Bezpečné vánoční světlo v exteriéru

vánoční osvětlení v exteriéru

Jen máloco může navodit krásnější vánoční atmosféru na chalupě u lesa než rozsvícený stromeček před domem. Ale pozor na vlhkost. Foto: Shutterstock

Zatímco u stále rozšířenějších LED řetězů na domácí vánoční stromek žádná rizika nehrozí, se světly na dům či strom venku je to trochu jinak. Věnujte výběru a zapojení světel pozornost.

Sníh o Vánocích je spíše vzácností, ale každopádně je zdrojem vody, stejně jako případný déšť. A to je důvodem k obezřetnosti, přestože lidé mnohdy bez rozmyslu volí nejlevnější variantu vánočních světel z tržnice. Jistá rizika tu jsou, takže odborní prodejci světel doporučují některé technické údaje brát v potaz.

LED řetězy pro použití v exteriéru by měly splňovat normu ochrany proti vodě zejména v části za napájecím adaptérem. Dostačující provedení by mělo být značeno jako IP44, což znamená splnění ochrany proti netlakové stříkající vodě.

Provoz bez rizika

Ať už koupíte světelné řetězy kdekoli, je dobré je ještě před zapojením pečlivě zkontrolovat. Mechanické poškození konektorů či adaptérů, které by mohlo způsobit zatečení vody do spojů pod proudem, představuje riziko zkratu a úrazu. Raději se nepokoušejte opravit podobné závady pomocí izolační pásky. Nakupujte včas u prověřených prodejců a uplatněte případně nárok na záruku nebo výměnu zboží.

I když jsou řetězy určené pro venkovní provoz, předpokládá se jejich zapojení do zásuvky 230 V buď uvnitř a v suchu, nebo alespoň do prodlužovacího kabelu chráněného ve spoji plastovým pouzdrem, které zabraňuje pronikání vlhkosti (lze ho koupit v hobbymarketech), nebo do kryté venkovní zásuvky v „budce“. Doporučuje se i zapojení do prodlužovacího kabelu, jehož zásuvka je chráněna násuvným konektorem s převlečnou maticí, která po jejím dotažení splňuje požadavky na krytí IP67. Kabel by samozřejmě neměl ležet na příjezdové cestě, kde by hrozilo jeho opakované přejetí autem.

Instalace LED řetězů

Máte-li vyřešeno bezpečné zapojení, případně externí zdroj energie pro vánoční osvětlení (akumulátor), je potřeba vše správně nainstalovat. Některé sady řetězů disponují podrobným návodem a příslušenstvím, u jiných se řiďte výše uvedenými pravidly a dbejte také o vlastní bezpečnost zejména při pohybu na namrzlé střeše nebo na žebříku opřeném o strom.

Nejdříve si musíte připravit držáky osvětlení, abyste je mohli správně namontovat. Existuje mnoho různých typů držáků, které lze použít. Rozvěšení řetězů ať už pomocí dodaných, nebo improvizovaných držáků udělejte tak, aby bylo zapojení do elektřiny možné provést až nakonec a nemuseli jste nikam šplhat kvůli propojení konektorů nebo jednotlivých částí řetězu ve chvíli, kdy už je vše pod proudem. Proto je dobrá výše zmíněná kontrola. Je určitě užitečné ještě vše před rozvěšením „cvičně“ propojit a zjistit, zda řetěz svítí. Někdy je nutné dotáhnout LED žárovičky, případně vyměnit baterie.
Využít můžete i některé nestandardní příslušenství, jako například bezpečnostní vypínač, který při zkratu světla vypne, nebo dálkové ovládání. Nabídka prodejců je v tomto směru poměrně rozmanitá a nákup u odborníků zvýší bezpečnost i komfort užívání těchto vánočních dekorací.

Typy vánočního osvětlení

  • Světelné řetězy
  • Světelné girlandy (závěsy)
  • Světelné rampouchy
  • Lucerničky a svíčky
  • Dekorace do oken či exteriéru

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Bezpečné vánoční světlo v exteriéru