Bungalovy, jejich střechy prošpikované trámy, a jejich tajemství
Střecha. To je jedna velká záhada. Když se rozhodneme postavit si dům, vždy v rámci nějakého projektu zvažujeme, jaký typ střechy zvolíme. Máme střechy ploché, sedlové s klasickou uživatelnou půdou nebo střechy s vazníkovými trámy, bydlení typu bungalov. Když máme projekt hotový, tak přemýšlíme o typu izolace, která nám co nejméně zatíží strop střechy a hlavně nám pomůže nejlépe zaizolovat dům.
Vazníky se velmi často považují za nejobtížnější typ střechy, a to především při izolování. My si nyní odpovíme na několik častých otázek ohledně „tajemství“ s izolováním vazníků.
Izolace versus zdraví
Každý z nás chce mít zdravý domov, a proto již při výběru jakéhokoliv materiálu pro izolaci střechy dbáme hlavně na to, aby nebyl zdravotně nezávadný. S jedničkovou minerální vatou MAGMARELAX® neuděláte nikdy chybu. Jedná se o materiál, který na rozdíl od papíru či minerálních recyklátů neobsahuje žádné zbytky formaldehydových lepidel, retardérů hoření či jiných karcinogenních látek.
Váha jako peříčko
Často se obáváme, že zaizolování vazníkové střechy nám značně zatíží strop střechy, už i z důvodu, že stropy bývají často sádrokartonové. Foukaná minerální izolace MAGMARELAX® má optimální však objemovou hmotnost pouze 33kg/m3, tím pádem nehrozí žádné poškození. Majitel domu se tak nemusí obávat přefoukávání a přeskupování izolace na volné ploše provětrávaného prostoru půdy. Izolaci není třeba jakkoliv zakrývat. A to ani kvůli případnému prachu, který na správnou funkci izolace nemá žádný vliv.
Záklop nebo folie?
Ještě než se rozhodneme nafoukat, je nutné vyřešit podloží. Nabízí se nám dvě možnosti. Záklop nebo parotěsná folie. Záklop je vždy ideálním řešením. Nicméně je možné nafoukat izolaci i čistě jen na parotěsnou folii, a to s jedinou podmínkou – provizorní výztuhy (např. střešní latě) ze spodu pod parotěsem, aby nehrozilo, že se folie odrhne od rastrů. Při následné montáži SDK (sádrokartonových) desek se pak postupně tyto výztuhy odstraní a dokončí se stropní podhled. Foukání čistě jen na folii je ideálním řešením v případě, kdy je třeba strop mít zaizolovaný ještě před vylitím podlah či aplikací omítky. A vzhledem k velkému objemu vlhkosti při těchto procesech nelze montovat SDK desky, které by se mohly vlhkem poškodit. Je to vhodné řešení hlavně pro zimní období.
Budiž světlo
Elektrika je vždy nedílnou součástí při budování nového bydlení. Abychom mohli přivést elektřinu, je nutné mít hotové prostupy. Vždy je samozřejmě lepší mít veškeré prostupy hotové ještě před foukáním izolace. Nicméně i dodatečné instalace např. el. kabelů, vzduchotechniky, stupaček odpadů, apod. lze bez obav provést. Navíc po dokončení prostupů není nic jednoduššího než izolaci opět vrátit do původního stavu bez vzniku jakýchkoliv dutin či tepelných mostů.
Ve většině stopů bungalovů jsou také zabudovaná bodová světla. Ty ochráníme ze shora nejlépe keramickým květináčkem. Je to vhodné zejména při případné výměně celé patice bodového světla, aby se volný izolant nevysypal dolů. Samotné teplo ze světla (pokud se jedná o staré halogeny, které hřejí) izolaci nijak nevadí. Materiál je nehořlavý.
Věřím, že jsme Vám nyní pomohli odpovědět na řadu častých otázek spojené s vazníkovou střechou a pokud se chcete dozvědět více, neváhejte nás kontaktovat přes poptávkový formulář na www.mojeizolace.cz nebo na telefonu 800 100 533.