Aby skla krbů byla průzračná

Rubrika: Interiér

Jaro a léto jsou období, kdy topíme v krbu jen výjimečně. Ale je součástí našeho interiéru a dvířka, osleplá šedočernými stopami sazí, rozhodně nedělají parádu. A když se sejde společnost a napadne nás – jen pro krásu živého ohně – usadit se kolem krbu, bude na čištění dvířek pozdě.

 

 

Přitom na čištění skel topidel existuje mnoho přípravků, pomocí nichž jednoduše odstraníte mastnotu, připálené zbytky, usazeniny kouře a sazí, prach i ostatní nečistoty. Některé jsou ve formě spreje nebo pěny, jiné mají hustší konzistenci gelu. Ceny se pohybují zhruba mezi 100 až 300 korunami za půllitr, který vydrží na více použití (podle velikosti a znečištění skla).

Spej nastříkáme na na okénko, necháme asi třicet sekund působit, a pak setřeme třeba papírovou utěrkou. Skla z obou stran dočistíme vlhkou houbičkou a opět vysušíme. Pokud je povrch hodně zašpiněný, nástřik opakujeme. Gel má tu výhodu, že  po skle nestéká. Pracujeme s ním podobně jako s tekutým nebo pěnovým prostředkem. Před čištěním si v každém případě pročtěte návod na použití, některé přípravky na čištění skel krbových dvířek by neměly přijít na hliníkové a lakované součásti krbů. A samozřejmě nikdy na rozpálený povrch!

Dvířka některých krbů se vytahují vzhůru do tělesa vložky. Tam je třeba vyhledat šroub (často v podobě imbusu), kterým se dvířka uvolní. Pak je možné otočit je do strany a sklo vyčistit.

Zdá se vám, že se dvířka vašeho krbu zanášejí rychleji a víc než u sousedů? Příčinou může být skutečnost, že jste zvolili model, který nemá dobře vyřešen systém “omývání” skla vzduchem (tento systém  dokáže problém znečištění zmírnit). Druhou příčinou může být i používání nedostatečně vyschlého dřeva. Kouřivost se prudce zvyšuje, zejména když se topí smolnatým dřevem.

 

 

 

TEXT: MARIE RUBEŠOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Aby skla krbů byla průzračná