Barevné vstupní dveře
Dveře v minulosti často patřily k nejkrásnějším řemeslným prvkům domu, ať už to byl honosný statek, nebo chudá chalupa. I to je důkazem toho, jaký důraz naši předkové kladli na vstup do domu.
Kromě mistrovského řemeslného zpracování s řezbovanými prvky a zdobenými kazetami bylo nedílnou součástí jejich estetické hodnoty také barevné provedení. Dveře proto poměrně často nesly pestré nátěry. Paleta odstínů a jejich případné kombinace se lišily v jednotlivých regionech i časových obdobích. Vícebarevné nátěry mohly zvýrazňovat zdobné vyřezávání nebo zajímavé konstrukční detaily dveří i zárubní, někdy pak korespondovaly také s barvou oken či dalších architektonických prvků.
Inspirace pro současnost
I když při pohledu na mnohé dveře starých chalup můžeme snadno nabýt dojmu, že nejtypičtější barvou je tmavě hnědá, nemusí to být tak docela pravda a velmi často se jedná o novodobou podobu dveří, kterou získaly až v posledních letech. Pokud bychom se pustili do renovace takových dveří a odstranili vrstvy nátěru, původní barevnost by možná překvapivě byla odvážnější, než bychom si uměli představit.
V současnosti je nejžádanější povrchovou úpravou nátěr tónovanou lazurou či lakem, které nezakrývají přirozenou kresbu dřeva. V minulosti se z praktických i estetických důvodů používaly krycí barvy nejčastěji v odstínech zelené, červené, okrové, šedé, světle hnědé a v některých regionech i modré.
Tlumené tóny
Při obnově nátěru bychom však měli pamatovat na to, že není odstín jako odstín, a tak bychom z nekonečného výběru barevných tónů měli volit spíše ty tmavší či tlumené, aby na domě nepůsobily příliš křiklavě a rušivě. Obzvlášť na větší ploše pak barvy působí mnohem sytější, než se jeví na malém vzorku.
Držet se tradice
U rekonstruovaných domů a chalup v tradičním stylu bychom se měli držet osvědčených historických odstínů, které můžeme zkusit vypozorovat také z okolních staveb. Nejvíce nám toho obvykle napovědí ty, které se zatím nedočkaly novodobé rekonstrukce. U novostaveb máme sice výběr takřka neomezený, pokud nestavíme zrovna v CHKO nebo památkové zóně, kde je na architektonické detaily kladen mnohem větší důraz. Ani tak ale není na škodu držet se léty prověřené barevné palety nebo ponechat dřevu jeho přírodní odstín.
Víte, že…
Barevnost vstupních dveří může mít svou symboliku a může prý leccos napovědět o jejich majiteli. Zelená barva podle ní značí lásku k přírodě a naději, modrá symbolizuje klid a úctu. Červená pak poukazuje na sílu a vášeň.
Text: Veronika Cerhová
Foto: Vladimír Hájek, Jaroslav Hejzlar, Martina Lžičařová, Zuzana Ottová, Pavel Veselý, Petr Zhoř, Petr Živný a Shutterstock