U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ALPSKÝ MODERNIZMUS

Kategorie: Styl | Autor: MARTINA LŽIČAŘOVÁ

Vše, co je staré a letité, vše, co může vyprávět příběh uplynulých dob, oslovuje Alberta Olbrista, nového majitele švýcarského statku Gruebenhus. Najdete jej v Bernské vysočině v oblasti Saanenlandu.

Bernská vysočina je známa ledovcovými obry jako Jungfrau, Mönch a Eiger, malebnou krajinou v okolí jezer Thuner a Brienzersee a také rekreačními středisky Grindelwald, Gstaad, Adelboden, Mürren či lázněmi Interlaken. V létě láká turisty nebo horolezce, v zimě nabízí neomezenou škálu zimních sportů.

   Gstaad, prestižní lyžařské centrum, se nachází v kraji Bernese Oberland. Ve skutečnosti je malou vesnicí s jedinou ulicí, zato však se spoustou půvabných dřevěných chalup. Podobnou stavbou je i Gruebenhus, dvě stě let starý statek, který leží na úpatí Horneggli.

Typická jsou venkovní schodiště

Basilejský rodák Albert Olbrist se zamiloval do Gruebenhusu již před lety. Se stejnou vášní, jakou vložil do své sbírky starých motorových vozidel, se začal věnovat nově získanému horskému domu v Bernese Oberlandu. Po důkladném prostudování architektonického stylu místních statků jej neváhal rozebrat až ke sklepním zdem, přičemž každý trám úzkostlivě očísloval, aby je pak zase sestavil dohromady.

   Tradiční saanenladský statek, jako je tento, je postaven z téměř tří set kmenů. Z hraněných trámů jsou sroubeny nejen zdi, ale jsou z nich zkonstruována i dvě venkovní schodiště. Po příkrých stupních se jimi stoupá ke dveřím do obytných místností. Původně byly v Gruebenhusu dva obývací prostory: nalevo jeden pro rodiče a druhý napravo pro nejstaršího syna. Tehdy vedla obě schodiště do tomu odpovídajících, dříve nevytápěných ložnic. Nyní tyto místnosti slouží jako jídelna a ložnice.

Staré s novým tu ladí

Albert Olbrist, kterému se příčí mít v domě cokoliv nepoctivého, se při rekonstrukci a zařizování svého statku rozhodl pro čisté linie a moderní umění. Velký obývací pokoj s jednoduchým prkenným stropem vznikl propojením dvou menších místností a zdobí jej díla současných umělců. Většinou jde o majitelovy přátele, jako jsou Jean Tinguely, Bernhard Luginbühl a Niki de Saint Phalle. I na dalších dřevěných stěnách visí práce švýcarských tvůrců.

   Zařízení statku sestává jak zmoderního nábytku s jednoduchým designem, tak ze starobylých venkovských kusů, pocházejících z místní oblasti. Otisky prošlých let na nich zanechaly půvabnou patinu.

   Hlavní osu statku dnes tvoří odvážně vzdušné ocelové schodiště. To spojuje všechna podlaží od přestavěného sklepního patra až po pokoje v podkroví. Přes tyto nově vnesené moderní prvky Albert Olbrist naprosto důsledně obnovil všechny původní detaily v souladu se saanenlandskou tradicí. A tak je každé dveřní kování, každý pant, každá klika, každý zámek malým uměleckým dílem.

Popisy k obrázkům

Dvě stě let starý statek Gruebenhus v Saanenlandu

Z balkonu je výhled na hory v Bernese Oberland

Salonní stolek vyrobil švýcarský umělecký kovář Bernhard Luginsbühl. Další nábytek v obývacím pokoji je kombinací moderních a starobylých venkovských kusů

Kamenná dlažba, chromovaná ocel a staré dřevo jsou materiály, které se snadno udržují, a tím se podílejí na přívětivé atmosféře kuchyně

Ložnice pro hosty. Jak je vidět, nejsou tu žádné zbytečnosti…

Ve druhém patře visí na trámu kravské zvonce jako připomínka obživy dávných hospodářů

Jídelna vedle kuchyně. Velká kredenc v pozadí pochází ze zdejšího kraje

Hlavní osu Gruebenhusu tvoří ocelové schodiště, které spojuje přestavěné sklepní patro s pokoji v podkroví

Záplavy muškátů podtrhují půvab alpského stavení

Příkré schodiště odpovídá původní konstrukci, tak typické pro zdejší venkovská stavení

Okna v průčelí jsou bohatě zdobena dřevořezbami

Albert Olbrist, současný majitel Gruebenhusu

Autor fotografií: FOTO: PROFIMEDIA. CZ

ALPSKÝ MODERNIZMUS