Barevný rej rybek

Pestrobarevní koi jsou v Japonsku symbolem odvahy, statečnosti, štěstí a dlouhého života

Mít na zahradě jezírko, je krása. Když je však oživeno rybkami, je to nádhera. Barevný rej rybek uklidňuje a je radostné, když si na vás rybky zvyknou a můžete je krmit i z ruky.

Však také pozorování ryb platí v Japonsku i v Číně za účinný prostředek k navození dobré nálady a druh duševní jógy. K tomu barevní koi kapři, zlatí jeseni či červení karásci přežijí i pár dnů bez krmení. A když na jednom místě hloubka vašeho jezírka přesáhne jeden a půl metru, mohou v něm ryby bez problému přečkat i zimu.

Můstek jako pozorovatelna

I s rybami lze navázat kontakt. Například chovatel Josef Novák, má své koi kapry vycvičeny tak, že k němu na pokyn připlouvají a důvěřivě mu ozobávají prsty ponořené do vody… Nicméně jen jeden z nich, kterému říká Sameťáček, se nechá i pohladit po těle.
Středovou plochu zahrady pana Nováka s mírnými náznaky výsadby v japonském stylu zaujímá voda, čítající tekoucí bystřinku, jezírko a vodopád. Hlavním oživujícím elementem je mrštné a pestré hejno dvaceti až třiceticentimetrových rybích dorostenců. Japonský obloukovitý můstek, navazující na dřevěné laťové plato na břehu (pod nímž je ukrytý filtr), tu nemá jako jinde jen ozdobnou funkci, ale majiteli slouží i jako pozorovatelna barevného hejna a jeho střelhbitých manévrů.

Potřebují křišťálovou vodu

„Do jezírka se určitě vyplatí zavést vzduchovací kompresor, zejména v horkých letních dnech, kdy je voda chudá na kyslík,“ komentuje svoje jezírko chovatel. „A pokud chcete mít průhlednou vodu a ne vesnický ‘ kačák’, musíte také vodu filtrovat. Když děláte jezírko s rybami, musí být voda křišťálově čistá,“ zdůrazňuje Josef Novák.
„Něco jiného je samozřejmě odchov koi. Když je přijedete nakoupit do Japonska, najdete je v zelenohnědé rybniční vodě. To jsou podmínky, v nichž kapříci nejlépe rostou. Chovatelé je dokonce kvůli výživě odchovávají v mělkých rybnících na rýžovištích.

Péče o ryby

Chovatel nedoporučuje budovat venkovní jezírko menší než s objemem 15 – 20 m2. „Takové je ještě dostatečně přehledné a voda v něm se dá dobře filtrovat a udržet křišťálově čistá.“ Radí také, aby v jedné části jezírka (stačí plocha 1m2) byla hloubka minimálně 1,5 – 2 metry. V této hloubce se i v zimě udrží teplota 7,5 – 5 °C, kterou kapři potřebují k přežití. „Pro velké kapry, kteří mohou mít na výšku i čtyřicet centimetrů, je však i tahle hloubka malá,“ komentuje chovatel stesky lidí, kteří v zimě přišli o cenné ryby.
Při budování rybího jezírka se doporučuje do dna dát gulu a vybudovat dnový odtok a na něj napojit kvalitní filtraci. Objem vody by měl být přečerpán jednou za dvě hodiny – při velikosti jezírka zhruba 20 m3 musí čerpadlo zvládnout 10 m3 za hodinu. „Za stejnou dobu by měla být voda kvůli řasám kompletně prozářena a vydezinfikována UV lampou.“ Josef Novák připomíná, že k hlubší tůni také patří kaskáda mělčích a hlubších zón.

Kolik ryb chovat a jak je krmit?

U menších nádrží vybavených filtrem se počítá 5 litrů vody na každý centimetr rybího těla, tedy 10 cm dlouhá ryba potřebuje zhruba 50 l vody. Další jednoduchou radou je, že jako maximální množství se doporučuje asi 1 kg ryb na 1000 litrů vody. Zlaté rybky i barevní kapři by se měli vždy chovat v hejnu, ne však společně, neboť mohutnější kapři jsou pro menší zlaté rybky příliš velkou konkurencí.
S krmením je to docela snadné. Dnes se pro ryby prodávají speciální granule a část dobrot jim do jezírka spadne doslova z nebe, třeba komáři a neopatrné mouchy. V obchodech s potřebami pro chovatele dokonce existují i rybí pochoutky, třeba sušené larvy bource morušového.

Zazimování ryb

Ryby, jimiž se osazují venkovní okrasná jezírka, se mohou rozdělit do dvou základních skupin. Na ryby, které se přes zimu v jezírkách nechávají, a na ty, které se musí zazimovat v připravených prostorách. Zazimování mimo jezírko nevyžadují ryby studenovodní povahy, tedy především koi kapři.
Do druhé kategorie patří ryby, kterým příliš chladná voda nesvědčí, takže je nutné je na zimu umístit do nádrže, kde teplota neklesne pod jejich kritický bod. Patří sem barevně i tvarově atraktivní akvarijní ryby z tropů, které se mohou vysadit na léto do venkovního jezírka. Nicméně i běžně chované závojnatky, potřebují přes zimu bydlet v prostředí nad 10 °C.
Takové rybky umístíme do místnosti (sklep, chodba) s vhodnou teplotou. Nejlépe se osvědčuje dát je do akvária, protože tak lze lépe kontrolovat jejich zdravotní stav a kvalitu vody. Postačí však i stará vana a jiné větší nádoby, které opatříme vzduchováním.

Větrání jezírka v zimě

Přezimující ryby potřebují v jezírku stálý přívod vzduchu. Ten se dá zajistit buď pravidelným odstraňováním ledu, nebo technicky – prostřednictvím vzduchovacího zařízení. Pokud v jezírku rostou rostliny se stonky vystupujícími nad hladinu, které v zimě zasychají, nikdy je před zimou neodřezáváme. V ledu totiž vytvoří přirozené „větrací“ otvory – led kolem nich není tak silný a plyny mohou pronikat i skrz suché, odumřelé stonky rostlin.

U menších jezírek se používá jednoduchá finta. Po zamrznutí jezírka se do ledu vyvrtá otvor a hadicí se odpustí přibližně deset centimetrů vody z nádrže. Vznikne tím izolační vrstva vzduchu mezi vodní hladinou a ledem. Přidáme-li vzduchovací kamínek a celou zimu vodu provzdušňujeme, rybky přežijí bez problémů. 

 
TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ, FOTO: SHUTTERSTOCK
 

Barevný rej rybek