Bezpečnostní dveře

Bezpečnostní dveře jsou důležitou součástí opatření, jimiž se ubráníte zlodějům. Povrchové dekory z masivu či dýhy skrývají ocelovou konstrukci a plechový plášť.

I důkladný visací zámek je pro zloděje jen malou překážkou, pokud chrání jen obyčejné dřevěné dveře

Odborníci na ochranu objektů doporučují bezpečnostní dveře v kombinaci s dalšími ochrannými prvky včetně mříží, okenic a elektronických alarmů. Ale i v případě, že nechcete proměnit vaši chalupu v nedobytnou pevnost, se dveře s vnitřní ocelovou konstrukcí vyplatí rozhodně více než spousta různých doplňkových zámků a závor. Zvlášť v odlehlejších místech se totiž zloději dostávají do chalup a chat zpravidla tak, že dveře nebo okno jednoduše rozbijí a vypáčí. A základní předností bezpečnostních dveří je jejich odolnost proti mechanickému průniku.

Součástí některých bezpečnostních vchodových dveří je i kvalitní tepelná izolace

Vchodové dveře se prodávají v několika bezpečnostních třídách. Certifikátem odolnosti dveří je někdy podmíněno případné vyplacení pojistky, takže si ověřte příslušné body smlouvy, pokud máte pojištěný dům proti vloupání.

O zařazení do jednotlivých tříd bezpečnosti rozhodují testy, sestávající z různých způsobů „napadení“ s určenou sadou nářadí v daném časovém limitu. Bezpečnostní třídy se značí písmeny RC (resistance class). Čtvrtá bezpečnostní třída (RC4) tak například zaručuje velmi vysoký stupeň odolnosti vůči mechanickému napadení. Dveře by měly odolat pile s plátkem na železo, páčidlu, sekeře, kladivu, sekáči, nůžkám na plech či malé elektrické vrtačce.

Ochranné schopnosti dveří posilují i systémy kvalitních zámků s bezpečnostními klíči

Dveře s označením RC3 vydrží pokus o narušení šroubovákem, páčidlem či mechanickou vrtačkou, dveře RC2 pak odolají přinejmenším pokusu o vykopnutí nebo vyražení ramenem, zdvihání či vytrhávání s použitím šroubováku, kleští, klínu či kladiva a také snahám o otevření zámků háčkem, drátem, pinzetou, strunou nebo nožem.

Dřevo, plech a ocel

Základem dveří odolných proti poškození a rozbití je kovová konstrukce, která je po celé ploše kryta plechem. Pohledovou vrstvu dveří tvoří tvrdé dřevo, dýha nebo jiné materiály, které lze sladit s interiérem i exteriérem.

Dodavatelé dveří s bezpečnostními certifikáty nabízejí své produkty zpravidla v běžných rozměrech, ale objednat si můžete i atypické rozměry na míru s povrchovou vrstvou podle vašich požadavků. To je řešení například pro památkově chráněné objekty nebo historické chalupy, u nichž je třeba i nově vyrobené dveře sladit s původním vzhledem exteriéru.

Moderní bezpečnostní dveře s příslušným designem mohou souznít i s původním exteriérem chalupy (Next)

Speciální konstrukce dveří představuje i v nejnižší třídě bezpečnosti pro zloděje mnohem obtížnější překážku než jen důkladné zámky a závory. Pokus o zvýšení ochranné schopnosti standardních vchodových dveří přidáním bezpečnostních zámků může takové dveře v některých případech i znehodnotit.

„Při montáži závory nebo přídavného zámku je obvykle potřeba provrtat obvodové latě dveří. Tímto krokem zeslabíte jediný pevnější prvek běžných dveří. Oplechování bez tuhého rámu rovněž nedává smysl, je velmi snadné ho ohnout. Zloděj s jednoduchým páčidlem najde slabé místo dveří během několika vteřin,“ upozorňuje odborník na zabezpečení domů Ivan Pavlíček.

www.next.cz, www.sherlock.cz

text: Richard Guryča
foto: Shutterstock, archiv firem

Bezpečnostní dveře

Bezpečnostní dveře