Speciál Malby a nátěry: bydlení a psychologie barev
Někdy se stane, že přijdete do interiéru, ve kterém se cítíte velmi pohodově a příjemně. V jiném jste jako na trní, přestože máte příjemnou společnost. Možná, že za to mohou barvy.
Je to k neuvěření? Rozhlédněme se po pokoji a podívejme se, které valéry v něm převládají. A pak nakoukněme také do skříně. Jakou barvu má většina oblečení? Psychologie barev se stala jednou z disciplín obecné psychologie a zaměřuje se hlavně na studium vlivu barev na psychiku člověka a preference různých barev jednotlivými jedinci. Proto bychom význam barevného působení na naši psychiku neměli brát na lehkou váhu a vždy musíme dobře zvážit, jakou dominantní barvou se doma obklopíme.
Vhodným výběrem si vytvoříme hnízdečko plné pohody, kdežto špatně zvolený odstín nám může přivodit nepohodu, nervozitu i chaos v hlavě. Barvy mohou povzbuzovat i uklidňovat, zahřívat i chladit. Zvětšovat a prohlubovat prostor, nebo ho naopak zužovat, snižovat a zmenšovat. Při zařizování bytu a především při výběru barev určených pro velké plochy, jako jsou stěny, podlahy a textilie na oknech, preferujme vliv barev na naše emoce před módními trendy.
Základní dělení barev je na teplé a studené. Ty chladné jsou, co se psychiky týká, čisté, jasné a svěží, ale také pasivní. Opticky rozšiřují prostor a ustupují do pozadí. Teplé barvy jsou povzbudivé, veselé a lehké. Oživují a rozšiřují místnosti. Záleží na uživateli, jaký typ barev preferuje.
Módní trendy
Stejně jako oděvní módu a kosmetiku módní trendy ovlivňují i výrobu barev určených pro naše čtyři stěny. Ale nečekejme, že se na jediném tónu shodnou všichni výrobci. Například globální společnost Pantone představila jako barvu letošního roku fialovou, pojmenovanou zářivá orchidej, která již ovládá módní mola a objevuje se i v barvách určených do interiérů. Estetické centrum společnosti AkzoNobel, které spolupracuje s evropskými architekty a designéry i módními návrháři, zase připravilo pro tento rok jako hlavní barvu zelenomodrou.
A tuzemský výrobce Primalex přišel se šesti barvami, které zahrnují neutrální přírodní i výrazné odstíny černé a hnědé. Do kolekce elegantních tónů inspirovaných přírodou patří také odstíny šedé, oblázkově hnědé, béžové a bílé kávy. Při tvorbě této barevné řady vycházeli návrháři z výsledků průzkumů nejoblíbenějších odstínů obarvovaných ve firemních tónovacích centrech.
Oblíbené neutrály
Neutrální odstíny jsou v našich podmínkách sázkou na jistotu. Světlé dodají interiéru potřebný klid a pocit harmonie, tmavé upoutají pozornost a působí originálně až dramaticky. A ocení je i milovníci pestrých barev, protože se s nimi dají dobře kombinovat.
Škálu neutrálních barev představují odstíny bílé, šedé, béžové i pískové. Tyto valéry mohou interiér zchladit i proteplit. Opticky rozšiřují prostor. Oblíbené jsou také díky své nadčasovosti. Ideální pozadí poskytují všem předmětům, kterými se rádi obklopujeme, navíc uvolňují a uklidňují naši mysl. Neutrální odstíny sluší i venkovským interiérům. Patří k nim i černá, která zklidňuje, zchlazuje, uzavírá a tlumí. Zároveň však upoutává pozornost, lze ji proto s úspěchem použít na zvýraznění detailů. Interiéru dodá punc luxusu. Protože ale pohlcuje světlo, uplatní se hlavně na menších plochách a na detailech. Tmavě hnědé odstíny vycházejí z přírody, psychicky zmírňují napětí a působí harmonicky. Hodí se na menší stěny, nábytek nebo závěsy a dekorativní prvky.
_______________________________________________________________________
Další články speciálu Malby a nátěry:
Natíráme okna a dveře
Tapeta dá stěně jinou tvář
Nátěr plechové střechy
Nátěry na dřevo
Malířské maskovací pásky
________________________________________________________________________
Živé barvy
Podívejme se, jak na nás působí žlutá. V intenzivních odstínech povzbuzuje, osvobozuje, přináší uvolnění, pocit harmonie, působí vesele a otevřeně. Opticky světlé tóny rozšiřují prostor. Syté odstíny naopak září a vystupují do popředí. Hodí se do pracoven, dětských pokojů a také do kuchyně a jídelny, protože podporují chuť k jídlu. Podobně působí také oranžová v červených a žlutočervených odstínech. Vyvolává pocit radosti, tepla, na někoho ale působí agresivně.
Sytá červená je vzrušující a energická, aktivizující, ale také zneklidňující, až agresivní. Spojujeme ji jak s barvou lásky, tak krve a ohně. Je ale také barevným výrazem pro hluk a nebezpečí. V interiéru může u některých jedinců vyvolávat nervozitu, proto by se měla používat jako doplňková barva. Třeba v ložnici, protože fyzicky působí na pohlavní orgány. Purpurová pak povzbuzuje a je synonymem vznešenosti. Opticky patří k relativně neutrálním barvám. Hodí se do velkých obývacích pokojů s minimem nezabydlených stěn.
Fialové odstíny řadíme k barvám magie a tajemna, pro někoho jsou zdrojem neklidu a melancholie. Modrofi alové barvy opticky zužují prostor, červenofialové v tmavých tónech zmenšují, ve světlejších rozšiřují. Jsou ideální do reprezentativních místností. Světle modrá působí elegantně, vyvolává představu oblohy a vzduchu, ticha i touhy. Opticky rozšiřuje prostor. Tmavomodrá je uklidňující, vážná až odtažitá, barva dálek, rozjímání. Opticky zmenšuje, vyvolává dojem hloubky. Používáme ji do místností, ve kterých hledáme klid.
Světle zelená působí přívětivě, evokuje přírodu, opticky rozšiřuje prostor. V tmavých místnostech jej naopak zužuje. Fyzicky působí zelené odstíny pozitivně na srdce a krevní oběh. Hodí se do ložnice a pracovny. Modrozelená psychicky uklidňuje a navozuje pocit chladu, opticky místnost zmenšuje.
Barvy a povaha
Obecně rozeznáváme čtyři povahové typy: melancholiky, fl egmatiky, sangviniky a choleriky. Jaké barvy by měli do svých bytů volit a kterým se naopak vyhnout, aby jim bylo doma dobře?
Melancholik patří k lidem rozumu. Má rád klid a bezpečí a vyznává uspořádané poměry. Může se zdát až neprůbojný. Nejbližší barva je modrá, se kterou se cítí spokojeně a uvolněně. Povzbuzení mu přinesou odstíny červené a žluté.
Flegmatik je vyrovnaný až pasivní a introvertní. Miluje klid, proto potřebuje zelenou. Harmonizující jsou pro něj teplé a aktivní tóny červené a oranžové.
Veselý a otevřený sangvinik je optimista, i když se také dokáže zachmuřit. Jeho barvou je žlutá, která působí zářivě, vesele, vzdušně. Harmonizující barvou pak je fialová a další temné barvy, které mu dodávají rovnováhu.
Cholerik je velmi temperamentní a společenský. Miluje intenzivní červenou, působící dynamicky. Harmonizující barvou je modročervená, která tlumí jeho temperament a dobře je mu také ve společnosti syté zeleně.
text: Helena Štětinová
foto: Pavel Veselý, Petr Zhoř, Shutterstock a archiv firem