Speciál Barvy na dřevo
Barvy, na rozdíl od bezbarvých laků, poloprůhledných lazur i olejových nátěrů, mají vysoký podíl pigmentu a tím i vysokou kryvost.
Barvy na dřevo zakryjí i strukturu dřeva, což je výhodou u sukovitého a opravovaného dřeva nebo u nábytku vyrobeného ze dřeva odlišné kvality.
______________________________________________________________________
Další články speciálu Barvy rozsvítí dřevo i beton:
Jak vybírat lazury
Odstranění starých nátěrů
Natíráme branku
Venkovní nátěry na beton
________________________________________________________________________
Důkladná příprava povrchu
Základem kvalitního nátěru je dobře očištěný povrch předmětu před samotným nanášením barvy. Životnost nátěru se tak výrazně prodlouží a nebudeme ho muset brzy opakovat.
Při výběru barvy pak rozhoduje, zda ošetřovaný předmět je v interiéru, nebo exteriéru i jaký vzhled od nového nátěru očekáváme. Barvy lze na podklad aplikovat štětcem, válečkem i stříkacím zařízením.
Dovnitř, nebo ven
Dřevěné předměty v interiéru netrpí tolik výkyvem teplot, nejsou vystaveny nepřízni počasí ani v takové míře mechanickým vlivům jako předměty umístěné venku. Pro interiérové předměty se hodí hutné nátěry, které mají krémovou konzistenci (např. Xyladecor Standard). Jejich aplikace je velmi snadná, nátěr dobře přilne k dřevěnému povrchu. Nátěr nepraská a neloupe se. Paleta nabízených odstínů je široká.
Pro venkovní nátěry jsou naopak vhodnější lehčí barvy. Ty totiž dřevo absorbuje do hloubky, takže na povrchu nezůstává silná vrstva nátěru. Proto se v něm netvoří žádné trhlinky, ani když dřevo vlivem změny teplot „pracuje“.
Neškodné barvy
Podle složení rozlišujeme barvy syntetické a vodou ředitelné. Syntetické barvy obsahují některé škodlivé těkavé látky, které se neuvolňují jen při natírání, ale z natíraných ploch se vylučují i několik let, což může mít negativní dopad na naše zdraví. I proto prodej syntetických barev rok od roku klesá.
Vodou ředitelné barvy umožňují díky rychlému schnutí ukončit práci během jediného dne. Při aplikaci ani po zaschnutí natíraný povrch nezapáchá.
Barvy s certifikátem
Zvláště opatrní musíme být při kontaktu barvy s potravinami, při nátěru dětského nábytku nebo hraček. V těchto případech vybírejte jen značky, které mají certifikát na povrchovou úpravu hraček, pro kontakt s potravinami i známky o ekologické šetrnosti. Tyto přísné normy splňuje jako jedna z mála na trhu barva Balakryl UNI.
Lesk, mat nebo satén
Možná váháte, zda zvolit nátěr lesklý, matový, nebo se saténovým vzhledem. Lesklý nátěr dodá povrchu moderní, někdy až luxusní vzhled a příjemnou lehkost. Vhodně užitý dokáže opticky zvětšit interiér. Lesklý povrch výborně odolává povětrnostním vlivům, dobře se udržuje a čistí. Lesklá varianta si i v exteriéru dlouho zachovává nový vzhled.
Povrch s matným leskem je elegantní a estetický. Není tak nápadný, proto se jen tak neokouká. Případné škrábance a nedostatky povrchu jsou díky minimálnímu odlesku světla méně patrné než u lesklých povrchů. Na druhou stranu je mat oproti lesku náchylnější k usazování nečistot, což se projeví zejména v exteriéru a na více namáhaných místech.
Saténový vzhled spojuje praktické užitné vlastnosti lesku a estetickou hodnotu matu do optimální střední cesty. Povrch se saténovým pololeskem se snadno udržuje, nový vzhled mu dlouho vydrží a přitom vypadá stylově.
www.nejlevnejsi-barvy-laky.cz, www.akzonobel.com/cz, www.balakryl.cz, www.xyladecor.cz,
text: IVA TVRZOVÁ
foto: ARCHIV FIREM