U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
BEZPEČNÉ SLUNĚNÍ
Kategorie: Speciál – léto ve znamení krásy a zdraví | Autor: mlž
Bez slunce není života. Slunce nás přitahuje, hřeje, rozveseluje. Pokud se ale budeme jeho paprskům vystavovat nechráněni, můžeme si přivodit trvalé, nepříjemné a vážné změny či poškození pokožky, které se projeví někdy až za dvacet či třicet let.
Opalování patří k prázdninám a dovoleným. Během chvil, strávených na sluníčku u vody si vždy skvěle odpočineme. Stres všedního dne z nás rychle spadne a zakrátko se cítíme opět plni energie. Umíme si ale svou dovolenou u vody užít tak, aby opalování bylo bezpečné?
Jdeme k vodě! Na co nezapomenout?
Jdete-li k vodě už brzy ráno, určitě si s sebou vezměte čepici nebo klobouk, sluneční brýle, tričko a ochranné opalovací přípravky na tělo, rty i obličej. Nezapomeňte ani na dostatek pití! Asi 20 – 30 minut před tím, než své tělo vystavíte slunečním paprskům, použijte přípravek na opalování, aby jeho ochranné složky mohly začít působit.
Opalování by mělo probíhat pozvolna. Je to nejen příjemnější, ale také bezpečnější. Proto střídejte slunce a stín a mějte na paměti, že i do stínu sluneční paprsky dopadají. Opalovací přípravek vždy znovu použijte po každém koupání či otření ručníkem, nejvíc je třeba chránit jemnou pleť obličeje, krku, dekoltu a rukou, neboť již v mladém věku se na ní mohou tvořit první vrásky – vznikají především působením UVA paprsků. Ty pronikají do pokožky hlouběji než „spalující“ UVB paprsky a napadají síť kolagenových a pružných vláken.
Přes poledne se schovejte do stínu
Nejvyšší sluneční aktivita je přes poledne, proto je lepší strávit příjemné chvíle u oběda ve stínu. K obědu si dejte jen něco lehkého: zeleninový talíř, polévku nebo rybu. Potom, asi kolem 15. hodiny, se můžete vrátit na slunce.
Slunění střídejte s koupáním či plaváním. Mějte při tom na paměti, že i pod vodní hladinu pronikne až 60 procent slunečního záření, a tak před vstupem do vody používejte voděodolné přípravky s vysokým ochranným faktorem. Ve vodě nutně nemusíte lámat rekordy. Ten, komu se nechce plavat, může jen relaxovat a protahovat se ve vodě všemi možnými způsoby – třeba poskakovat nebo dělat kotrmelce!
Plavání vyvolává pocit žízně. Až se ve vodě „vyblbnete“, dopřejte si dostatek tekutin. Nejlepší je čistá voda, minerálka nebo čerstvé ovoce (např. vodní meloun, broskve, hroznové víno).
Sklenička vína je léčivá
Po celodenním slunění se osprchujte a ošetřete pokožku celého těla ošetřujícím a hydratačním přípravkem po opalování. Na vlasy pak používejte kvalitní šampon s vitaminy a kondicionér, aby se daly dobře rozčesat, a tím se předešlo k jejich lámaní a třepení konečků.
Závěr dne ozdobte dobrou večeří. K ní si dopřejte střik z červeného vína (více vody než vína). Víno obsahuje kromě alkoholu, který rozproudí krev, také vysoce účinné přírodní substance z rodiny bioflavonoidů. Bioflavonoidy chrání rostliny a plody proti agresivním volným radikálům a stejný účinek budou mít i na pokožku vašeho těla.
***
FOTOTYPY POKOŽKY
Fototyp 1: Reaguje velmi citlivě na sluneční záření. Pokožka je velmi světlá, nikdy nezhnědne a vždy se spálí. Zrzavé vlasy, mnoho pih. Přirozená vlastní ochrana pokožky 5 – 10 min.
Fototyp 2: Reaguje citlivě na sluneční záření. Pokožka je světlá, pomalu se opaluje a často se spálí. Blond vlasy, pihy. Přirozená vlastní ochrana pokožky 10 – 20 min.
Fototyp 3: Reaguje normálně na sluneční záření. Světle hnědá pokožka, která se rychle opaluje a zřídkakdy se spálí. Tmavě blond až světle hnědé vlasy, málo pih. Přirozená ochrana pokožky 15 – 25 min.
Fototyp 4: Je odolný vůči slunečnímu záření. Snědá pokožka, která se velmi rychle opaluje a téměř nikdy se nespálí. Hnědé až černé vlasy, žádné pihy. Přirozená vlastní ochrana pokožky 20 – 30 min.
Dobré rady
* Kosmetiku vybírejte pečlivě a dbejte, aby odpovídala fototypu vaší pokožky i místu pobytu.
* Mokrá pokožka je na sluneční záření mnohem citlivější než suchá, proto vždy před koupáním použijte voděodolný přípravek na opalování. Ve slané teplé vodě však pokožka reaguje ještě rychleji a citlivěji.
* Doporučenou bezpečnou délku pobytu na slunci zjistíte vynásobením doby přirozené ochrany a zvoleným ochranným faktorem (např. 10 minut x OF 15 = 150 minut).
* Máte-li otázky či pochybnosti, nebojte se kontaktovat dermatologa.
Popisy k obrázkům
Autor fotografií: FOTO NIVEA