U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Byliny pro lékárnu i kuchyni

Kategorie: Vaříme | Autor: Filip Jenč, Iva Tvrzová

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ

(Calendula officinalis)

Nechtík, bradavičné koření, nepravý šafrán, umrlčí květ, slunovrat či pampalík – i takovými jmény častují lidé žlutooranžově kvetoucí letničku našich zahrádek. Její léčivé účinky jsou už dlouho známé. Staří Římané ho používali proti uštknutí škorpionem, Egypťané mu přisuzovali omlazovací účinky. Tradovalo se také, že kdo se napil lektvaru z měsíčku, mohl prý vidět nadpřirozené bytosti. Měsíček obsahuje žluté barvivo kalendulin (rozpustné v tucích), silice, saponin, glykosidy, karotenoidy, fytosteroly, pryskyřice, tuky, vosky. Využití má jak v lékařství, tak v kuchyni, kosmetice i jinde.

Sbírá se: korunní plátky květů (ihned, jak vykvetou, za slunného počasí kolem poledne, červen až září), někdy i listy.

LÉČIVKA: Má uklidňující, léčivé a antiseptické účinky. Používá se sušená na čaj (samotná nebo ve směsi bylin), který příznivě ovlivňuje činnost jater a žlučníku, pomáhá při léčbě žaludečních vředů, při bolestivé menstruaci, působí podpůrně při léčbě rakoviny (zejména v gynekologické oblasti), proti infekcím, kašli, je vhodná i při bušení srdce. Zevně se úspěšně používá ve formě masti či oleje: podporuje léčení ran, spálenin, rozpraskané kůže, změkčuje jizvové ztvrdliny, brání jejich tvorbě. Hojí bércové vředy, hemoroidy, křečové žíly, podlitiny, proleženiny, vyrážky. Nálev nebo lihový extrakt (tinktura) působí na záněty kůže. Šťáva vymačkaná z květů se používá na kuří oka a bradavice.

V KUCHYNI: Má využití především jako náhrada drahého šafránu k přibarvování jídel (čerstvé nebo sušené drcené), ale i pro mírně pikantní chuť. Čerstvé korunní plátky květů přidáváme do polévek, omáček, omelet, míchaných vajíček, rýže, pomazánek, jogurtů, másla, měkkých sýrů, pečiva a salátů. Čerstvými zelenými listy sypeme saláty a dušené pokrmy.

KOSMETIKA: Nálev zjemňuje pleť, uklidňuje ji po nadměrném slunění, olej nebo mast zjemní rozpraskanou kůži na rukou a rtech.

JINÉ: Sušené do směsí potpourri, k barvení látek.

_________________________________

Měsíčková mast

Do 500 g rozpuštěného tuku (nejlepší je nesolené vepřové sádlo, může být i lékárenská masťová báze nebo vazelína) vmícháme 3 hrsti čerstvých květů měsíčku a na mírném ohni (60 °C) 2 až 3 hodiny louhujeme. Necháme vychladnout a dáme do chladničky. Po 2 dnech znovu zahřejeme a přidáme další hrst čerstvých květů a opět louhujeme – to opakujeme ještě dvakrát. Na závěr se doporučuje přidat ještě roztavený včelí vosk (20 – 100 g). Přecedíme přes gázu, můžeme parfémovat levandulovou silicí, nalijeme do kelímků. Uchováváme v chladničce.

Měsíčková tinktura: V 1 litru dobrého, asi 50% alkoholu necháme v uzavřené nádobě 14 dní vyluhovat větší hrst korunních lístků. Pak scedíme. Užívá se 3x denně po 15 – 20 kapkách.

Byliny pro lékárnu i kuchyni