Automobil z půjčovny
Mobilita je jednou z důležitých součástí našeho života a automobil patří v současnosti mezi klíčové dopravní prostředky. Nemusíme ho však přímo vlastnit, lze ho i půjčit!
I v případě, že bydlíme ve městě, kde je rozvinutá veřejná doprava, je automobil nepostradatelný a občas jej potřebuje prakticky každý. Někdy nás však napadá, proč jich vlastně u domů stojí tolik, když s nimi majitelé vyjedou jen občas.
Automobil je typickým představitelem volnosti a svobody pohybu, kdy si majitel vozidla může dojet kdykoliv a kamkoliv, a to podle svého vlastního uvážení a podle svých potřeb. Přesto je možné zamyslet se nad tím, zda by se přece jen nevyplatilo naplánovat si své cesty dostatečně dopředu a využít služeb některé z autopůjčoven a své cesty realizovat se zapůjčeným autem.
Na výběr je řada možností
Pokud se rozhodneme půjčit si na cestu automobil, máme na výběr řadu subjektů od malých půjčoven až po velké mezinárodní společnosti. Zvyšuje se i zájem o zapůjčení auta jen na některý z víkendů na cestu na chalupu, případně na delší cestu na dovolenou. Poptávka je třeba v případě ojedinělé cesty v zimním období na hory, kdy je zbytečné vybavovat vlastní vůz zimními pneumatikami, sněhovými řetězy, střešními boxy apod.
Jestliže bude zapůjčený vůz plně obsazený, vyplatí se to. V případě menšího auta může propočet nakonec vyjít i tak, že náklady na zapůjčení čtyřikrát do měsíce na víkend mohou být stejně vysoké, jako jsou náklady na leasingové splátky nového vozu, a to vše bez dalších povinností a starostí, které vlastnictví automobilu přináší.
Nabídka je široká
Nabídka vozidel z autopůjčoven je rozsáhlá a rozmanitá, vybere si zde opravdu každý. Záleží jen na tom, čemu dává zájemce přednost. Může to být komfort, výkon, ekonomika při jízdě, cena za pronájem, nové technologie atd. Pokud zvolíme vetší půjčovnu, výběr začíná u vozů nižší třídy a končí až někde u luxusních, sportovních nebo vícemístných automobilů.
V případě vypůjčení vozu bychom se měli ptát na jeho vybavení, třeba na moderní prvky pomáhající bezpečné jízdě. Nejen v teplých letních měsících, ale i při cestě na dovolenou je již samozřejmostí, že je automobil vybaven klimatizací. V nabídce půjčoven najdeme i možnosti týkající se navigací či dětských sedaček. V zimě by pak v nabídce nemělo chybět zapůjčení sněhových řetězů.
U automobilů z půjčovny se nemusíme obávat toho, že by byly ve špatném technickém stavu. Velké společnosti poměrně často obměňují vozový park, a tak se často setkáme s nejnovějšími modely.
Co je psáno, to je dáno
I u pronájmu vozidla platí, že je potřeba pečlivě číst smlouvy, které budeme podepisovat. Zapůjčení vozu řeší smluvní podmínky, které se mohou u různých společností lišit. Proto bychom se měli zajímat o to, co v nich je, jaké máme povinnosti a jaká máme práva. Počítejte s tím, že ve většině případů je vozidlo zapůjčeno jednomu konkrétnímu řidiči. Chystáme-li se s vozem na dovolenou, je lepší se domluvit s půjčovnou na možnosti uvést i další osobu, které můžeme předat řízení. V tomto případě je nutné zjistit, jestli to je vůbec možné, případně, zda smluvní podmínky vyžadují nějaké další poplatky za druhého řidiče.
Cena pronájmu často zahrnuje pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a v řadě případů i havarijní pojištění, a to nejen na našich silnicích, ale ve většině evropských zemí, dálniční známku pro Českou republiku, silniční daň, pravidelnou údržbu i nepravidelné opravy, podle období výměnu zimních a letních pneumatik.
Při zapůjčení vozu musíme počítat s tím, že po nás budou požadovat ještě před vlastní zápůjčkou zaplacení kauce. Kauce slouží k zajištění závazku plynoucího ze zapůjčení vozidla. Jestliže nedojde k ničemu nepředvídatelnému, je kauce vratná. Výše je různá a odvíjí se od hodnoty půjčovaného vozidla. Výši kauce, stejně jako další cenové relace najdeme v ceníku jednotlivých půjčoven. Jen pozor na to, zda jsou uvedeny ceny konečné, tedy včetně DPH.
Důležitým bodem je doba pronájmu. Sazby se nejčastěji počítají jako denní, tedy za 24 hodin od začátku pronájmu. Překročíme-li dobu vrácení, může nám být započítán celý další den. Zajímejme se i o to, jak jsou ve smlouvě ošetřeny případné náklady na likvidaci škod v případě nehody nebo v případě odcizení vozidla. Snažme se nic nepřehlédnout, protože bychom se mohli dostat do potíží.
Nastupuje carsharing
Sdílená ekonomika je jedním z termínů, který hraje významnou úlohu především ve městech 21. století. K jednomu z fenoménů patří i sdílení vozidel, tedy tzv. carsharing. Pokud se po městě pohybujeme převážně prostřednictvím městské dopravy a najedeme za rok jen pár tisíc kilometrů a jinak bychom automobil nevyužili, vyjde nám jako levnější varianta automobil nevlastnit, ale půjčovat si ho.
Jednou z variant je již výše uváděná možnost zapůjčení v klasické autopůjčovně, mnohdy uživatelsky příznivější a modernější ale je využít způsobu sdílené dopravy. Carsharing nabízí půjčení automobilu, kdy platíme jen za to, co s ním opravdu ujedeme. U společností, které nabízejí carsharing, je potřeba se nejprve zaregistrovat. Následuje podpis smlouvy o využívání služby a pravděpodobně budeme skládat vratnou kauci. Zákazník pak dostane například čipovou kartu nebo potřebné kódy do chytrého mobilního telefonu, díky kterým si vůz na vybraném místě odemkne. Budeme-li potřebovat automobil, dopředu si jej zarezervujme (u řady společností si dnes již můžete vybrat i velikost vozu podle vašich potřeb), uvedeme hodinu, kdy vůz vyzvedneme a kdy jej opět budeme vracet, a současně dostaneme informaci, kde vámi vybraný vůz bude stát. Cena za zapůjčení se pak sestává ze dvou položek, z platby za dobu výpůjčky a za počet ujetých kilometrů. Palivo již bývá v ceně zápůjčky.
Text: Jiří Svoboda
Foto: Shutterstock