Barvení látek rostlinami
S trendem návratu k přírodě ožívají i pozapomenuté řemeslné techniky, mezi něž patří barvení přírodninami. Svetr z vlny či šaty z látky obarvené květinami natrhanými na zahradě nebo louce budou originální a ponesou otisk míst, která máme rádi.
Vhodné rostliny k barvení máme nadosah všude kolem, čekají i v městském parku. Z jedněch můžeme využít celé nadzemní části, které mohou poskytnout i několik odlišných barev, u dalších jen listy, květy, plody, kůru či kořen, a to i sušené. Účinnost se odvíjí od toho, zda jde přímo o tzv. barvířskou rostlinu, o vhodné období, kdy provádíme sběr, ale rovněž záleží i na tom, jaký materiál barvíme (některá barviva lépe přijímá hedvábí, jiná vlna) a jak dlouho jej ponecháme v barvicí lázni.
Rostliny barví buď samy o sobě, nebo za pomoci mořidla (nejčastěji kamence nebo modré či zelené skalice), které zesiluje odstín barvy a její výdrž. Tkaninu nebo přízi můžeme mořit před barvením, po barvení nebo rovnou v barvicí lázni. Jako ustalovač se občas používá ocet nebo sůl. Překvapit by nás nemělo, že na rozdíl od syntetických dodají přírodní barviva textiliím spíše jemnější tóny.
Co bychom měli vědět
- Přírodními barvivy lze barvit pouze příze a textilie přírodního původu, jako je bavlna, vlna, len, hedvábí, sisal či juta.
- Před barvením je potřeba každý materiál důkladně vyprat (nejlépe v mýdlovém roztoku, případně vyvařit a dobře vymáchat, abychom jej zbavili apretury, mastnoty (zejména ovčí vlnu) či škrobů.
- Nádobu, v níž budeme barvit, už nelze použít k vaření potravin.
- Používáme gumové rukavice, neboť rostliny bývají i vysoce toxické.
- Barvy z některých rostlin jsou nestálé a postupně přecházejí do jiných odstínů.
- Barvicí roztok si nejprve otestujeme na kousku látky nebo starém oděvu.
10 kroků barvení
Co si připravíme:
vypranou přízi nebo látku, barvířské rostliny, mořidlo, případně ustalovač barvy (ocet), nádobu na barvení za tepla nerezovou nebo s neporušeným smaltem (aby nedocházelo k nežádoucím chemickým reakcím), pro studené barvení může být i plastová či skleněná, váhu, dřevěnou vařečku nebo klacek zbavený kůry, gumové rukavice, nádobu na máchání, vodu, sporák nebo přenosný vařič
- Navážíme si rostliny k barvení. Budeme potřebovat dvojnásobek až trojnásobek hmotnosti barveného materiálu.
- Podrcené rostliny či plody zabalené v gáze namočíme do vody, jinak budeme muset hotový výluh přecedit. Pro získání výluhu je máčíme 12 až 24 hodin, pro odvar postačí kratší povaření.
- K obarvení 100 g suché příze nebo látky si připravíme 3 až 5 l barvicího roztoku.
- Můžeme přidat mořidlo (na 1 kg rostlin asi 10 dkg).
- Ve studeném roztoku necháme materiál ponořený alespoň hodinu. Pro len musí být horký a doba barvení minimálně půl hodiny. Čím déle materiál v roztoku ponecháme, tím bude barva intenzivnější.
- Dbáme na to, aby byla látka v nádobě volně rozložená a kompletně ponořená. Pravidelně ji důkladně mícháme.
- Při barvení za tepla materiál vyndáme až po vychladnutí roztoku.
- Poté přízi či látku vymácháme ve vodě, máchání opakujeme, dokud voda nezůstane čistá.
- Vodu z látky či příze jemně vymačkáme, neždímeme.
- Pověsíme na šňůru mimo dosah slunečních paprsků a necháme uschnout.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock