Antiparazitika pro naše zvířátka

Léto, kdy trávíme více času v přírodě, patří k nejrizikovějším obdobím, v němž mohou naše domácí mazlíčky napadnout parazité přenášející nebezpečné nemoci. Prevence ale není na škodu i v chladnějších dnech.

Nakazí-li se venku pes, kočka či králík vnějšími či vnitřními parazity, může dojít následně k přenosu na všechny členy domácnosti, pokud jsou v pravidelném kontaktu. Zejména přípravky na odčervení tudíž podáváme i těm chlupáčům, kteří ven nechodí.

Není přípravek jako přípravek

Mezi antiparazitika počítáme přípravky s odpuzujícím nebo likvidujícím účinkem, případně s kombinací obou. Mohou chránit pouze proti vybraným parazitům nebo jsou širokospektrální a chrání zvíře zároveň proti parazitům vnějším i vnitřním. Doba účinnosti se různí, zpravidla bývá jeden až tři měsíce. Většinou je třeba vyzkoušet více typů, než najdeme ten nejvhodnější pro naše zvíře.

Antiparazitika vybíráme podle druhu a váhy zvířete (BAYER)

Obojek

Obojky mají repelentní účinek, který nemá vnějším parazitům dovolit na těle zvířete přistát, natož se usídlit. Problém je, že parazité obecně vyhledávají místa, kde je největší teplo, a tak zatímco hlavu nebo krk obojek spolehlivě ochrání, do třísel či pod ocas už tolik nedosahuje. Pro největší účinnost obojek připínáme tak, aby mezi ním a krkem zvířete byla mezera, u psa se počítá na dva prsty. Obojek nesmí přijít do styku s vodou. Účinnost snižuje časté kartáčování, střihání, ale i línání srsti.
Máme-li doma více zvířat, která si spolu hrají, a tak hrozí olíznutí obojku, volíme raději jiné antiparazitikum.

Pipety jsou oblíbené pro snadnou aplikaci (BAYER)

Pipety, tablety, pasty

Štěňatům a koťatům se podávají šetrnější přípravky (BAYER)

Takzvané spot-on jsou místně aplikované formy přípravků. Patří k nim pipety oblíbené pro snadnou aplikaci. Zatímco spreje bojácnějším psům a ještě více kočkám způsobují trauma, pipetou lze rychle a tiše vstříknout přípravek na jedno či více míst na kůži. Ale podle zkušenosti veterinářů i chovatelů jsou nejúčinnějším antiparazitikem tablety. Pro prevenci i hubení vnitřních parazitů lze použít rovněž přípravky ve formě pasty, která se lépe zapraví do krmení, a lze ji tak podat i mlsnějšímu zvířátku.

Šampony a postřiky

Repelentní účinek mají rovněž speciální šampony a postřiky. Ty můžeme použít i na prevenci či likvidaci parazitů v pelíšcích a dalších místech, kde zvíře lehává, tj. na koberci, případně sedačce nebo posteli.

Dobré rady

  • Podávejte mazlíčkům přípravky určené výhradně jim. Přípravky výhradně pro psy jsou pro ostatní zvířata toxické a jejich aplikace může skončit smrtí.
  • Přípravky dávkujte přesně podle hmotnosti zvířete. Při menším množství přípravku na odčervení parazité v trávicím traktu zůstanou, navíc se stanou na přípravek rezistentní.
  • Nekombinujte přípravky proti určitým parazitům, mohlo by dojít k předávkování.
  • Střídejte po čase přípravky, aby na ně parazité nezačali být rezistentní.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem

Antiparazitika pro naše zvířátka