Barvy a pomůcky k malování
Vymalování v interiéru zvládnete svépomocí bez problémů. A nepotřebujete k tomu ani žádné drahé nářadí a pomůcky. Vše se vejde na jeden nákupní vozík a řadu věcí použijete opakovaně.
Malování je v mnoha směrech poměrně obtížná a nepříjemná práce, ale platit za profesionálního malíře není nezbytné. Zvláště na odlehlé chalupě, kam se dostanete jen o víkendu, je vymalování svépomocí zpravidla jednodušším řešením. Abyste vše zvládli třeba právě za víkend a nic vám nechybělo, připravte si před nákupem seznam.
Nezbytné jsou samozřejmě především malířské barvy. Nakoupit je můžete buď ve specializovaných obchodech včetně značkových obchodů výrobců, nebo v příslušném oddělení hobbymarketu (Hornbach, OBI, Uni Hobby, Baumax, Bauhaus), kde je vše potřebné včetně nářadí a pomůcek přehledně na jednom místě. Ve zmíněných typech obchodů jsou obvykle k dispozici i míchací centra, kde si můžete podle vzorníku vybrat příslušný odstín a nechat si ho v potřebném množství (obvykle 5 a 10 kg balení) profesionálně namíchat.
Různá bělost bílé
Jednodušší cestou je výběr už hotového namíchaného odstínu, který v několika cenových kategoriích a také v několika velikostech balení nabízejí různí výrobci. Barvy mohou mít rozdílné složení, nemívají nijak výrazně odlišné vlastnosti a vybírat je můžete podle vzorníku a také podle kritérií, které upřednostníte. Koupit lze například nátěry, vhodné do vlhkého prostředí, odolné vůči plísním, s hrubší strukturou nebo dokonce s lehkou vůní ovoce. Prodávají se speciální nátěry na sádrokarton a také nátěry s vyšší paropropustností, které jsou vhodné třeba i na sanační omítky nebo na dřevotřískové desky.
______________________________________________________________________
Další články Speciálu Malování:
Malování v interiéru
Než se malíř pokojů pustí do díla
Rady od profesionálů
Jak vybrat malířskou barvu
Barevný interiér
Jak odstranit skvrny na stěnách
________________________________________________________________________
Zůstáváte-li u klasického bílého odstínu, vyberete si z nabídky různých stupňů bělosti, například sametovou, matnou, zářivě bílou či sněhobílou, přičemž rozdíl mezi „normální“ bílou a zářivě či sněhově bílou opravdu existuje a z bělosti druhých dvou zmíněných trochu přechází zrak. Pro menší místnosti starých chalup s nízkými stropy je však bílá často velmi dobrým řešením a dokáže interiér prosvětlit, takže jen zvažte, zda raději méně výraznou matovou bílou nebo dokonce lehce natónovanou šedobílou či hnědobílou nebo ostře zářivou sněhobílou.
V míchacích centrech i u regálů s hotovými namíchanými odstíny barev vám při volbě barevného tónování napoví vzorníky, ale problém bývá v jejich velikosti. Na malé ploše vzorku si „fungování“ barvy v interiéru jen těžko představíte, takže vás může výsledek v některých případech nepříjemně zaskočit. Řešením bez rizika je buď nákup odstínu barvy, který si můžete někde prohlédnout v dostatečně velké ploše, nebo koupě takzvané báze, kterou si sami podle potřeby doladíte tónovací barvou. K promíchání báze s tónovacím odstínem si pořiďte míchací nástavec na vrtačku. Stroje v míchacích centrech však pracují na principu důkladného protřepání, které se vám v domácích podmínkách plně nahradit nepodaří.
Pro opravy před malováním
V řadě případů budete muset před samotným malováním upravit stěny. Zeď či strop ve staré chalupě s několika vrstvami starého nátěru může vyžadovat oškrábání. K tomu budete potřebovat špachtle několika šířek včetně speciální rovné malířské škrabky. Kupte přinejmenším jednu měkčí a ohebnější a jednu ze silnějšího plechu, která se při škrábání naopak ohýbat nebude.
Jsou-li stopy po škrábání příliš patrné, nevyhnete se zřejmě štukování. Zvláště pro úpravu menších ploch se vyplatí koupit už hotovou štukovací směs (Keraštuk) a k tomu kovové a pěnové hladítko. Na opravy prasklin a drobných poškození si pak připravte akrylový tmel nebo sádru či malířský tmel v prášku.
Ať už budete malovat nově omítnutou, nebo opravenou stěnu, zajistěte dostatečnou přilnavost krycího nátěru penetrací. Ta se ředí v různých poměrech podle doporučení výrobce, prodává se v litrovém či pětilitrovém balení a při jejím použití je nutné chránit podlahu či nábytek proti potřísnění, protože ztvrdlé kapky se jen obtížně odstraňují. I proto zahrňte do seznamu potřebných pomůcek také krycí malířské fólie a malířské (maskovací) pásky. Ty poslouží i jako ochrana proto nechtěnému přetažení barvy v místech spojů malované stěny s dřevěným obložením, okenními nebo dveřními rámy či podlahovými lištami. A využijete je i při tvorbě pruhů, linek nebo kombinacích ploch z různých odstínů.
Štětce a válečky
Na stěny se malířské barvy nanášejí štětcem nebo válečkem. Pro občasné domácí vymalování není nutné investovat několik set korun do kvalitní profesionální štětky, která je stavěna hlavně na „výdrž“. Dobrou službu udělají i takzvané pološtětky, což jsou vlastně široké štětce. Současné typy interiérových nátěrů lze bez problémů nanášet v podstatě jakýmkoli typem štětce, ale menší námahu zaručí spíše širší štětce se směsí přírodních a syntetických štětin, které jsou určeny na vodou ředitelné barvy.
Kupte si tedy široký štětec nebo pološtětku pro snadné a rychlé pokrývání ploch a pak také užší štětec, kterým se snadno dostanete do rohů a za trubky nebo kterým natřete místa kolem zásuvek či v místech přechodů a spojů. Štětec zárohák určený zejména pro nátěry radiátorů vám může dobře posloužit i při malování hůře dostupných míst na stěnách.
Malování interiérů mohou usnadnit i malířské válečky, přičemž v tomto případě nemáme na mysli gumové válečky k vytváření dekorativních vzorů, ale pěnové, velurové či vlněné válečky k nanášení barev. Vyplatí se koupit sadu válečků s jedním držákem a nástavci několika velikostí, které se zpravidla prodávají s plastovou odkapávací miskou a někdy i s mřížkou, přes kterou se vytlačí přebytečná barva. Zvláště s neředěnou barvou lze při troše tréninku docílit s válečky velmi rychlého malování s minimálním znečištěním.
Malování ve výšce a na stropech usnadní teleskopická tyč, na kterou se váleček snadno nasadí. Příznivci klasické štětky se pak při výmalbě stropů neobejdou bez štaflí.
www.centrummaliru.cz, www.het.cz, www.primalex.cz, www.remal.cz, www.spokar.cz, www.nejlevnejsi-barvy-laky.cz
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem