Speciál Bezpečná dílna: Bezpečné žebříky
Na chalupě ani na zahradě se neobejdeme bez žebříku. Protože po nich stoupáme do výšky, měli bychom myslet na svou bezpečnost.
Žebříky nám odedávna dovolují dostat se do výše položených míst, kam běžně nedosáhneme. Tisíce let jsme si museli vystačit se žebříky ze dřeva, dnes využíváme výhod žebříků hliníkových. Jsou lehčí, pevnější a spolehlivější než jejich dřevění příbuzní. Použití hliníku výrobcům dovoluje vymýšlet nejrůznější praktické i designové variace a nám umožňuje všemožné použití.
Bezpečnost nade vše
Výrobci a prodejci (kvalitních) žebříků se shodují v tom, že drtivá většina úrazů při používání žebříků je způsobena jejich nesprávným použitím a nedodržením bezpečnostních předpisů. Přesto bychom pozornost měli věnovat i samotnému výrobku. Vzhledem k tomu, že až na výjimky mají všechny hliníkové žebříky bez ohledu na kvalitu a robustnost deklarovanou nosnost 150 kg, je lepší pídit se spíš po certifikátu dle normy EN131. Žebřík musí uvedené maximální zatížení vydržet při jakémkoliv způsobu použití, k němuž je určen.
______________________________________________________________________
Další články Speciálu Bezpečná dílna:
Pracovní oděvy
Chce to dobrou sekeru
Cirkulárky “na míru”
Na bezpečnost se při práci často zapomíná
Bezpečné prodloužení
________________________________________________________________________
U domácích hliníkových schůdků můžete narazit na modely s maximální nosností 120 kg. Seriózní výrobci tvrdí, že jde o produkty druhořadé konkurence, která je pak při nižších výrobních nákladech prodává za cenu jako schůdky s nosností 150 kg. Podotýkáme, že maximální hmotnost vedle osoby lezoucí na žebřík zahrnuje i případný náklad.
Ani sebekvalitnější žebřík ale nedokáže zcela eliminovat chyby obsluhy, proto je důležité pracovat zodpovědně a s rozumem. Časté podceňování vede k vážným úrazům nebo i smrti. Podívejte se proto na naše tipy pro bezpečné používání žebříků.
Jak poznat kvalitu?
Hliníkové žebříky se vyrábějí pro amatérské a profesionální použití. Rozdíl je pochopitelně v robustnosti, k domu i na zahradu stačí kvalitní hobby žebřík. Na rozdíl od výrobků používaných řemeslníky a firmami tyto žebříky nepodléhají povinnosti pravidelné kontroly odborníkem.
Při výběru žebříku se zajímáme o několik věcí, které jsou důležité, protože při nedostatečné kvalitě mohou do budoucna znamenat problém. Nejde sice jen o to, jak žebřík vypadá, přesto pozorné a poučené oči mohou hned v počátku odhalit nedostatky.
Jako u každého výrobku platí, že vybíráme nejprve očima, uděláme tedy vizuální kontrolu. Prověříme kvalitu svárů, uchycení příček a provedení plastových patek a zátek žebříků. I když je to subjektivní, síla materiálu všech komponentů by v nás měla budit dojem kvality. Nedostatečná tloušťka materiálu jde na vrub pevnosti, ale také životnosti žebříku. Určitým vodítkem je také jeho hmotnost. Zajišťovací popruh u kombinovaných žebříků musí být dostatečně silný.
Celkem snadno rozeznáme slabé hliníkové profily od silných, bohužel méně pozornosti zákazníci věnují plastovým patkám a krytkám. Kvalitní výrobek poznáme například podle toho, že má dvoukomponentní patky – korpus je z pevného plastu a na něm je nalisována měkčí protiskluzová vrstva.
Jaký vybrat typ?
Jedním z nejprodávanějších kvalitních žebříků u nás je kombinovaný třídílný žebřík Krause Corda 3 × 11. Tento hobby žebřík bohatě postačí pro občasné použití, jako je česání ovoce nebo vyčištění okapového žlabu od listí. Pokud ale má zákazník větší hmotnost než 130 kg nebo chce žebřík používat v náročnějším terénu, třeba ve svahu, doporučujeme raději profi typ.
Renomovaní výrobci nabízejí nejen jednoduché hobby žebříky, ale také speciální modely pro profesionály. To svědčí o jejich kompetentnosti a především schopnosti nabídnout řešení přesně na míru. Naopak, pokud nějaká společnost vyrábí pouze hobby žebříky bez doplňků nebo náhradních dílů, buďte ve střehu.
Servis a díly
Zajímejte se také o možnost zakoupení náhradních dílů a servis. U renomovaných značek jako Krause či Altrex je to samozřejmostí. Především patky a zátky se časem opotřebují, negativní vliv na jejich životnost má také špatné skladování, především dlouhodobé působení slunečních paprsků. Pokud nemáme možnost je vyměnit, neměli bychom žebřík ve vlastním zájmu dál používat.
Stejně tak jsou dodavatelé kvalitních výrobků schopni zajistit drobné opravy. Výměna jednotlivých příček není problém, pokud je ale narušena konstrukce rámu, je třeba žebřík vyřadit z provozu.
Kvalitní hliníkový žebřík má garantovanou životnost 10–15 let. Aby nám bezpečně sloužil co nejdéle, je třeba ho správně skladovat, nejlépe v suchu pod střechou. Povětrnostní vlivy snižují životnost žebříku. V extrémním případě může do nechráněného žebříku zatéct voda, která v zimě zmrzne a hliníkové profily roztrhne.
Příslušenství
Podobné jako s náhradními díly je to také s doplňky. Když koupíte bezejmenný výrobek v hypermarketu v jednorázové akci, těžko k němu budete shánět kompatibilní příslušenství. Přitom nejrůznější doplňky mohou významně přispět k bezpečnosti a našemu pohodlí, případně rozšířit oblast použití žebříku.
Díky vhodnému příslušenství můžeme s žebříkem pracovat v různém terénu, například na trávníku či ve svahu, ale i na schodech. Polohovatelné patky dokážou vyrovnat nerovnosti podkladu, trny do země zabezpečí žebřík proti podklouznutí, rozšíření příčky dovoluje pohodlné stání nebo odložení nářadí.
Text: Tomáš Krásenský
Foto: archiv firem