Brány a vrata
Pro některé venkovské domy jsou brány a vrata jedněmi z nejdůležitějších součástí určujících vnější vzhled a podobu stavby. Zaslouží si pozornost a péči.
Nepřehlédnutelné jsou klenuté brány do dvorových statků, ale stejně tak mohou být rovné. Bývají samostatné, někdy uzavírají proluku mezi dvěma hlavními budovami. V řadě českých i moravských regionů jsou součástí stavby, což je mnohdy případ východomoravských řadových domů, které kdysi ve dvorech ukrývaly hospodářství a průjezd pro vůz byl důležitý stejně jako obytné prostory.
Klenba i stříška
Zatímco pilíře či klenby nebo zastřešení samostatných bran bývají kamenné či cihlové a většinou omítnuté, vrata jsou dřevěná, dvoukřídlá, velmi často s integrovanými jednokřídlými vrátky, která lze samostatně otvírat, pokud chcete prostě jen vstoupit do dvora či do objektu. Jsou-li vrata součástí domů, bývá v některých regionech (např. na moravském Slovácku) součástí původního řešení ve fasádě přiznaný trám, který se tesal z vhodně zakřiveného kmene tak, aby mohl podpírat klenbu. To vypadá velmi hezky, a pokud je možnost takový prvek alespoň pohledově zachovat, rozhodně to udělejte.
Uvedený popis stavebního principu a součástí tradičních bran je důležité znát, jestliže chcete tento typ vstupu do objektu zachovat, opravovat, případně obnovit. Je důležité si uvědomit, že tradiční dřevěná vrata venkovských usedlostí a statků (včetně vrat do stodol a jiných větších hospodářských budov) v podstatě nelze nahradit vraty z moderních materiálů (plech, plasty, kombinace materiálů) a využívat mnoha výhod současných typů vrat. Charakter budovy se v takových případech zcela změní, příkladů nešťastné volby vrat najdete na vesnici mnoho.
Samozřejmě je možné pořídit si do klenuté brány starého statku moderní vrata, která vzhled domu nenaruší, a přitom můžou splňovat třeba i současný bezpečnostní standard nebo umožňovat dálkové ovládání. To ale znamená výrobu na zakázku a kombinace ocelové či hliníkové konstrukce a dřevěného opláštění, které bude původní podobou alespoň inspirované. Zvažujete-li tedy vyšší investici, stojí za úvahu i výroba kompletní repliky a její dovybavení moderními kovovými závěsy, závorami a bezpečnostními prvky, tak aby nová vrata v podstatě sloužila na někdejším principu a pohledově byla zcela v souladu se stavbou.
To je obecně nejlepší řešení, které lze doporučit i u náročnější rekonstrukce brány a vrat: pokud bylo prvotní řešení funkční a léta dobře sloužilo, držte se ho i nadále. Potřebujete-li posílit zejména bezpečnostní funkci vrat, lze to řešit i při rekonstrukci a některé věci se mohou dodělat „neviditelně“ podobně, jako když si necháte osadit novými bezpečnostními prvky dveře v městském bytě. Služby nabízí v tomto ohledu celá řada firem.
Zavěšení je základ
Panty, závěsy a veškerá opatření, která zajišťují stabilitu vrat a také to, aby se časem díky své značné hmotnosti neprověsila, aby se obě křídla nezačala v některých místech překrývat a stále do sebe dokonale zapadala, to je u dřevěných domovních vrat nutnost a základ jejich funkce. Opět tu stojí za zmínku dobrý recept spočívající jednoduše ve sledování a kopírování toho, co už bylo jednou vymyšleno: vesničtí tesaři dříve věděli, jak těžká vrata sestavit a zavěsit tak, aby se uvedeným problémům předešlo. Tajemství spočívá v jednoduché nosné konstrukci z trámků, na niž se posléze natloukala zvenku viditelná prkna (na sraz, u hospodářských budov někdy i se spárami kvůli větrání). Tato konstrukce sestávala i ze svislých nebo šikmých vzpěr uvnitř konstrukčního rámu, které sloužily i jako zavětrovací opory (nápor větru do vrat zavěšených na pantech může být obrovský) a také jako posily proti případnému zborcení nosného konstrukčního rámu vlivem opotřebení.
Moderně postaru
Nic lepšího nevymyslíte ani dnes. Pokud jde o to, co máte k dispozici navíc oproti vesnickým tesařům z minulosti, pak je to kromě moderního nářadí včetně výborných vrtáků na čepy, kolíkové spoje či prošroubovávání silných dřevěných prvků skrz nebo snadné zapuštění hlav šroubů do dřeva také spojovací materiál a ochranné nátěry a rovněž panty, kování, závory či bezpečnostní prvky.
Závěsy jsou mimořádně důležité. Je třeba si uvědomit, že vratové křídlo je opravdu těžké. Aby bylo zavěšení funkční a neměnné mnoho příštích let, je nutné zvolit ideální kombinaci závěsných pantů do rámu (veřejí) i do samotných křídel vrat a prošroubování těchto závěsů natolik důkladně a rozměrově správně, aby je hmotnost, vibrace při větru i pouhé časté zavírání a otevírání neuvolňovaly a neničily. Téměř u každých dřevěných venkovních vrat problémy tohoto typu časem nastanou, ale vhodně zvolené závěsy včetně kotvicích prvků a průběžná péče o vrata mohou takové potíže oddálit i o desítky let.
Zůstaneme-li u péče, pak je třeba říct, že starost o tradiční dřevěná vrata není žádná věda. Základem je dobře je vyrobit či opravit a nezanedbat nic při jejich zavěšení. Místa s kovovými prvky ve dřevě jsou vždy zdrojem rizika, zvláště když na vrata prší, zafoukává na ně sníh, nebo na ně dokonce stříká voda ze střechy nebo z okapu. Tomu je nutné zabránit, volit nerezavějící kotvicí prvky, pravidelně riziková místa i celá vrata kontrolovat a ochranné nátěry dřeva a kovu včas obnovovat.
Dobré rady
- U samostatných bran dejte pozor na zatékající vodu. Zděné, ale i dřevěné brány mívají často stříšky chráněné pálenou střešní krytinou. Pokud se krytina uvolní (a nemusí to být zdola patrné), může do klenby nebo do vrat zbytečně zatékat.
- Dřevěná vrata dostávají „zabrat“ zejména od odstřikující dešťové vody v dolní části. Zhruba do metrové výše důsledně hlídejte kvalitu nátěru a znemožněte dešťovým kapkám odstřikování, jak to jen jde (štěrk, odvod vody drenážními kanálky, vsakování vody do země).
Text: Richard Guryča
Foto: Martina Lžičařová a Petr Živný