Bezpečná koupelna pro všechny

Jak vytvořit bezpečnou koupelnu pro všechny členy domácnosti

Žádné bezpečnostní prvky nemohou nahradit svědomitý dohled rodičů. Foto: Shutterstock

Koupelna je prostor zasvěcený očistě, odpočinku a relaxaci, který ovšem vyžaduje zvláštní pozornost z hlediska bezpečnosti, zejména pokud jde o domácnost s malými dětmi, seniory nebo osobami s hendikepem.

Plánování s ohledem na budoucnost

Obecné zásady bezpečnosti by měla splňovat jakákoliv koupelna, pro výše zmíněné skupiny však i ta běžně zařízená může skýtat plno nástrah. Proto je potřeba při budování či rekonstrukci přemýšlet především nad konkrétními potřebami jejich uživatelů a odhadnout jejich vývoj na několik let dopředu.

Jak vytvořit bezpečnou koupelnu

Kombinací vhodných bezpečnostních opatření, jako jsou madla, protiskluzové podložky a bezbariérové prvky, můžete vytvořit prostředí, které je bezpečné a přístupné pro všechny. Foto: Shutterstock

Protiskluzová podlaha jako základ

Hladké povrchy se snadno udržují a opticky rozjasní prostor, ale na podlahu by vždy měla přijít dlažba, která neklouže ani za mokra. Protiskluznost se označuje písmenem R9-R13, přičemž vyšší hodnota znamená lepší protiskluzové vlastnosti. Dlažbu lze doplnit protiskluzovými rohožemi či koberečky, ale pozor na jejich umístění, aby nepředstavovaly překážku.

protiskluzová dlažba Rako

Protiskluzová dlažba a minimum překážek na podlaze by měly být samozřejmostí (foto: RAKO)

Zamezení pádům způsobeným překážkami

Riziko pádu může souviset s nevyhovující dispozicí koupelny, překážkami jako jsou schůdky, stupínky nebo zvýšené prahy, což bývá časté zejména u chalup z konstrukčních důvodů.

Bezbariérová koupelna je bezpečná

Ani u bezbariérových řešení není třeba rezignovat na design (foto: RAKO)

Sprcha versus vana: bezpečnostní hledisko

Zatímco rodiny s malými dětmi často preferují vanu, pro osoby s omezenou pohyblivostí je výhodnější bezbariérový sprchový kout s možností protiskluzového povrchu. Ten je nejen bezpečnější, ale i snadněji udržovatelný.

Pomocné prvky pro stabilitu

Bezpečnostní madla a sklopná sedátka mohou výrazně snížit riziko pádu. Madla musí být pevně uchycena, aby poskytla spolehlivou oporu. Držadla s přísavkami jsou méně spolehlivá a mohou způsobit více škody než užitku.

Prevence opaření: termostatické baterie

Riziko opaření při náhlé změně teploty vody lze eliminovat instalací termostatické baterie, která je bezpečná a snadno ovladatelná i pro nejmenší děti.

Bezpečná koupelna

Malé děti mohou v koupelně snadno přijít k úrazu. Foto: Shutterstock

Elektroinstalace a osvětlení v koupelně

Elektroinstalace by měla být svěřena profesionálům, kteří znají příslušné normy a správně navrhnou rozmístění svítidel a ovládacích prvků. Vhodná svítidla s odpovídajícím krytím minimalizují riziko úrazu elektrickým proudem. Rovnoměrné osvětlení bez oslnění je důležité zejména u zrcadel.

Prostorná koupelna

Pro návrh funkční dispozice je důležitý dostatek prostoru (foto: RAKO)

Bezpečné uložení čisticích prostředků

Skříňky s čisticími a dezinfekčními prostředky by měly být v domácnostech s dětmi umístěny v obtížně dosažitelném prostoru nebo uzamykatelné, aby se minimalizovalo riziko nebezpečných úrazů.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock, se svolením firem RAKO, Ravak, IKEA, Koupelny Ptáček, AZ Koupelny

Bezpečná koupelna pro všechny