U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Aby sníh nezpůsobil škody
Kategorie: Stavba | Autor:
Loňská zima byla na sníh štědrá. Děti a lyžaři to jistě přivítali, těm ostatním ale nadělal starosti. Zvláště pak majitelům nemovitostí.
Sníh může způsobit mnoho škod zejména při rychlém jarním oteplení. A to nejen přímo na střechách domů, často i na dalším majetku, například na autech zaparkovaných blízko nich. Lze tomu ale poměrně snadno předejít. Stačí střechu proti sesuvu sněhu dobře zabezpečit.
Co dokáže sníh
Podle údajů Státního hydrometeorologického ústavu dosahuje sněhová pokrývka na českých horách až 5 metrů, ve městech 75 centimetrů. Za jediný den může na horách napadnout až metr sněhu, ve městech zhruba 30 centimetrů. Co to znamená? Na střeše o rozloze 100 m2 se při třiceticentimetrové vrstvě sněhu může vytvořit ledovec vážící 30 tun!
„Škody může způsobit samotná tíha sněhu,“ říká Marek Vích z pojišťovny Kooperativa. „Nejčastěji jsou poškozeny okapy, zachytávače sněhu, ale pokud je vrstva opravdu silná a těžká, může dojít i k podstatně větším škodám, například k prolomení krovu. Hrazeny jsou ale i škody způsobené na pojištěném majetku pádem sněhu, například ze sousední střechy.“
V horších případech musí pojišťovna řešit také pojistné události, při nichž padající sníh někoho zranil. Vlastník budovy totiž v případě, že sníh či led ze střechy neodstranil, nebo na riziko alespoň neupozornil, odpovídá za škodu na zdraví a věcech.
Problémům lze předcházet
Jak konkrétně se tedy bránit, aby nám sníh přinášel jen radost? Na to by se samozřejmě mělo myslet ještě před začátkem stavby. Projektant by měl navrhnout protisněhovou ochranu odpovídající klimatu v dané lokalitě. Základ je v samotném řešení střechy, v jejím spádu a výběru vhodné střešní krytiny. Na to navazuje instalace bezpečnostních prvků. „Především na horách by majitelé měli dát přednost lety prověřené falcované krytině PLX z pozinkované oceli. Je hladká, s minimem spojů, takže zabraňuje tomu, aby se na ní sníh udržel. Hladký povrch krytiny umožňuje jeho plynulé sjíždění. Sníh pak dlouhodobě nezatěžuje krov, což je důležité zejména u starších objektů. V zátěžových oblastech je vhodné na střechy instalovat sněhové zábrany a rozrážeče, které sníh zachytávají především v době tání,“ připomíná Štěpán Lášek ze společnosti Lindab, která vyrábí střešní krytiny, okapy a další ochranné prvky ze švédské pozinkované oceli.
Sněhové zábrany je vhodné umístit především v okapové části, nad balkony a nad vchodem. „A ocelové protisněhové rozrážeče ve tvaru trojúhelníků je vhodné rozmístit po celé střeše,“ dodává Štěpán Lášek. „Jinak může sesouvající se sníh vytrhat vše, co vyčnívá z roviny střechy – tedy spodní hrany tašek, prostupy střechou, v úžlabí části nařezaných tašek a podobně. Také proto se i na českých horách stále více objevují pásové plechové krytiny bez rizikových spojů a výstupků. Ve vysokohorských zátěžových oblastech se pak, jak určují stavební normy, musí na okraj střechy namontovat účinnější zábrany v podobě desky nebo tyčového zátarasu.
Nebezpečná je i námraza
Problémy na střeše často způsobuje i namrzání. Jestliže totiž ráno přejdou teploty z minusových hodnot nad nulu, sníh začne tát a voda stéká do žlabů a svodových trubek. Večer pak voda a těžký sníh na střeše, ve žlabech i v trubkách zmrzne a odvodňovací cesta se postupně ucpe. Voda pak začne přetékat přes okraje žlabů a vytváří rampouchy, které narůstají až do třímetrových délek a mohou vážit i 100 kg. Okapy se pod tíhou ledu mohou odtrhnout a prasknout.
Nejjednodušší prevencí je zvolit okapový systém, který umožňuje bezproblémovou demontáž. Na zimu okapy jednoduše odmontujete a vyloučíte riziko, že je poškodí zmrzlá voda nebo strhne sjíždějící sníh. Další možností je například instalace termokabelů, které námrazu v okapech rozehřívají.
O autorovi| www.lindab.cz
Popisy k obrázkům
Po sedlové střeše opatřené lehkou krytinou z hladkých vln sníh dobře sjede
Lehkou vlnu Lindab můžete bez problémů klást i na starou krytinu
Tyč – ukázka části bezpečnostní zábrany proti sesuvu sněhu
Lávka pro bezpečný pohyb po střeše, například při nutné údržbě, nebo opravě
Autor fotografií: FOTO ARCHIV FIRMY