Betonové variace
Existuje několik základních druhů betonu a zvolit ten správný je nutné zvláště při větším rozsahu betonování. Pracovat můžete s hotovými směsmi, nebo si můžete beton připravit sami.
Betonářské práce většího či menšího rozsahu potkají dříve nebo později každého chataře a chalupáře. Vyplatí se vědět, kde se jaký beton používá a jak co nejlépe využít vlastností jednotlivých druhů betonu.
Jiný beton budete potřebovat do základů, jiný zase do podlah či k vytvoření betonového potěru. Pro drobnější práce typu zabetonování plotového sloupku či patky k pergole si můžeme vystačit s použitím suché betonové směsi, na základy či zpevňování velkých ploch se vyplatí dovoz písku a cementu a příprava směsi ve stavební míchačce. Je možné nechat si příslušný druh hotového betonu nechat dopravit z betonárky, nebo si tam pro odpovídající množství dojet s přívěsným vozíkem. Je třeba vždy spočítat, co se nejvíce vyplatí a jaké zdroje jsou k dispozici v blízkém okolí.
Beton, který se používá do základů, může být oproti ostatním typů složen i z velkých kusů plniva. Může obsahovat velké kameny, stavební odpad (jako například cihly, zbytky starého betonu a obkladů), kterého byste se jinak museli pracně zbavovat. Tím rovněž ušetříte náklady na množství betonu.
Beton pro podlahy musí být naopak jemný a spíše suchý. Podlahy z příliš vlhkého betonu se špatně vyrovnávají, po odpařování vody se může beton v některých místech propadat a drolit.
Suché betonové směsi
Použití suchých betonových směsí vyjde dráž než příprava betonu mícháním z jednotlivých komponentů. Pro menší rozsah prací včetně podlahových potěrů se však práce s betonem v pytlích vyplatí. Je s ním také snadnější manipulace.
Hrubý betonový potěr se využívá pro vylévání větších ploch jako podklad pro jemný typ betonového potěru. Obsahuje hrubší plnivo amenší procento cementu. Jemný betonový potěr naopak hrubší plnivo neobsahuje, je obohacen o větší množství cementu a umožňuje snažší dosažení přesné roviny.
Při větším rozsahu betonovaných ploch se vyplatí míchat beton v míchačce z příslušných poměrů cementu, štěrku a vody. Existují nejrůznější tabulky, přepočty na litry i kilogramy a bezpočet rad starých praktiků. Zedníci obvykle počítají díly na lopaty a obecně doporučovaný poměr kvalitní betonové směsi je 2,3 dílů štěrku k jednomu dílu cementu. Voda se pak přidává podle toho, jakou konzistenci betonové směsi požadujete pro ten či onen druh práce. Často udávané poměry 6 ku jedné, či 4 ku jedné jsou podle odborníků k dosažení betonu o správné tvrdosti a bezprašnosti nedostatečné.
Jak správně míchat
Dobrý beton by se měl v míchačce převalovat, měl by vytvořit kužel při vysypání do stavebního kolečka a neměl by po uložení odlučovat vodu. Řídké betony, které vodu odlučují jsou po vytvrdnutí prašné, tvoří se v nich trhliny a drolí se. Navíc je takovýto beton po zatvrdnutí velmi nasákavý, což snižuje jeho odolnost proti mrazu. Brzy tak začne vyžadovat opravy.
Mrazuvzdorný beton musí být buď dokonale hutný, nebo musí být hmota betonu prostoupena malými vzduchovými póry. Toho lze dosáhnout přidáním speciálních přísad, ale také saponátu (Jar), v množství zhruba jedné polévkové lžíce na míchačku.
V případě míchání předem připravené směsi není třeba hlídat žádné poměry – jen to, aby se beton takzvaně neutopil, tedy nebyl příliš řídký. Tomu zabráníte, když do nádoby, ve které budete beton míchat, nalijete nejprve menší množství vody a postupně přimícháváte sypkou směs. Množství vody tak odhadnete mnohem lépe.
Základový beton
Hrubý základový beton musí být především velmi pevný, aby nepraskal. Takový beton může obsahovat jakékoliv velké pevné části, jako jsou kusy starého betonu, železo a téměř jakýkoliv stavební odpad. Základový beton musí po zpracování několik týdnů tvrdnout. Tato doba se dá zkrátit při použití složek pro lepší tvrdnutí.
Pro výrobu a ukládání betonu je nejvhodnější počasí, kdy se teploty pohybují od patnácti do pětadvaceti stupňů Celsia a je vysoká relativní vlhkost vzduchu. Při teplotách vyšších je třeba beton rychleji zpracovat, protože rychleji tvrdne a zabránit odpaření vody z povrchu betonu přikrytím PE fólií. Při teplotách betonové směsi pod pět stupňů se zastavuje chemický proces tvrdnutí betonu, z betonu se většinou vypaří voda (voda se odpařuje i při nízkých teplotách) a dojde ke znehodnocení betonu.
TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK