Bezpečné prodlužovací kabely
Elektrické prodlužovací kabely využívají chataři a chalupáři často. Například pro dílenské i zahradní nářadí. Bezpečný a efektivní provoz však vyžaduje kvalitní kabely.
Nejčastěji se používají prodlužovací kabely jednofázové, vybavené na jednom konci vidlicí a na druhém jednou zásuvkou nebo vícenásobnou zásuvkou. Obdobou kabelu s vícenásobnou zásuvkou je i kabel na navíjecím bubnu s vícenásobnou zásuvkou. Známe i jednofázové oddělitelné přívodní šňůry, tradičně používané například k připojení starších typů žehliček, ale i remosek nebo pečicích pánví a v současné době především počítačů. A pak také kabely vícefázové (především třífázové), potřebné pro některé typy nářadí.
Pro běžné použití postačí kabely s PVC izolací, pro použití v místech a v situacích, kdy hrozí mechanické poškození kabelu, je vhodnější izolace gumová. Při výběru kabelů, které budete používat například k připojení zahradního nářadí nebo elektrické řetězové pily, je vhodné investovat do kvalitního značkového výrobku s vidlicí připojenou napevno a zajištěnou proti vytržení vodičů tahem. Podobně by měla být zajištěna i zásuvková strana. Kvalitu zajištění spoje zásuvky i zástrčky s kabelem sice nemusíte poznat na první pohled, ale je dobré vyhnout se nákupu kabelů, u nichž tyto spoje nepůsobí dostatečně důvěryhodným a bytelným dojmem.
Obvyklý rozměr průřezu kabelů pro běžné použití je 1,3 až 1,5 mm2, pro některé typy nářadí (například svářečky) jsou však doporučeny dražší kabely s velikostí průřezu 2,5 mm2. Horší dostupnost takových kabelů řeší mnoho řemeslníků jejich svépomocnou výrobou. Není to až tak složité, ale pokud s montáží kabelů nemáte zkušenosti a potřebujete něco speciálního, nechte si kabel raději sestavit od elektrikáře.
Další bezpečnostní prvky
Délka prodlužovací šňůry by neměla podle příslušných norem přesáhnout padesát metrů. Normy to výslovně nezakazují, ale mezi běžně prodávanými prodlužovacími kabely nenajdete výrobky, které by tuto délku překračovaly. Nevhodné je ovšem nastavování délky prodlužovacích kabelů spojováním příliš mnoha krátkých šňůr. Zvláště při práci na zahradě a kolem domu je dobré mít kabel, u nějž chrání zásuvky víčko, které se při odpojení od nářadí automaticky zavře. Zkontrolujte rovněž, zda je zásuvka vybavena dětskou pojistkou. Ta bývá součástí zásuvky, je umístěna pod krytem a zabraňuje zasunutí jakéhokoli jiného předmětu, než je vidlice zástrčky. Poznáte to tak, že vstupy pro vidlici v zásuvce prodlužovacího kabelu jsou „zaslepeny“ viditelnou clonou uvnitř otvoru.
Praktický a k bezpečné práci přispívající je i vypínač na zásuvkách kabelu, který bývá navíc u některých typů podsvícený a snadno tak signalizuje zapnutí nebo vypnutí zásuvkového bloku. Zásuvky je tak po skončení práce možné vypnout, i když zůstává prodlužovací kabel natažený a pod proudem.
Dalším z bezpečnostních prvků je barva kabelů. Zatímco kratší prodlužovací kabely pro použití v interiérech mají obvykle bílou nebo černou barvu (seženete však i zelené šňůry nebo kabely v odstínu dřeva), pro práci v dílně nebo na zahradě si raději pořiďte kabel výrazně zbarvený. Obvykle jsou k dostání prodlužovací šňůry v barvě oranžové a červené nebo i v dalších výrazných barvách. Dostatečně viditelná barva může zabránit například náhodnému přeseknutí nebo přeříznutí kabelu.
Kabel není trvalá přípojka
Spousta chatařů a chalupářů používá dlouhé prodlužovací šňůry jako trvalý či alespoň sezónní přívod elektrického proudu k pergolám či ohništím nebo k zahradnímu domku. Běžně prodávané šňůry včetně těch s pryžovou izolací však nejsou určeny k dlouhodobému odolávání vlivu povětrnostních podmínek a narušení izolace v kombinaci s vlhkostí může být příčinou smrtelného úrazu. Chcete-li tedy řešit provizorní, ale dlouhodobé připojení pomocí prodlužovacího kabelu, raději ho zavěste na sloupky nebo ho uložte do mělké, pískem vysypané rýhy v zemi, kterou shora zakryjete prknem.
I při krátkodobém použití prodlužovacích kabelů v exteriéru příspívají k jeho bezpečnému fungování i vodotěsné ochrany spojů. Obvykle jde o plastová pouzdra, do nichž se spoj zástrčky a zásuvky jednoduše uzavře. Pouzdra jsou uzpůsobena standardním průměrům kabelů, bývají vybavena zacvakávací pojistkou a kromě ochrany před vlhkostí (deštěm, rosou i případným zatažením prodlužovačky například do kaluže) zabezpečují spoje i před prachem a zajistí je i před nechtěným vytažením zástrčky ze zásuvky. Stojí jen zhruba sto padesát korun.
Spotřební elektronika neklade na prodlužovací kabely takové nároky jako kuchyňské přístroje, trouby a topidla či nářadí. Vyplatí se však zabezpečit ji prodlužovacím kabelem se zásuvkami s přepěťovou ochranou. Ta chrání elektrická zařízení před poškozením izolace přepětím vyšším, než které je schopna izolace vydržet. Taková situace může nastat například při úderu blesku.
text: RICHARD GURYČA
foto: SHUTTERSTOCK, AMAZON