Brousíme pily v dílně
I přes výhody řetězových pil nedá spousta chalupářů dopustit na osvědčenou cirkulárku. Umíte-li s ní, pracuje velmi efektivně. Ale může být nebezpečná, zvlášť když se ztupí zuby kotouče.
Pravidelné broušení řezného kotouče na jakékoli kotoučové pile, kterou v dílně či na zahradě používáte, je klíčem k bezpečné a pohodlné práci. Jenže co dělat, když se kotouč ztupí? Naučte se ho nabrousit, není to až tak složité.
Na klasických cirkulárkách bývají obvykle řezné kotouče o průměru 40 a více centimetrů, které nemají tzv. šraňk, tedy střídavé vyklonění zubů na jednu a na druhou stranu. Tento výklon zajišťuje, že se pila při zářezu do dřeva „nedusí“ a u velkých kotoučů je nahrazen střídavým šikmým zbroušením zubů. Základem správného nabroušení velkého kotouče je toto zešikmení dodržet.
Není-li kotouč příliš tupý a opotřebovaný, postačí obvykle respektovat stávající zešikmení 2 zubů a pouze ho pilníkem doostřit. Zkušení praktici brousí kotouč přímo na pile tak, že ho vždy po částech zaklínkují a pak z jedné strany nabrousí jemným trojúhelníkovým (pilařským) pilníkem v příslušném sklonu sudou řadu zubů a poté z druhé strany lichou řadu. Je možné kotouč i sundat, upnout do svěráku mezi dvě prkýnka a postupně brousit popsaným způsobem. Dodržujte velmi pečlivě stejnoměrný úběr materiálu při broušení, jinak bude kotouč zvláště při rozběhu a doběhu nebezpečně vibrovat.
Lepšího vyvážení pily a zamezení vibrací kotouče lze dosáhnout i úpravou zubových mezer kulatým pilníkem. Jde jednoduše o to, abychom docílili stejné hloubky mezer mezi všemi zuby. Snadněji než „od oka“ se to dělá tak, že změříte nejnižší mezeru, přiložíte k ní na kotouč tužku, pilu rukou pomalu roztočíte a vyznačíte tak po obvodu kružnici. K té je pak třeba kulatým pilníkem mezery srovnat.
Jak na pilový list
Chcete-li naostřit zuby na ruční pile, vystačíte si opět s jemným pilařským pilníkem, plochým pilníkem a trochou trpělivosti. Pilový list se zafixuje do svěráku mezi dvě prkénka. Před samotným ostřením je však nutné zuby na pilovém listu srovnat a tzv. rozvést. Ostří zubů srovnáte opatrným broušením plochým pilníkem po plošce zubu ve vodorovné poloze. Trojhranným pilníkem pak srovnáte do roviny i paty (mezery) zubů.
Rozvedením se rozumí ohnutí zubů od sebe, čímž i u listu ruční pily dosáhneme zmíněného „šraňku“. Je nutné docílit stejnoměrného rozvedení zubů na obou stranách, jinak bude pila „táhnout“ do více rozvedené strany pilového listu. Existují na to speciální rozváděcí kleště, kterými upravíte nejprve jednu stranu (ob jeden zub) a pak druhou stranu.
K samotnému broušení použijte jemný trojhranný pilařský pilník s mírně zaoblenými hranami, který je třeba vést v mezeře mezi zuby přesně vodorovně a v pravém úhlu k listu.
text: Richard Guryča
foto: Shutterstock, archiv firem