Budujeme terasu

dřevěná terasa

U chaty může být terasa v materiálově shodném provedení a se střechou rozšíří obytný prostor alespoň na letní sezónu. Foto: Shutterstock

S terasou získáte další obytný prostor. Zastřešená vám umožní dýchat čerstvý venkovní vzduch i za deště, na otevřené si můžete dopřát snídani v ranním slunci nebo si vychutnat vlahý letní podvečer.

Terasa je venkovní část domu, ale v ideálním případě nejde jen o prodloužené či zvětšené zápraží. Na chatu či chalupu by měla terasa smysluplně navazovat a vytvořit s domem organický celek, být s ním v souladu. Kromě praktického využití tak může vytvořit zásadní doplnění architektury domu, a pokud je dobře udělaná, pozvedne jeho estetické kvality i hodnotu.

U chalup je nutné plánovat budování terasy obezřetně, protože tento typ stavby není běžnou součástí tradiční tuzemské venkovské architektury. Ale existuje celá řada příkladů, kdy se to povedlo a terasa dobře slouží, aniž by vzhled domu narušovala. I proto je v případě ambicióznější stavby vhodné přizvat ke spolupráci architekta. Nezapomeňte rovněž, že terasa má odlišný vzhled i účel než veranda, lodžie či balkon. Zatímco verandy jsou přistavěné k venkovským domům a chalupám většinou jako další téměř plnohodnotná místnost a slouží spíše pro pohodlný přechod z venku do obytného interiéru a mnohdy i jako odkladiště pro šatstvo a obuv, smysl terasy je zejména v získání nového místa pro relaxaci venku. Jde vlastně o jakési prodloužení domu, kde si můžete užít okolní otevřený prostor a výhled do zahrady, aniž byste museli pohodlí obytného interiéru úplně opustit.

dřevěná terasa

I obyčejná prkna mohou dát podlaze originální vzhled třeba při pokládce na šikmo. Foto: Shutterstock

Harmonie materiálu

Zejména při stavbě terasy svépomocí je velmi důležité zvolit správný materiál a proporce odpovídající obytné stavbě, na niž tato nově zřízená část naváže. Jednoduché chalupě s vápennou omítkou nebude slušet variace na zálesácký srub z kulatiny ani nestřídmé použití přírodního kamene. Sladit terasu s dřevěnou chatou může být jednodušší a v ideálním případě ji přizpůsobte architektonickému stylu samotné chaty.

Je dobré připomenout, že mnohdy ani nutně nemusí navazovat přímo na dům, i když jako samostatná stavba ztrácí některé přednosti plynoucí z propojení s domem. U terasy není až tak důležité sladit styl i materiál s domem tak důsledně, ale zase je třeba vzít v úvahu kvalitu výhledu i umístění vzhledem k povětrnostním podmínkám, světové straně, slunečnímu svitu i obvyklému směru větru, pokud je váš pozemek častému profukování vystaven. Zvažte například, zda si na terase chcete užívat spíše ranní, nebo odpolední slunce.

Starší venkovské stavbě prospěje, pokud použijete místní materiály nebo přímo rozšíříte a případně zastřešíte stávající zápraží. Dává to smysl zejména v případech, kdy už původní zápraží slouží jako přirozený venkovní prostor přinejmenším k jednoduchému posezení nebo práci pod přesahem střechy. Taková terasa přirozeně ožije velmi rychle a je téměř jisté, že bude fungovat k vaší spokojenosti. Velmi pečlivě naopak zvažujte stavbu venkovní obytné plochy například z druhé strany domu nebo její navázání na štítovou stěnu. Terasu, na kterou budete muset chodit kolem budovy, může velmi snadno potkat osud různých zbytečných balkonů, jež se stavěly jako součásti vesnických novostaveb v sedmdesátých letech minulého století; jde spíše o nápodobu městského stylu a na venkově pak takové balkony mnohdy slouží jen k občasnému vyvětrání lůžkovin. Umístění terasy musí dávat smysl s ohledem na to, jak funguje rekreační dům i jeho obyvatelé.

stavba terasy

Stavbu lze při pečlivém plánování a měření zvládnout svépomocí a se základním nářadím. Foto: Shutterstock

Dřevo nezklame

Se dřevem se pracuje snadno a hodně toho zvládnete i s běžným dílenským nářadím. I přes výhody terasových prken z odolných exotických dřevin však raději zvolte desky ze stromů, které u nás běžně rostou. Hotová terasová prkna především z borovice jsou běžně k sehnání, ale od věci není ani volba modřínu a případně ručně hoblované nebo kartáčované fošny.

Vyplatí se sladit barevný odstín všech dřevěných součástí konstrukce domu i terasy. Budete-li stavět ze dřeva, vyžádá si terasa nátěr jako dřevěná chata, protože bude rovněž celoročně vystavena působení povětrnostních podmínek. I proto je důležité pokládat terasová prkna v doporučeném sklonu a využít jejich drážkovaný profil k tomu, aby se na podlaze zbytečně nedržela voda.

Ale ani u dřevostavby není vyloučená kombinace betonu, kamene, keramické venkovní dlažby či vyzděných nosných pilířů pro zastřešení. Chce to jen správně zvolit proporce. Na elegantní chatu z trámků a palubek by neměla navazovat předimenzovaná stavba připomínající dálniční nadjezd.

terasa z wpc prken

Plastová terasová prkna imitují dřevo a jsou mimořádně odolná. Foto: Shutterstock

Pozor na střechu

Zastřešení terasy se nabízí a díky němu může získat tato venkovní plocha na hodnotě a rozšíří se možnosti jejího využití. Je-li však terasa přistavěná přímo k domu, plánujte na ni střechu i s ohledem na to, kolik ubere světla, které jde skrze okna do interiéru. Řešením je střecha z materiálu, který propouští světlo, a látkové či rákosové stínicí podhledy, které dokážou sluneční svit redukovat, ale v případě potřeby je lze stáhnout nebo dočasně odstranit.

Samostatná terasa může mít podobné zastřešení jako některé zahradní pergoly, případně lze využít stín popínavých rostlin. Určitě se dá podlaha v místě zastřešení vybrat a vyplnit zeminou. Rostliny lze pak dosázet podle našeho přání.

Podlaha musí vydržet

Snažte se použít stejný druh dřeva na podlahu i nosnou konstrukci stříšky nebo zábradlí. Vyhnete se tak materiálovému pnutí mezi různými dřevinami, které může stavbu narušit. Můžete se do značné míry spolehnout na stejnou životnost konstrukce, i když podlaha, zábradlí, pilíře nebo zastřešení jsou vystavené působení povětrnostních podmínek nestejnoměrně.

Terasu si lze představit jako dřevěné pódium s podlahou založenou na nosné konstrukci na betonových patkách či zemních vrutech. Bezpečné založení je velmi důležité zejména ve svažitém terénu, a i když jde o lehčí stavbu, je nutné počítat s poměrně značnou hmotností, kterou musí základy spolehlivě unést. Hranoly spodní konstrukce je třeba montovat tak, aby vytvořily stabilní nosnou součást podlahy a zamezily prohybu, houpání či vibracím. Při síle palubky 19 mm se proto doporučuje vzdálenost mezi hranoly 450 mm, u palubek 21 mm je vzdálenost mezi hranoly 500 mm a při 25 milimetrech 600 mm.

Rozhodnete-li se pro vybudování střechy, budou nosné pilíře sloužit rovněž jako opora pro zábradlí, které má estetickou i bezpečnostní funkci. Zajímavých výsledků můžete docílit s recyklovaným a nově ošetřeným starým dřevem, ať už jde o trámky, kulatinu, nebo prkna. Dřevo, ale i kované zábradlí půjdou dobře dohromady s kameny a dřevo lze kombinovat i s lany, které vytvoří atraktivní doplněk i bezpečnou zábranu zejména pro malé děti.

Založení podlahy

  • Na zemní vruty
  • Na kotevní patky do betonu
  • Na betonové pilířky
  • Na zapuštěné kůly

Co na terasu

  • Masivní dřevo
  • WPC prkna (dřevoplast, někdy se mu říká kompozitní materiál)
  • Kámen
  • Keramické dlaždice
  • Beton (napodobující dřevo či prkna)
  • Oblázkový posyp či kamínkový koberec
  • Umělý trávník
  • Venkovní koberec
  • Zámková dlažba
  • Životnost podlahy terasy prodlouží trvalé zastřešení

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Budujeme terasu