U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Byliny pro lékárnu i kuchyni
Kategorie: Vaříme | Autor: Filip Jenč a Iva Tvrzová, foto PAVEL VESELÝ A ARCHIV
Růže šípková (Rosa canina)
Trnitý keř, hojně rostoucí na okrajích lesů, u cest, na mezích polí či na suchých stráních, kvete v červnu růžovobílými květy a na podzim na něm dozrávají červené plody – šípky. Existují doklady o jejich dávném využívání už v mladší době kamenné (kolové stavby ve Švýcarsku). Šípky, nazývané také “pomeranče severu”, obsahují velké množství vitaminu C, vitaminy A, B, E, P a K, ovocné kyseliny (citronová a jablečná), minerální látky (vápník, draslík, hořčík, železo, fosfor, síra, sodík), flavonoidy (důležité při ateroskleroze), cukry, třísloviny, vanilin, pektiny, silice, slizy. Vitamin C se v šípcích udržuje i při tepelném zpracování. Využít se dají i korunní lístky květů, poupata a listy, ale o nich si povíme něco až na jaře.
* Sbírá se: šípky (od září – pevné plody, na víno až po změknutí).
* LÉČIVKA: Z šípků připravujeme čaj, který má široké použití: posiluje odolnost vůči infekcím (vhodné zvláště koncem zimy a v předjaří při tzv. jarní únavě), zlepšuje enzymatické procesy v těle a špatný oběh, podporuje krvetvorbu, omezuje krvácení z vlásečnic a má močopudný účinek, užívá se též při revmatizmu a močových kaméncích. Je vhodný při nachlazení i v rekonvalescenci. Povzbuzuje jaterní činnost, podporuje hojivé procesy v organizmu a trávení, zlepšuje patologickou pigmentaci. Působí jako mírné projímadlo.
* V KUCHYNI: Z šípků připravujeme kompoty, protlaky na omáčky (ke zvěřině), rosoly, džemy (většinou je nutno odstranit semena a chloupky, což je “piplavá” práce). Vyrábíme domácí víno, likér, sirup. Sušíme na čaj.