U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
BEZ VODY TRÁVA NEROSTE
Kategorie: Zvláštní nabídka – březen 2002 | Autor:
Ani český trávník se nedá vypěstovat bez dostatečného přísunu vláhy. Když na to nestačí voda z mraků, je třeba zavlažovat uměle.
Hadice a zavlažovače
Běžně se zavlažuje pomocí hadicových systémů volně položených na povrchu. Hadice se však musí před sečením trávníku rozpojit a odklidit, proto jsou vhodnější podzemní trubkové rozvody. K rozvodu jsou připojeny obdélníkové, kruhové nebo impulsové zavlažovače, které se buď volně položí do středu zalévané plochy, nebo umístí na nožky, aby se zvýšil jejich dosah (podle typu zavlažovače je to 5 až 20 metrů). Úzké trávníky můžeme zavlažovat dlouhou, plochou a perforovanou hadicí, která po vpuštění vody vytváří jakýsi “vodní plot”. Regulací tlaku se ovlivňuje dostřik a tím velikost zavlažované plochy. Moderní jsou tzv. sprinklery: podzemní, teleskopicky výsuvné a programovatelné rotační zavlažovače, napojené na podzemní rozvod. Sprinkler skrytý v úrovni půdy se vysune 20-30 centimetrů nad povrch trávníku a začne zalévat kruhovou plochu s poloměrem nastaveného dostřiku. Rozvod bývá rozdělen do větví a postupné zapínání větví je řízeno pomocí elektromagnetických ventilů.
Řízení elektronikou
Některé typy zavlažovačů jsou poháněny vodní turbínkou a řízeny elektronicky. V jejich paměťovém modulu lze pro různé sektory nastavit různou délku dostřiku, takže postřikovač spoří vodu a zbytečně nekropí cestičky, stěny domů a terasy. K automatizaci patří i “hodinky”, které vyhodnotí vlhkost půdy, podle potřeby otevřou vodovodní přípojku nebo zapnou čerpadlo a řídí proces zalévání. K tomu je nezbytné čidlo vlhkosti. Keramická sonda, kterou zatlačíme do půdy v místech, kde je závlaha nejdůležitější, měří vlhkost půdy na principu osmózy. Nastaví se žádaný stupeň vlhkosti a jakmile je ho dosaženo, mikroprocesor dá povel k otevření nebo zavření přívodu vody.
Moderně i úsporně
Zavlažovat lze samozřejmě i jednou hadicí s postřikovací koncovkou. Pomůže přenosný stojan, na který se hadice s koncovkou připevní. Stojan se postupně umístí na celé ploše trávníku a tím se zabezpečí rovnoměrný rozstřik vody. K zavlažování trávníků se často využívá voda z potoků, jezírek nebo voda dešťová shromážděná v nádobách. K čerpání dobře slouží poměrně levná, přenosná, samonasávací elektrické čerpadla s příkonem asi 700 W a výkonem kolem 50 litrů za minutu. Nevyžadují téměř žádnou údržbu a proti chodu na sucho jsou chráněna pojistkami.