U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Blíží se svátky třešní

Kategorie: Zahrada | Autor: ing. Eva Skalská

Okrasné třešně nás každé jaro překvapí záplavou bělostných, něžně růžových či růžovočervených květů. Rozvinou své bohaté sukýnky sice jen asi na dva týdny, ale jsou fantastické!

Názvem okrasné třešně jsme si zvykli označovat i řadu dalších druhů – okrasné višně, slivoně, mandloně, jejich křížence a zahradní odrůdy těchto druhů. Většinou byly vyšlechtěny v Japonsku, kde jsou symbolem jara a v době jejich kvetení tu rodiny slaví několik dnů svátky třešní. Pro zajímavost: Japonci tyto okrasné dřeviny pěstují pro produkci kvetoucích větví na 20 tisících hektarech!

Některé druhy a odrůdy těchto stromů a keřů jsou vhodné jen pro velké zahrady nebo aleje, další však pro malé zahrady a jiné se dokonce dají pěstovat v nádobách. Proto je jejich výběr nesmírně důležitý.

Vybíráme z višní

Jedním z výchozích druhů je višeň pilovitá (Prunus serrulata) či sakura. Jejím pravým domovem je Čína, kde dorůstá výšky kolem 3 m. Koruna je široká až 9 m, květy čistě bílé. Často byla předmětem šlechtění a výsledek je velmi úspěšný: v Evropě se pěstuje asi 80 odrůd. Několik u nás nejvíce pěstovaných krátce popíšeme.

Odrůda ‘Kanzan’ byla vyšlechtěna již v roce 1913. Strom je vzrůstný, vysoký 8 – 10 m s nápadně tvrdě stavěnou trychtýřovitou korunou. A květy – to je skutečná pohádka! Jsou hustě plné, tmavě růžové (doba kvetení konec dubna – začátek května). Stromy vysazené do velké zahrady ji v době kvetení zcela rozzáří a nebudou jí dělat ostudu ani po odkvětu.

Další odrůdou je ‘Shirofugen’. Strom je vysoký 7 – 9 m, má široce deštníkovitý vzrůst a postranní větve převislé. Její plné květy jsou velmi zajímavé – poupata jsou růžová, květy při rozkvétání čistě bílé a při odkvétání purpurově červené.

‘Kiku-shidare-sakura’ (též ‘Shidare-sakura’) je to stromek vysoký 3 – 5 m, jehož větve visí až k zemi. Plné květy o průměru 3 cm jsou růžově až tmavě růžové. Tato sakura se bude určitě pěkně vyjímat v malé zahradě, atriu i dvorku.

Odrůda ‘Kiku-sakura’ je pomalu rostoucí vzpřímený keř s plnými jasně růžovými květy. Lze ji vysadit do malých zahrad i dvorků. Odrůda ‘Amanogawa’ vyniká štíhle sloupovitým vzrůstem. Je vysoká 4 – 5 m. Květy, které slabě voní, jsou růžové, jednoduché i plné. Odrůda je jako stvořená do malých zahrad.

Druhým výchozím druhem je višeň chloupkatá (Prunus subhirtella), pocházející z Japonska. Je choulostivější než předešlý druh, ale i u nás se dají její odrůdy a kříženci s úspěchem pěstovat. Je známo asi 18 odrůd.

Nejrozšířenější a nejzajímavější je ‘Autumnalis’. Jde o malý strom nebo velký keř o výšce až 5 m. Je široce rozvětvený s jemnými větévkami. Za příznivého počasí rozkvétá již na podzim, ale kvete samozřejmě jen do prvních mrazů, které květy zničí. Zbylá poupata se rozvíjejí až na jaře. Květy jsou poloplné, bělavě růžové. Tuto odrůdu můžeme opět směle vysazovat do malých zahrad, atrií i dvorků.

Velmi cennou odrůdou je ‘Accolade’ (kříženec mezi Prunus subhirtella a P. sargentii). Je to keř až malý strom vysoký 3 m, který má lehce stavěnou korunu. Kvete již v dubnu a velmi bohatě. Květy jsou jednoduché až poloplné, 4 cm v průměru, líbezně růžové barvy. Kam tuto krásku vysadíme? Jistě do malé zahrady, ale i do velké nádoby.

Slivoně a mandloně

Méně často je pěstována slivoň Sargentova (Prunus sargentii) pocházející z Japonska a Korei. Je nápadná červenou kůrou, červenými listy při rašení a oranžově červenými na podzim. Její růžové květy jsou velké 4 cm. A výška stromu je 10 až 15 m.

V poslední době získává oblibu slivoň kurilská (Prunus kurilensis) pocházející, jak název napovídá, z Kurilských ostrovů, Sachalinu a Hokkaida. Vzrůstem připomíná spíš keř než stromek. Kvete raně růžovými květy. U odrůdy ‘Brilliant’ jsou zbarvené intenzivněji. Je vhodná do malých zahrad. U tohoto druhu exituje kříženec s Prunus sargentii zvaný ‘Kursar’.

Nesmíme zapomenout ani na mandloň trojlaločnou (Prunus triloba), která je pokládána za nejkrásnější okrasnou peckovinu. Její domov je v Číně, odkud byla v roce 1855 dovezena do Evropy. Je to keř i stromek rostoucí trychtýřovitě šikmo vzhůru. Listy jsou zubaté, vpředu třílaločné. A květy jsou skutečně krásné. Jsou velké 3,5 cm v průměru, něžné, čistě růžové barvy. Na jednoletém výhonu sedí jeden květ vedle druhého, takže větvičku není vůbec vidět. Ještě dodejme, že se květy objevují dřív než listy, v březnu a dubnu. Tato mandloň je jako stvořená pro malé zahrádky. Vysazuje se jednotlivě nebo do menších skupin či velkých nádob umístěných na terase.

Dřeviny, které zahrnujeme pod společný pojem okrasné třešně, jsou v květu fantastické, ale po odkvětu nejsou ničím nápadné. Výrazné podzimní zbarvení má pouze slivoň Sargentova. Pro zajímavost: myrobalán třešňový ‘Prunus cerasifera Nigra’ vyniká nápadnými tmavě červenými listy po celou vegetaci a růžově červenými květy. Tyto stromy vysoké asi 5 m doporučujeme vysazovat s rozvahou, neboť působí smutečně.

***

JAKÉ STANOVIŠTĚ?

Všechny okrasné třešně potřebují slunnou, teplou a chráněnou polohu a dostatek prostoru, neboť zastíněné a stísněné špatně nasazují na květy. Také půda hraje důležitou roli. Okrasným třešním se daří v průměrných písčitohlinitých zahradních půdách, které jsou hluboce zpracované a dobře propustné, nikoli však vysychající. Mají být výživné, s dostatečným obsahem vápníku. Naproti tomu zklamou v příliš jílovitých, těžkých, mokrých a studených půdách.

Při rozhodování, zda si pořídíme do zahrady okrasnou třešeň, si musíme rozmyslet, zda jsme schopni jí zabezpečit všechny požadované podmínky a jestli pro ni máme dostatek místa. Jen jsme-li schopni jí je zabezpečit, stane se její okrasou.

FOTO ING. ZDENĚK PRCHLÍK, JIŘÍ BRUNÍK A ARCHIV

Mimořádně krásné květenství okrasné třešně ve světle růžových tónech

Květy višně Prunus subhirtella ‘Pendula Rosea’ okouzlí intenzivní růžovou

Třešeň okrasná, na jejíchž větvích je přece jen více vidět listy

Okrasné třešně mívají někdy i bílé květy

Mandloň trojlaločná závodí krásou s tulipány

Blíží se svátky třešní