Barevné šišky
Přírodní materiály si získávají čím dál tím větší oblibu. Jednou z nejhezčích přírodnin je šiška. Co takhle šišky nabarvit a použít je jako dekoraci na štědrovečerním stole či jako ozdobu ve vánočně nastrojeném interiéru?
Šišky se sbíraly na podpal a dá se s nimi topit i dnes. Jako topivo se však používají okrajově, protože je potřeba nejprve poměrně pracně je nasbírat a pak často přikládat do kamen. Jako dekorace jsou však ideální. Vybíráme si šišky, které nejsou polámané a zalepené pryskyřicí. Pryskyřice sice krásně voní, ale kdo by ji toužil čistit?
Při vytváření věnců a okrasných vazeb myslíme na to, že šišky jsou poměrně živou hmotou reagující na okolní teplotu a vlhkost a záleží na prostředí, v jakém je umístíme, protože se v suchu a teple rozvinou, ve vlhku a v chladu smrští. Dekorace pak může vypadat úplně jinak, než jsme zamýšleli.
Aby se dalo použít více šišek pohromadě, třeba na věnec nebo do kompaktního aranžmá, obvykle šišky drátkujeme nebo lepíme pomocí tavné pistole. Dají se i barvit. Pak pracujeme buď se štětcem, nebo je nastříkáme barvou ve spreji.
www.bellarose.cz, www.primalex.cz
Kde je hledat?
Nejhezčí šišky najdeme u jedle ojíněné, jedle vznešené a jedle korejské. Jedlové šišky se však často rozpadají už na stromě, takže dekorace vyrábíme ze šišek smrku, douglasky, modřínu a borovice.
Barvíme šišky
1 Připravíme si borovicové šišky, štětec a barvu. My jsme použili Primalex Fortissimo, nátěrovou hmotu určenou k malování stěn.
2 Šišky natíráme štětcem buď jen po okrajích, nebo po celé ploše. Při použití dvou odstínů stejné barvy dosáhneme plastičtějšího efektu.
3 Smícháním dvou barev získáme další odstín. Barvy na šiškách necháme úplně zaschnout.
4 Šišky naaranžujeme do velké mísy nebo skleněné vázy tak, aby vynikla krása jejich barev.
Text: Martina Lžičařová
Foto: Shutterstock a archiv firem