U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Byliny pro lékárnu i kuchyni
Kategorie: Volný čas | Autor: Filip Jenč a Iva Tvrzová
TRNKA OBECNÁ (Prunus spinosa)
Trnka, lidově též loh, trn, trpká slíva, trní, je hustý trnitý keř vysoký 1 – 3 m. Roste na suchých půdách, najdeme ji na slunných pastvinách, na skalách, u cest a na okrajích listnatých lesů. V březnu až květnu, před vyrašením listů, kvete drobnými bílými květy, na podzim dozrávají modré kulovité peckovičky – trnky. V lidovém léčitelství zaujímá trnka čestné místo. Věřilo se v její čaromoc a léčivou sílu třech prvních na jaře spatřených květů. Kdo je požil, neměl po celý rok stonat. Trnková větvička měla ochraňovat před čarodějnicemi a démony. Dodnes se z trnkového dřeva vyrábějí čarodějné hůlky. Plody obsahují třísloviny, organické kyseliny, barviva, cukry, vitamin C, provitamin A, vitamin B, pektin, minerální látky (vápník, draslík, hořčík) a glykosid amygdalin (ve velkém množství jedovatý). Aby trnky ztratily kyselou a svíravou chuť, trhají se až po přejití mrazem. Sbírá se: květy (za suchého počasí v březnu až květnu), plody (září až listopad), listy (červen), kůra (květen, sloupává se z mladých výhonů, dokud je světle hnědá).
LÉČIVKA: Čaj z usušených plodů či jinak zpracované trnky se užívají při žaludeční slabosti, průjmu a chorobách močových cest, na posílení imunity, povzbuzení látkové výměny při revmatizmu. Květ má výrazně močopudný a mírně projímavý účinek, vyplavuje z organizmu přebytečný sodík (což působí šetrně na ledviny), přispívá ke snížení krevního tlaku. Sušený květ většinou mícháme do směsí (pro diuretický účinek je vhodná kombinace se semenem petržele, březovým listem, kořenem jehlice, natí rdesna ptačího či svízele syřišťového). Čaj z květu nebo z listů, ochucený citronovou šťávou, pijeme při nachlazení. Odvar z kůry je účinným kloktadlem i prostředkem proti horečce.
V KUCHYNI: Z trnek se vaří marmelády a kompoty, přidávají se do kompotů z chuťově nevýrazného ovoce, připravuje se z nich víno, likéry, šťávy, nakládají se do vína s cukrem nebo do sladkokyselého nálevu (ke zvěřině). Listy lze použít jako náhražku čínského čaje.
JINÉ: Z tuhého dřeva se vyrábějí hole.
Trnky ve víně: 1 kg zralých trnek, 700 g cukru, sklenice bílého vína – trnky dáváme po vrstvách do skleniček a prosypáváme cukrem. Zalijeme vínem, uzavřeme a sterilujeme 15 minut při teplotě 85 °C.
Recept MUDr. Hrušky proti otylosti: 20 g květů trnky, 20 g rozmarýny, 30 g máty peprné, 5 g kořene bedrníku – 2 lžičky směsi spaříme 1/2 l vody a necháme přejít varem. Pijeme 3 šálky denně delší dobu.
Trnkový likér: 1 kg trnek rozmačkáme, dáme do širší lahve, zalijeme 1 l vodky. Přidáme kousek skořice, 5 hřebíčků, 1/2 lžičky strouhaného muškátového oříšku a jádra z 5 trnkových pecek. Uzavřeme a necháme 10 dní vyluhovat. Pak scedíme přes plátno, vymačkáme. Přilijeme vychladlý cukrový sirup (500 g cukru a 0,5 l vody), zamícháme a necháme den stát. Stočíme do lahví a uzavřeme.