Altán na velké zahradě
Posezení na zahradě může mít mnoho tváří – od nejjednoduššího altánku až po částečně či zcela zděnou stavbu ve stylu bungalovu. Taková stavba sluší především větším zahradám.
Pobývat v bytelnějším – zděném altánu lze jak v čase vedra, tak i nepohody, kdy do zcela otevřených altánků fouká nebo zatéká. Příjemné je, že tento typ stavby lze využívat i pro občasné přespání. Pokud ho vybavíme stylovou houpací sítí, v duchu se v něm přesuneme někam jižněji, než leží české vnitrozemí.
Větší altán je možné vybavit krbem, chladničkou i tekoucí vodou. Zajímavě působí vestavěný nábytek.
Zděné stěny umožňují vytvoření četných nik, kam lze umístit oblíbené knížky, užitkové předměty a květiny. Vnitřní prostor tak získá na útulnosti.
U klasického dřevěného altánu postavíme jeho nosné části i celou podlahu na zemní kotvy pár centimetrů nad okolní terén, a pod něj nasypeme oblázkovou drenážní vrstvu. Tak jej ochráníme před vzlínáním vlhkosti, ale zlepšíme v něm i tepelnou pohodu. Pokud má takový altán otevřené stěny, stačí je zastínit obyčejnými rákosovými nebo bambusovými rohožemi – ty až překvapivě dobře izolují.
Na detailech záleží
Věčná škoda do krásného altánu pořídit levné hrnky ze supermarketu! Zajděte raději na hrnčířské trhy nebo do bazaru.
Dalšími drobnými, ale užitečnými předměty, které se vyplatí zakoupit, je elektrická past na hmyz, sada několika plédů, dostatek polštářků, pro dámy zrcadlo na zeď, rychlovarná konvice, případně servírovací stolek.
Altán přes den s oblibou využijí děti. Měly by tu mít své hračky, miniknihovničku a houpačku.
A už chybí jen jeden detail, který ocení všichni zvídaví majitelé malých i velkých zahrad – příručka na poznávání ptáků a malý dalekohled.
Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller