIGINÁLNÍ POKRMY Z BĚŽNÝCH SUROVIN

Je až s podivem, kolik tajů a nevšedních schopností v sobě skrývá běžná kuchyňská pochutina, zvaná česnek. Upírům a zlým duchům nevoní, naopak posiluje lásku a chrání před uhranutím. Všechny jeho pozitivní vlastnosti shrnuje židovský Talmud – podle něj česnek zahřívá, sytí, rozveseluje líc, rozmnožuje semeno a hubí červy ve střevech. O česneku pěli chválu už staří Egypťané, pěstoval se ve starověké Mezopotámii. Řekové ani Římané nezůstali v konzumaci česneku pozadu. Česnek se jedl většinou syrový s chlebem, případně i se sýrem. Jako součást teplých pokrmů použila česnek zřejmě jako první arabská a turecká kuchyně. Česnek se samozřejmě konzumoval i v Evropě, staří Slované navíc věřili v jeho magickou moc, proto nikdy nesměl chybět na štědrovečerním stole.

Česnek pochází ze střední Asie a patří do čeledi cibulovitých rostlin. Jeho příbuznými jsou tedy všechny druhy cibule, pór i pažitka. Éterické oleje, které česnek vylučuje, snižují krevní tlak a působí jako antisklerotikum. Známý “pralesní otec” doktor Albert Schweitzer léčil česnekem všechny infekční choroby trávicího ústrojí. Pro léčebné účely se používá tzv. česnekové víno (rozemeleme 26 stroužků česneku, přidáme šťávu ze 3 citronů a zalijeme 1 l převařené vody) nebo česneková tinktura, jejíž součástí je kromě česneku i med, propolis a 80% líh.Jídlo, kde by česnek byl hlavní surovinou, není, ale i malé množství přidaného česneku je v každém jídle znát. Recepty jsou pro 4 osoby. Můžeme začít polévkou, které já říkám

Diplomatický ukrop

* 1 l slabšího vývaru z kostky

* 3 – 4 brambory

* 1 vejce,

* 4 stroužky česneku

* 3 plátky tmavého chleba

* 2 lžíce sádla

* majoránka

* kmín, pepř

* sůl

* zelená petrželka

Do horkého vývaru vložíme oloupané, drobně pokrájené brambory a vaříme do změknutí. Pak přidáme lžíci sádla a podle chuti kmín, pepř a majoránku. V hrníčku rozšleháme vejce a tenkým praménkem vléváme do vařící se polévky. Necháme chvíli povařit, sundáme z plotýnky a přidáme dobře rozetřený česnek. Lidově se tomu říká “na břink”. Zbývá už jen do každého talíře vložit kostičky na sádle osmaženého chleba a ozdobit zelenou petrželkou.

Francouzský sendvič

(Pan Bagnat)

* 4 krátké tmavé bagety

* 0,5 l osolené vody

* sklenka olivového oleje

* 3 tvrdá rajčata,

* 1 zelená a 1 červená paprika

* krabička sardelek

* 2 lžíce kaparů

* 4 stroužky česneku

Bagety podélně rozkrojíme, všechny půlky rychle omočíme ve slané vodě a potom v oleji. Na každou polovinu bagety rozložíme tence pokrájené stroužky česneku, proužky paprik, plátky rajčat, filátka sardelek a vše dozdobíme kapary. Potom vždy dvě půlky baget opatrně spojíme. Každou bagetu pevně zabalíme do alobalu. Chlebíčky dáme nejméně na dvě hodiny uležet do chladničky. Tím je osvěžující pochoutka připravena ke konzumaci. Další varianty náplní určitě vymyslíte sami.

Ratatuj z Nice

(Ratatouille Nicoise)

* 5 baklažánů

* 5 rajčat

* 3 červené papriky

* 8 menších cibulí

* 4 stroužky česneku

* petrželka

* tymián

* bobkový list

* olej na smažení

* pepř

* sůl

Baklažány oloupeme, nakrájíme na plátky, posolíme a necháme chvíli “vypotit”, čímž je zbavíme hořkosti. Papriky opečeme v troubě, aby se dobře loupaly. Oloupané zbavíme jadérek a nakrájíme na proužky. Rajčata rozkrájíme na půlky, cibuli na silnější kolečka a česnek na tenké plátky. Pak v rozehřátém oleji postupně smažíme baklažány, papriky, cibuli a rajčata tak dlouho, až zelenina dostane barvu. Osmaženou zeleninu přendáme do kastrolu a přidáme k ní česnek a všechno koření s výjimkou soli. Pod pokličkou zvolna asi 1 hodinu dusíme; občas zamícháme, aby se nic nepřichytilo ke dnu. Nakonec podle chuti osolíme a necháme chvíli na prudkém ohni bez pokličky, abychom dosáhli správné konzistence pokrmu. Zeleninovou směs můžeme podávat i studenou se čtvrtkami citronu.

Vepřová pečeně na mléce (Roti de porc au lait)

* 1 kg vykostěné vepřové pečeně (karé)

* 1 šálek stroužků česneku

* 0,75 l mlék

* muškátový oříšek

* pepř

* sůl

Pečeni vložíme do pekáče (aby se tam přesně vešla), přidáme oloupané stroužky česneku a dobře osolíme. Zalijeme mlékem tak, aby maso bylo nejméně do 3/4 potopené. Doladíme strouhaným muškátovým oříškem a pekáč vložíme do předehřáté trouby. Pečeme při střední teplotě a dáváme pozor, aby mléko neuteklo. Během pečení maso čtyřikrát obrátíme. Mléko by se mělo vyvařit na polovinu. Nakonec necháme pečeni 1/4 hodiny pod pokličkou dojít při vypnuté troubě. Pak maso vyjmeme, necháme chvíli odstát a nakrájíme na porce. Šťávu prolisujeme, přelijeme jí porce na talíři, zbytek podáváme v omáčníku.Velkého množství česneku se nemusíte bát, mléko chuť zjemní a zajímavá chuť vás překvapí natolik, že se rozhodnete tento experiment brzy opakovat.

Dezert pro silné jedince:

* Smažený děs

* 4 olomoucké tvarůžky neboli syrečky (romadúr)

* 1 palička česneku

* 2 vejce

* hladká mouka a strouhanka na obalení

* trochu piva

* olej na smažení

Oloupané stroužky česneku podélně rozkrájíme na ostré klínky. Ty zapícháme všechny do syrečků – vzniknou nám “ježci”. Jednotlivé porce postupně obalíme v mouce, vejcích rozšlehaných s pivem a ve strouhance. Na obalování si dáme záležet – pokud nám sýr při smažení vyteče, budeme větrat chalupu celý příští týden. Smažíme proto zprudka a opatrně. Citlivým hostům nabídneme kromě příborů ještě plynové masky.

FOTO 1 – Francouzský sendvič

FOTO 2 – Ratatuj z Nice

FOTO 3 – Vepřová pečeně na mléce

Čaromocný česnek