Betonové střešní krytiny
Tašky z betonu jsou alternativou k páleným taškám, oproti kterým mají i několik výhod. Všechny vlastnosti pálené skládané krytiny si ponechává i betonová taška, s níž se navíc lépe pracuje.
Vůči betonovým taškám panuje mezi některými chalupáři-puristy občasná nedůvěra. Ta je oprávněná v případě, že by měly „betonovky“ přijít na střechu staré chalupy s typickými, ne zcela rovnými obvodovými zdmi a kouzlem určité nedokonalosti, jež je pro některé původní stavby vesnické architektury typické. Takovému domu by už na první pohled příliš dokonalá a strojově přesná betonová krytina opravdu neslušela, protože pálené tašky mají typický vzhled a poměrně brzy získávají nenahraditelnou patinu času, zatímco probarvený beton bývá barevně stálý celá léta. To platí zejména pro současnou nabídku krytin z probarveného betonu. Dřív totiž byla barevná nestálost jedním z problémů těchto krytin, což mnohé zájemce odrazovalo.
Betonová střešní krytina je těžká
Spolu s pálenými taškami nebo již vzácnými šablonami z pravé břidlice patří betonová krytina mezi nejtěžší. S tím je potřeba počítat vzhledem k zatížení konstrukce krovu. Těžké krytiny mají samozřejmě řadu výhod, protože s nimi jen tak něco nehne, vydrží i mechanický atak, jako je dopad zlomených větví nebo pohyby kusů ledu, neodnese je vítr a obvykle vypadají velmi dobře i na pohled, protože dávají střechám zajímavou strukturu. Všechny tyto výhody mohou poskytnout i tašky z betonu, které se navíc díky způsobu jejich výroby lépe usazují, protože díky formám, v nichž vznikají, zaručí při pokládce rozměrovou shodu a tvarovou přesnost, což se nedá na sto procent prohlásit o taškách pálených, které jistou rozměrovou odchylku připouštějí, především kvůli výpalu.
Betonové tašky jsou oproti páleným rozměrově přesnější, což ulehčí jejich pokládku a zlepší odolnost střechy proti vodě
Betonová krytina je o něco těžší než pálená, ale díky její pevnosti dosahované silným zhutněním lze vyrábět tašky o něco větších rozměrů a snížit jejich počet na metr a tím pádem i snížit cenu. Vzhledem k nákladům na výrobu, v rámci níž není nutné je na rozdíl od keramických tašek vypalovat, bývá cena jedním z obvyklých důvodů pro volbu krytiny betonové.
V sortimentu „betonovek“ se logicky nabízí i víc barevných odstínů, než je tomu u pálené krytiny, kde se však díky stále častěji používaným engobám a glazurám pro povrchovou úpravu rovněž objevují zajímavé barevné varianty. Zmíněná snazší pokládka pak pramení z faktu, že tašky z betonu lze ve výrobě dokonale přesně tvarovat a ty pak do sebe přesně zapadnou.
Skládaná krytina
Betonové a pálené tašky patří do kategorie skládaných krytin, nekorunovaných královen mezi krytinami pro klasické domy a chalupy. Skládaná krytina samozřejmě dobře poslouží i na přístřešcích či zahradních stavbách, při odpovídajícím sklonu může pokrývat i střechu chaty a je zárukou kombinace konzervativního vzhledu, dobrých užitkových vlastností a pocitu solidnosti, který střecha s taškami z pálené hlíny nebo betonu vyvolává. Proto jsou betonové tašky vyhledávaným řešením, pokud chcete modernější a odolnější alternativu a máte k dispozici krov, jehož konstrukce nemalou zátěž unese.
Skládaná krytina odvádí vodu, ale není zcela vodotěsná. Neodolává vodě, která na ni dopadá formou hnaného deště nebo kterou vítr zafouká do jednotlivých přesahů. Vodotěsnost skládané střechy je tedy vhodné podpořit pojistnou hydroizolací z fólií nebo asfaltových pásů. Odolnost střech ze skládaných krytin se znásobí i použitím vhodných doplňků, ať už jde o hřebenáče, hromosvodové tašky, krajovky, průchodky, či další prvky.
Pokládku betonové krytiny zvládnete sami
Pro mnohé majitele rekreačních nemovitostí je možnost pokládky včetně dílčích oprav svépomocí důležitým rozhodovacím faktorem. Navíc jsou tašky, ať už betonové, nebo pálené, vhodným a často za poměrně výhodné ceny dostupným materiálem i v případě, že chcete ušetřit nákupem z „druhé ruky“ nebo získáním krytiny zdarma například za rozebrání střechy.
Tašky vydrží hodně a opětovné využití těch nepoškozených a případně očištěných je dobrou cestou k úspoře nákladů i k recyklaci, jíž podpoříte princip udržitelnosti. Pokrýt střechu už jednou použitým materiálem znamená úsporu energie nutné pro výrobu nové krytiny, ale i bonus v podobě patiny věku, která mnoha starším domům sluší víc než nová krytina.
Před pokládkou je dobré vědět, že způsob montáže pálených a betonových materiálů se víceméně shoduje. Většina tašek s přerušovanou vodní drážkou vyžaduje minimální bezpečný sklon střechy 30°. Tašky se spojitou vodní drážkou mají minimální bezpečný sklon 22°. Nejmenší sklon, kam je možné použít střešní tašky s vodotěsným podstřeším, je 12°, což platí pro tašky s minimálním bezpečným sklonem 22°.
Tašky se pokládají na laťování v rozmezí 300–380 mm. Důležitá je posuvnost či neposuvnost v hlavovém zámku. Posuvné tašky mají v laťování vůli větší než 3 cm, rozměření střešní roviny je pro tento typ tašek tedy jednodušší než pro tašky neposuvné. Na střechy hodně členité nebo s krátkými krokvemi jsou lepší tašky posuvné.
Výhody a nevýhody betonových krytin
+ přesnější rozměry
+ nižší cena
+ méně kusů na m²
– vyšší hmotnost
– někdy barevná nestálost
– vizuální rozdíl oproti pálené
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock