U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Bleděmodrý svět
Kategorie: Zahrada | Autor: rb
Máte zahrádečku, v níž je málo místa i na květinový záhon a přitom se tu chcete ještě usadit a užít si sluníčka? Jen se dívejte, jak může rozkvést fasáda, betonový chodníček i staří domácí pomocníci…
Oblíbené barvy jsou často otázkou osobního vkusu, ale existují zásady, které bychom se měli snažit dodržet. Je škoda, když svůj prohřešek zjistíme, až teprve když vedle růžovofialového vlčího bobu rozkvete například šarlatová růže.
Spektrum barev můžeme rozdělit do dvou okruhů – je to okruh modrých barev a okruh žlutých barev. Okruh modrých zahrnuje modrobílou, modrorůžovou, fialovou, fuchsiovočervenou, karmínovou, modrou a purpurovou. Okruh žlutých barev pak smetanovou, slonovinovou, lososovorůžovou, šarlatově červenou, oranžovou a žlutou. Kombinace barev mezi těmito okruhy bývají harmonické, ale sousedství barev v rámci okruhu nemusí být vždy vhodné. V modrém okruhu například nemusí ladit růžová a červená. Když ovšem vezmeme po jedné barvě z každé skupiny, například modrou a žlutou, jejich kombinace může být efektní, což je vidět i na obrázcích zahrádky, kterou vám představujeme.
I z tohoto pravidla však jsou výjimky. Například modrá a světle fialová (lila) spolu obvykle ladí. Použijeme-li příliš mnoho barev vedle sebe, bude výsledný efekt vyvolávat neklid. Omezení barevnosti často pomáhá vytvořit atraktivní a harmonický celek. Do tohoto poklidu však můžeme vstoupit výraznou barvou, která usměrní náš pohled na konkrétní prvek. Bleděmodrá a šedá jsou naopak méně výrazné a vytvářejí iluzi většího prostoru i na tomto malém prostoru.
Popisy k obrázkům
Autor fotografií: FOTO HELENA POLÁKOVÁ