Ať vám hezké věci nerezaví
Týká se to nářadí, ozdobných prvků, ale třeba i starých lamp a příručních vařičů. Někdo má oblíbený kovaný popelník, někomu přidržuje papíry těžítko ze železa. Vše může rezavět.
Ve všech případech je potřeba kombinovat jisté ohledy na tyto předměty (zvlášť na ty už začínající korodovat by třeba nemělo pršet) s prvotním ošetřením a údržbou nebo udělat důkladnou očistu a příslušným nátěrem či nástřikem zabránit další destrukci.
Brousit a natřít
Někdy je to snadné. Například kdysi mezi chataři a chalupáři oblíbené kované krbové nářadí či jeho levnější průmyslově vyráběné repliky často zasáhla koroze ve vlhčích nepravidelně obývaných prostorách, když se z něj postupně odloupala ochranná barva. I dnes takovéto předměty postačí zbavit veškerých stop rzi smirkovým papírem či jemnějším kartáčem. Pak můžete použít kovářskou barvu, univerzální vícevrstvý nátěr, prověřenou kombinaci „základovky“ a svrchní barvy nebo jen opatřit vyčištěný kov „filmem“ konzervačního oleje, který je praktické uchovávat v balení s tryskou umožňující nástřik. Tento způsob ochrany menších kovových předmětů před korozí je ideální pro sezónní uložení nástrojů a nářadí ve vlhčím prostředí, ale i na kovové povrchy v místnostech neobývaných v zimě. Ale pozor, není to řešení natrvalo, nástřik (nebo nanesení oleje hadříkem) je nutné obnovovat.
Pečlivě vždy zvažujte speciální barvy na zkorodované povrchy, které lze podle výrobců nanášet rovnou na rez. Může to být rychlé a účinné pro některé menší složitě čistitelné konstrukce (např. kovový zahradní nábytek), ale mějte na paměti, že rez narušuje povrch a vždy i strukturu. Barvou na korozi tento proces sice přibrzdíte a zamaskujete, ale někde na povrchu kovu už poškození proběhlo a může skrytě postupovat dál. Pořádné očištění se z dlouhodobého hlediska vyplatí.
Do stroje!
Existují železné předměty, které mají určitou cenu a jimž sluší, když vypadají co nejlépe i s odpovídající patinou věku. Koroze však není patina, ale spíše nemoc. Je třeba ji léčit, aby se vzácnější a mnohdy dekorativní artefakty uchovaly. Máme na mysli staré sekery či jiné nářadí, ale třeba i letité jednoplotýnkové elektrické vařiče či lihové primusy, historické letlampy, visací zámky a klíče, svítidla a montážní lampy ze starých dílen. To vše lidé někdy uchovávají a opečovávají jako „moderní“ starožitnosti. O kovové části těchto předmětů se však koroze pokouší často a její očištění brusným kotoučem nebo kartáčem mnohdy nepřipadá v úvahu.
V těchto případech je dobrým řešením pískování, které spočívá ve vložení čištěného předmětu do zařízení, jež odstraní vrstvičku koroze (ale i starý nátěr) proudem tryskajícího speciálního písku. Tak se často restaurují například součásti historických bicyklů, ale i běžných starších repasovaných kol. Jde o metodu velmi účinnou a šetrnou, nabízí ji mnoho specializovaných firem; pískovačka na menší práce ale může být součástí vaší domácí dílny.
Máte-li kompresor, stojí vás pneumatická pískovačka do tisícovky. Na menší předměty je ideální malý pískovací box, což je univerzální zařízení využitelné pro mnoho různých typů čištění. Dá se pořídit zhruba od 10 tisíc korun.
Postup čištění
- Vždy ověřte, zda je zkorodovaný materiál z běžné oceli, či plechu, protože u nerezu či některých měkkých slitin (např. mosaz) by hrubší čištění povrch nenávratně poškodilo.
- Zbavte kov prachu, mastnoty i „zažraných“ nečistot. Bude-li po vyčištění natřený barvou, použijte kartáč i hrubší smirkový papír.
- Pro šetrné odstranění koroze z menších plechových předmětů (dózy, hračky, svítidla) je nutné postupovat jemně. Pořiďte si brusné houbičky různé zrnitosti, případně dejte předměty opískovat.
- Kované věci včetně drobných nádob a dekorací můžete zbavit vrstvy koroze rovněž houbičkou. Neošetřená kovaná ocel koroduje ve vlhku téměř okamžitě, zamezíte tomu nátěrem konzervačními oleji nebo kovářskou barvou.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock