Bez vody a kanalizace
Toaletu bez možnosti splachování si můžete dopřát v několika variantách, které se liší komfortem užívání i výší investice nutné k jejímu pořízení. V každém případě to však jde.
Začněme rovnou klasickou kadibudkou, která může mít i kultivovanou podobu, ať už jde o vnější vzhled, zateplení, nebo řešení zápachu. Klasikou je stavbička usazená na dostatečně hlubokou jámu, do níž obsah padá. Nevýhodou těchto toalet je zápach, který se do jisté míry dá řešit zásypem exkrementů hrabankou nebo pilinami či hoblinami, případně vápnem.
Variantou dřevěné budky postavené mimo dům či chatu je využití takového přístřešku k umístění chemické, kompostovací nebo separační toalety.
Chemický záchod
Existuje v mnoha variantách, přičemž ta nejznámější přenosná verze, sloužící třeba i v karavanech nebo v lodích, může být docela dobrým řešením pro zahradní chatu nebo domek, v němž není příliš velká frekvence uživatelů. Toalety tohoto typu mají oddělitelnou nádrž, která se po naplnění vylévá, ideálně samozřejmě do kanalizace (běžného záchodu). Pro tato zařízení se prodávají speciální „rozpustné“ toaletní papíry, ale i chemické prostředky, které v nádrži urychlují rozklad exkrementů a snižují zápach. Snažte se používat ekologicky šetrné přípravky tohoto typu.
Princip separace
Je důležité vědět, že u všech typů toalet je příčinou pachové zátěže zejména moč. Existuje řešení v podobě separační toalety, což je jednoduché zařízení používané zejména u tzv. kompostovacích záchodů. Ty lze považovat za nejúspornější, nejméně ekologicky zatěžující, levnou a snadno i svépomocí vyrobitelnou toaletu za předpokladu, že není k dispozici tradiční systém odvádění odpadů do kanalizace. A jde o velmi úspornou a rozumnou variantu řešení, i když odpady k dispozici máte, ale chcete zvolit řešení šetrné k přírodě i k vaší peněžence, protože spotřeba vody na tradiční splachování je obrovská.
Obecně jde o jednoduchý systém zasypávání exkrementů kompostovatelným materiálem, tedy už zmíněnou hrabankou, pilinami či hoblinami. Konstrukce toalety umožňuje nádobu po naplnění vyjmout, nechat obsah nějakou dobu „dojít“ pod víkem a pak hmotu, která se podobá rašelině, vysypat na kompost. A ideální je používat takovou toaletu s možností separace moči, která je díky speciálnímu separačnímu sedátku odváděna zvlášť, ať už do nádoby, nebo do vsakovací jámy. Tím eliminujete většinu zápachu a docílíte kvalitnější kompostovatelné hmoty.
Separační toalety lze koupit, ale můžete si je také snadno vyrobit, ať už v podobě bedny s otvorem a prkýnkem, dostatečně prostorné na to, aby se do ní dala vložit plastová nádoba na exkrementy, nebo celý kompostovací záchod umístit do kadibudky. Separační sedátko, které poslouží jako pohodlné prkýnko a zároveň „nasměruje“ moč jiným směrem než exkrementy, lze koupit za zhruba 3 tisíce korun.
Luxusnější varianty
Prodávají se obvykle v kategorii „eko WC“ a jsou vlastně bytelnější, dražší a komfortnější verzí přenosných chemických toalet. Rozdíl mezi campingovým záchodem a některou z variant chemických toalet určených k zabudování do některé místnosti v domě či do přístavku na chatě nebo její umístění na pozemek v podobě komfortní plastové „kadibudky“ spočívá zejména v objemu nádrže a rozměru samotné toalety, která díky velikosti umožňuje pohodlnější posezení, splachování pomocí pedálu, snadnější údržbu a čištění a také vypouštění obsahu. Ani tyto toalety však nejsou imunní vůči zápachu (ale některé umožňují separaci), takže se u nich často počítá s možností či nutností odvětrávání. Ale právě dobře vyřešené odvětrávání spolu s odváděním moči mimo hlavní nádrž může tento typ toalety zařadit na čelo seznamu nejlepších alternativ ke klasické toaletě i v domě či na chalupě, kam jezdí hodně lidí. Jen je nutné nešetřit na velikosti záchodu, objemu nádrže, separaci ani odvětrání.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock