U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Byliny pro lékárnu i kuchyni

Kategorie: Volný čas | Autor: Filip Jenč a Iva Tvrzová

DŘIŠŤÁL OBECNÝ (Berberius vulgaris L.)

Dřišťál má mnoho krásných lidových názvů – dráč, vančár, surouch, kukačina, chvistač, Krista pána pláč, divá tamaryška, berberka, dračí jahody či farářovy čepičky. Je to až 3 m vysoký trnitý keř s pilovitými listy, na jaře s hrozny drobných žlutých květů, na podzim s trsy červených podlouhlých bobulí, obsahujících několik drobných semen. Roste v parcích, na suchých stráních, vyhovuje mu vápencové podloží. Dnes je u nás stále ještě dost vzácný, protože na základě vládního usnesení z r. 1939 o povinném hubení dřišťálu a mahonie (jsou hostitelem rzi travní, která napadá obilí) bylo tehdy vyhubeno nejméně 50 000 keřů dřišťálu. Jasně červené plody nakyslé chuti – dřišťálky – mají značné množství vitaminu C (3x více než citrony), vitamin E, provitamin A, organické kyseliny (jablečnou, citronovou, vinnou), cukr, pektiny. Používají se čerstvé i sušené. Kůra, listy i stopky plodů obsahují alkaloid berberin, který je ale ve velkých dávkách jedovatý! Sbírá se: plody (září, říjen), listy, kůra. LÉČIVKA: Šťáva z plodů reguluje činnost střev, působí žlučopudně a močopudně. Dřišťálové kapky (plody v alkoholu) pomáhají při žaludečních obtížích. Naložené v medu se užívají proti horečce. Čaj ze sušených plodů (někdy se míchá se šípky) se pije při jarní únavě a při nachlazení. Tinkturu z listů podáváme (3x denně 30 kapek) při nadměrném menstruačním krvácení, na úpravu močového systému, žlučníkové záněty a ke zlepšení funkce žlučníku a jater. Doba léčby nesmí přesáhnout 30 dní! Dříve se kůra používala jako projímadlo. V KUCHYNI: Z plodů se připravuje sirup, víno, likér, kompot, džem. Přidává se do jiných ovocných zavařenin místo kyseliny citronové. Sušenými mletými plody (prášku se říká sumah) se ochucují omáčky, polévky, saláty, masa a ryby (jako citronovou šťávou). JINÉ: Žluté dřevo se dříve používalo k barvení vlny a kůže, v řezbářství a k vykládání dřevěných mozaik.

Z LIDOVÝCH RECEPTŮ

Sirup: Dřišťálky krátce podusíme s malým množstvím vody, pak prolisujeme. 1 l šťávy smícháme s 1,5 kg cukru a krátce povaříme. Plníme do lahví. S vodou nebo minerálkou je z něj osvěžující nakyslý nápoj.

Dřišťálkové kapky: 500 g dřišťálek rozmačkáme, přidáme 3 hřebíčky, kousek skořice, nastrouhanou citronovou kůru. Zalijeme 1 l vodky nebo žitné a necháme v uzavřené nádobě 10 dnů vyluhovat. Pak přecedíme, přilijeme vychladlý cukrový sirup (svaříme 250 g cukru a 2 dl vody), promícháme, na-lijeme do lahví a uzavřeme.

Čaj na játra: Ze směsi stejného dílu kůry dřišťálu a krušiny, kořene pampelišky a natě máty připravíme čaj: 1 lžička směsi na šálek vody, vaříme alespoň deset minut. Užíváme 2x denně.

Čaj na žlučové kaménky: 20 g kůry loupané na podzim dáme do 1/2 l studené vody. Necháme přejít asi jednu minutu varem, po 15 minutách scedíme. Nápoj pijeme postupně po celý den.

Byliny pro lékárnu i kuchyni