Adventní kalendáře nejen pro děti

adventní perníčky

Blízké můžete obdarovat vlastnoručně upečeným adventním kalendářem. Foto: Shutterstock

Způsobů, jak si zpříjemnit předvánoční čas, je celá řada a adventní kalendář je jedním z nich. Jeho nápaditou formou můžete obdarovat i dospělé nebo zkrátka potěšit sami sebe.

První tištěné adventní kalendáře se objevily na počátku 20. století, ovšem v jiné podobě, než jak je známe dnes. Byly z papíru, vypadaly jako části vesnic nebo měst s důmyslně schovanými okénky a za nimi se skrývaly obrázky, veršíky nebo citace z Bible. Naplno se po celé Evropě rozšířily až po druhé světové válce; zpříjemňují čekání na Štědrý den dětem i dospělým.

domácí adventní kalendář

Košík s dárečky můžete odekorovat podle nálady třeba obrázky, světýlky nebo jehličnatými větvičkami. Foto: Shutterstock

Originální adventní kalendář

adventní kalendář kartonový domeček

Kartonový domeček lze ke schování dobrot používat každoročně (foto: Westwing)

Asi nejznámější formou je papírový kalendář s otvíracími okénky, za nimiž se skrývají malé čokoládičky. Děti je milují, ale že by v interiéru dokázaly navodit slavnostní adventní atmosféru, se o většině z nich říct nedá. Můžete si ale snadno vyrobit vlastní podle svých představ a vkusu, od nejjednodušších papírových sáčků a malých balíčků úhledně naaranžovaných v košíčku nebo zavěšených na větvi až po složitější výrobky z papíru či dřeva, které můžete používat opakovaně. Kouzelně vypadají i textilní sáčky nebo punčochy zavěšené na vánoční girlandě. Pokud si netroufnete na výrobu dřevěného kalendáře, lze zakoupit různé polotovary z kartonu a překližky, které pak již stačí ozdobit podle vlastní fantazie, nebo pořídit hotový výrobek, jejž naplníte vlastními laskominami.

dřevěný adventní kalendář

„Perníčkový“ panáček ze dřeva je každý den o kousek blíž Štědrému dni (foto: Bella Rose)

adventní svíčka

To, že je advent čas zklidnění, rozjímání a radostného očekávání, si můžeme každý den alespoň na chvilku připomenout zapálenou svíčkou. Foto: Shutterstock

Čím adventní kalendář naplnit

A co se v malých balíčcích může skrývat? Stačí zapojit vlastní fantazii. Nejobvyklejší jsou drobné sladkosti (kupované nebo i domácí v podobě voňavých perníčků), kvalitní čokoláda, dáváte-li ale přednost zdravějšímu mlsání, můžete do jednotlivých balíčků přidat sušené ovoce či oříšky. Dospělí ale dovedou ocenit i kvalitní kávu nebo čaj.

Adventní kalendáře se však mohou docela dobře obejít i bez jakýchkoliv dárečků. Někoho potěší denně posunout dřevěného panáčka o jeden krůček blíže ke Štědrému dni, zapálit si svíčku a věnovat se odpočinku nebo pro každý den připravit jeden zábavný úkol, který se pak promění v to nejkrásnější – společně strávený čas.

lnené adventní pytlíčky

Ručně vyšité lněné sáčky zavěšené na girlandě působí v interiéru i jako stylová sváteční dekorace (foto: Fler, Lněné)

Čas adventu

Advent je období, jež zahrnuje čtyři neděle před 25. prosincem. První adventní neděle, kterou období začíná, tedy připadá na některý z dnů v rozmezí 27. listopadu až 3. prosince. Advent končí se západem slunce na Štědrý večer. Může tedy trvat 22 dnů až 28 dnů. V obchodních verzích adventních kalendářů je počet dnů obvykle 24, začínají tedy vždy 1. prosincem.

Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem Bella Rose, Fler/Lněné, Westwing a Shutterstock

Adventní kalendáře nejen pro děti