Bouda pro spokojeného psa

Rubrika: Dílna, Mazlíčci

Spousta chalupářů zastává názor, že k chalupě patří pes. A zůstává-li pes na dvoře třeba i proto, aby v noci hlídal dům, potřebuje boudu. Proč by tedy neměl mít boudu kvalitní a krásnou?

Je-li bouda chráněna přístřeším, může mít podobu jednoduché dřevěné bedny bez střešní krytiny

Jezdíte-li na chatu či chalupu na víkendy a dovolené z městského bytu, těší se tam váš pes pravděpodobně víc než vy. Nemusí to však být pravidlem, protože pokud v bytě přespává na gauči a na chalupě mu vyhradíte místo v boudě, bude z toho možná poněkud v rozpacích. Nebudete-li nutit k bydlení v boudě zrovna starého “bytového” psa, zvykne si na změnu prostředí rychle. Ale v každém případě si zaslouží kvalitní boudu, při jejíž stavbě či koupi je nutné dodržet určitá pravidla.

Správná velikost

Má-li bouda dobře sloužit, musí mít především odpovídající rozměry. Její správnou velikost určíte tak, že změříte kohoutkovou výšku psa, což je výška stojícího psa, měřená od nejvyššího bodu zad, nikoli hlavy. Výšku v centimetrech pak vynásobte číslem 91,5. Výsledek udává množství čtverečních centimetrů, které pes potřebuje k tomu, aby se pohodlně vyspal a zároveň si dokázal boudu vyhřát. Tak to alespoň doporučuje server spokojenypes.cz.

Možnost ležení na dřevěné terásce před boudou většina psů ocení

Vchod do boudy by pak měl být pokud možno jen o pět centimetrů vyšší, než je výška psa v kohoutku a jen o pět centimetrů širší, než je jeho nejširší partie. A výška stropu v boudě by měla být o pět centimetrů vyšší, než je celková výška sedícího psa.
Bouda by jednoduše neměla být příliš velká, aby si ji pes dokázal snadno vyhřát svým tělesným teplem a měla by psovi umožňovat, aby se v ní pohodlně otočil. Bude-li i tak problém psa do boudy dostat, poraďte se s odborným cvičitelem, nebo využijte rad z literatury, která se zabývá chovem psů. Existuje samozřejmě spousta triků, které pomohou k tomu, aby si pes boudu oblíbil. Není-li však na boudu zvyklý odmalička, nečekejte, že do ní automaticky napochoduje v okamžiku, kdy ji umístíte na dvůr.

Aby dovnitř netáhlo

Pokud má pes pobývat v boudě za každého počasí a v každém ročním období, můžete mu dopřát komfort kvalitně izolovaných stěn. Některé firmy dodávají boudy s dvouplášťovými stěnami s polystyrenovým izolačním jádrem a vnitřní plastovou izolací. Tato izolace, která by měla zahrnovat i podlahu a strop, chrání psa v zimě před mrazem a v létě před horkem. Bouda by měla mít také pečlivě provedené spoje v rozích či napojení střechy, aby dovnitř netáhlo.

Architekt starého anglického domu si dal záležet na tom, aby s jeho podobou souzněl i příbytek pro psa

Přestože v nabídce výrobců a prodejců najdete nejrůznější miniaturní domečky se sedlovými střechami, předsíněmi, verandami a okny, doporučují odborníci volbu boudy s plochou střechou, na níž se pes případně může vyhřívat. Okna v boudě jen zvýší její konstrukční náročnost a navíc je nutné je často čistit z vnitřní strany, což není zrovna pohodlná a příjemná práce.
Boudu je vhodné opatřit kvalitním nátěrem, nejlépe lazurovacím lakem. Platí to zvláště v případě, kdy nestojí v zastřešeném kotci a je vystavena přímému vlivu povětrnostních podmínek. Pokud bude ošetřena tak, jak se to obvykle dělá s jinými dřevěnými stavbami v exteriéru, její životnost se výrazně prodlouží.
Bouda může být vybavena i sklopnými „psími“ dvířky nebo závěsem z pruhů PVC, který ještě znásobí účinek kvalitní izolace. U některých výrobců je možné taková dvířka nebo závěs objednat jako součást dodávky boudy, nebo je lze podle potřeby případně dokoupit zvlášť.

Komfort něco stojí

Ceny nejlevnějších a nejmenších psích bud začínají zhruba na patnácti stech korunách, ale mohou překonat i dvacetitisícovou hranici. Záleží na komfortu, který chcete svému psovi poskytnout. Někteří výrobci dodávají boudy dřevěné i plastové, s izolovanými stěnami, nebo s doplňkovými termoizolačními pásy, které se mohou do boudy nainstalovat jen na zimu.

Při svépomocné výrobě boudy se fantazii meze nekladou

Pro zručného kutila však není zásadním problémem postavit psí boudu svépomocí. Může použít palubky či klasická prkna, pro vnitřní konstrukce užívá řada výrobců OSB desky. Nosná konstrukce by měla být z trámků a bouda by neměla spočívat podlážkou přímo na zemi.
Zvolíte-li dvouplášťové stěny, je možné kombinovat vnější stěnu z palubek, polystyrenové jádro a vnitřek z OSB desek či překližky. Nedoporučuje se používat jakýkoli nasákavý materiál, nedostatečně odolný proti vlhkosti.

TEXT: RICHARD GURYČA

FOTO: FRANTIŠEK VAŇÁSEK, SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM

Uložit

Bouda pro spokojeného psa