U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Barevné nátěry
Kategorie: Barvy, laky, nátěrové hmoty | Autor:
K aplikaci barevných nátěrů je třeba přistoupit zejména tehdy, bylo-li dřevo opravované tmelem. Pro tzv. kryvé nátěry jsou určeny nátěrové materiály olejové, syntetické, ředitelné vodou i dvousložkové. Olejové barvy se dnes vyrábějí v omezeném rozsahu odstínů, nejčastěji používané jsou syntetické a vodou ředitelné emaily. Protože barvy ředitelné vodou mají kratší dobu zasychání a při aplikaci nezapáchají, je stále častější jejich využití zejména v interiérech. Přes to však nejvyšší kvalitu nátěrů zatím zaručí spíše barvy syntetické, které se lépe “slévají” a dokáží vytvořit dokonale hladký ploch. Dřevo je však nutné předem vytmelit a vybrousit.
Základní barvy
Pod kryvé nátěry se nejprve nanášejí základní barvy bílé či krémové (ze syntetických to jsou S 2070, Syntecol, Vorstrichfarbe 111, Duralbin Vorlack, Brusný základ 54, z vodou ředitelných pak V 2070 Aquacol, Emovit základ, Eterfix BD, Tebakryl V 2038, Kabe Acryl-grund, Sokrates Primer, Novalis fondo riemptivo a další), popřípadě je možné použít jako základ zředěnou barvu vrchní. Jako napouštěcí nátěr se často aplikuje i libovolná barva latexová nebo akrylátová zředěná vodou v poměru 1:1. Tím se povrch dřeva uzavře, takže se sníží další spotřeba nátěru. Mimoto povstanou z povrchu materiálu uvolněná vlákna, která v první vrstvě nátěru zatvrdnou, takže je pak lze snadno obrousit. Povrch dřeva se tím vyhladí. Na tento disperzní základ je pak možné aplikovat jak barvy ředitelné vodou, tak i syntetické.
Vrchní barvy
Ačkoli barvy vyráběné v poslední době se až na výjimky vzájemně snášejí zcela bez problémů (syntetické lze nanášet na základové ředitelné vodou, jde to i naopak), doporučují odborníci respektovat ověřené nátěrové řady i celé pracovní postupy. Na plechovkách s barvou je vždy uvedeno, pro jaké podklady je daná barva určena a také skutečnost, zda je základová či krycí (případnou reklamaci je možné uplatňovat pouze při dodržení požadavků výrobce). Vrchní barva se pak aplikuje na přebroušený základ (jemný brusný papír, zrnění 150 až 250 podle typu podkladu) ve 2 až 3 vrstvách.
Velice dobře to jde i s válečkem
FOTO 1. Váleček se uplatní nejen při malování stěn a stropů, ale i při práci s krycími barvami. Použít ale musíte odpovídající velikost (jsou menší), to-též platí i o vaničce na barvu
FOTO 2. Kromě vhodného válečku si připravte i štětec, kterým nejprve natřete všech-na místa, kam byste se s válečkem za normálních okolností nedostali, např. linie rohů apod.
FOTO 3. Na dno vaničky nalijte menší množství rozmíchané barvy, namočte do ní váleček a přejížděním po dně váleček důkladně obalte. Pozor, barvy nesmí být příliš mnoho!
FOTO 4. Velké plochy ošetřete
tak, že válečkem budete přejíždět různými směry, dokud podklad nebude probarvený. Natírání dokončete tahy které budou rovnoběžné s rohy.
Užitečné tipy:
* Než plechovku s barvou či jakoukoli jinou nátěrovou hmotou otevřete, důkladně otřete víčko od prachu a jiných nečistot. Při otvírání dejte pozor, abyste víčko nepoškodili (ideální je plochý šroubovák nebo tupá strana nože), plechovku totiž budete možná ještě potřebovat hermeticky uzavřenou.
* Zejména starší barvy, které jste uchovávali delší dobu, mají tendenci tvořit na povrchu škraloup, případně nejrůznější sraženiny. Škraloup opatrně odstraňte a obsah plechovky důkladně promíchejte, případně přidejte odpovídající ředidlo. Poté barvu přefiltrujte přes kousek čistého mušelínu nebo starou silonovou punčochu.
* Každý nový štětec, ať už z přírodních štětin nebo ze syntetického materiálu se vyplatí před prvním použitím důkladně promnout v prstech a vytahat z něj všechny uvolněné štětiny. Vyhnete se jejich odstraňování z již naneseného nátěru. Ušetříte si navíc nervy a prospěje to i kvalitě nátěru.