Bezpečnostní okenní fólie
Jednou z možností ochrany okenních skel před poškozením jsou bezpečnostní fólie. Zvláště u nepravidelně obývaných objektů či chalup na samotě stojí tento způsob ochrany oken za úvahu.
Bezpečnostní fólie mohou výrazně posílit odolnost okenních skel proti poškození, vůči kterým jsou chaty a chalupy přece jen o něco citlivější než trvale obydlené domy. V kombinaci s dostatečně silným sklem mohou okno ochránit například proti prohození kamenem a podstatně ztížit vniknutí do objektu. Což jsou přesně ty případy, které ohrožují zvláště odlehlejší rekreační domy. Fólie v takovém případě vytvoří jakési neviditelné mříže a právě v kombinaci s mřížemi je pak téměř nemožné okno rozbít.
Fólie mohou také zabránit mechanickému poškození a vysypání skla například po úderu zlomenou větví nebo při jakékoli podobné nehodě způsobené vichřicí či silnou bouří. Okno pak nemusí zůstat rozbité třeba několik dnů nebo týdnů či po celou zimu, než se na chalupu dostanete a zjistíte škody. Tehdy se investice do fólie zvláště vyplatí. Ochrana proti rozbití okna a vysypání skla je ostatně dobrá, i když se podobná nehoda stane při pobytu v domě. Fólie může zabránit dalším škodám způsobeným odletujícími střepy, ale hlavně chránit aktéry před úrazem. Chrání rovněž proti následkům krupobití a za určitých okolností dokáže zabránit i zaplavení interiéru vodou.
Proti slunci i požáru
Podle výrobců jsou fólie také účinným ochranným prostředkem pro snížení následků explozí a tlakových vln a zpomalují šíření požáru. Což jsou vlastnosti, které mohou zmírnit následky explozí plynových bomb a šířícího se ohně. I to se bohužel čas od času majitelům chat a chalup stane.
Fólie samozřejmě nedokáže sklo proti úderům zcela ochránit, ale i když tabule praskne nebo popraská na více místech, nevysype se a sklo zůstane nalepené na ní. Pevná fólie okno udrží alespoň částečně uzavřené a neprůchodné.
Poměrně důležitou vlastností okenních fólií je i jejich schopnost filtrovat až 99 procent UV záření. To spolu s dalšími faktory ovlivňuje zejména postupné barevné změny na nábytku, kobercích či jiných typech povrchu podlah.
Fólie se doporučují například i k ochraně skel zimních zahrad, střešních oken či prosklených přístřešků krytých bazénů. Je možné je lepit i na polykarbonát, ale instalaci jednotlivých značek fólií na tento materiál raději předem konzultujte s dodavatelem.
Jak na instalaci
Fólie se nalepují na vnitřní strany skel pomocí speciálních stěrek. Na skleněnou plochu se nejprve nanese vodní film, pak se fólie přiloží a stěrkou vyhladí. Lepidlo na fólii se aktivuje tlakem při vyhlazování stěrkou. Doba zrání lepidla se po aplikaci pohybuje od 2 do 6 týdnů v závislosti na teplotě.
Ceny se pohybují kolem tisícovky za metr čtvereční. Existují i levnější a také výrazně dražší varianty, roli hraje například stupeň odolnosti vůči požáru. Většina prodejců nabízí i odbornou montáž, za kterou je však nutné připlatit.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem