Bezpečné dveře
Nápadné bezpečnostní dveře naruší vzhled venkovských staveb. Jak chataři a chalupáři zvýší bezpečnost svých vchodových dveří?
Pro odolnost vůči vloupání dveřmi je důležitá masivnost materiálu, ze kterého jsou dveře vyrobeny. Standardní vstupní dveře z masivního smrkového dřeva seženete už v ceně kolem 3000 korun. Jsou však dostatečně bezpečné? Specialisté se shodují na tom, že standardní dveře, byť masivní, dokonalou překážkou pro zloděje nejsou. Bezpečnostní dveře jsou ale drahé a chalupě nesluší.
O radu jsme tedy požádali odborníky z firem zabývajících se zabezpečením objektů a výrobou bezpečnostních prvků.
Levnější varianty
Společnost Kavan nás upozornila na možnost levnější varianty zabezpečení tzv. úpravou stávajících dveří. Dveře se srovnají, z vnitřní strany po celé ploše opancéřují, aby se zabránilo jejich prokopnutí nebo proříznutí a umístí se rozvorový zámek. Lze použít i různý typ rozvor. Je možné také namontovat vodorovnou závoru, z níž při otočení klíče o 180° vyjedou do boku ocelové jazyky, které zajistí dveře proti vysazení.
Další možností je instalace mříže. Tu můžete umístit i zevnitř, aby nerušila vnější vzhled objektu, ale musíte pak počítat s tím, že v případě vloupání zloděj dveře rozláme na kousky, a až pak se zastaví o mříže. Zárubně hrají také důležitou roli, ale závěrečné posouzení jejich bezpečnosti je až na technikovi, který, když si ho objednáte, dorazí přímo na místo. Společnost Kavan nabízí i možnost nových bezpečných dveří levnějších variant, které nemají až tolik moderní a luxusní vzhled.
Mříže, fólie a elektronika
Odborníci z firmy Next nás informovali o svých zkušenostech s požadavky a filozofií klientů. Padesát procent zákazníků vyžaduje, aby zabezpečení bylo „viditelné“ a plnilo funkci výstražnou pro zloděje – pozor zabezpečeno, ani to nezkoušej! Druhých padesát procent zákazníků vyžaduje, aby zabezpečení nebylo vůbec vidět – není zabezpečeno, nic tam nebude.
Jan Zaoral ze společnosti Next připouští, že bezpečnostní dveře nejsou většinou pro tradiční chaty a chalupy vhodné. Doporučuje však bezpečnostní fólie na okna (nijak nenarušují vzhled skla) a přitom zabrání úmyslnému či náhodnému rozbití skleněné výplně oken a následnému poranění osob zvláště dětí. Bezpečnostní fólie můžete doplnit klasickou okenicí nebo vnitřní pantovou či nůžkovou mříží.
Vstupní dveře nejlépe zabezpečíte právě pantovou nebo nůžkovou mříží, která může být opět osazena buď před, nebo za vstupní dveře. Obavy z toho, že ocelové mříže budou hyzdit vaši chalupu nejsou vždy na místě. Vzorník ocelových mříží je natolik rozsáhlý, že si dokáže vybrat každý.
K dokonalému zabezpečení objektu je podle Zaorala třeba bezpečnostní fólie a mříže doplnit o elektronické zabezpečení budovy. Tyto systémy se dodávají jak v drátové, tak i v bezdrátové verzi. V případě nežádoucího pohybu v budově mohou zaslat sms zprávu majiteli chalupy nebo přímo na pult centralizované ochrany. Elektronické systémy mohou dále také hlídat například únik plynu či vznik požáru.
TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: NEXT, KAVAN