Aby nohy nebolely

Rubrika: Zdraví

Od chvíle, kdy se naučíme chodit, nás nohy nosí po světě a my jejich služby bereme jako samozřejmost. Ale pokud nám mají dobře sloužit, musíme jim věnovat péči a pozornost.

Jak jednoduše nohám dopřát úlevu? V létě se naučte občas chodit bosi. Chodidla se během chůze dotýkají nerovností země a tím se masírují a aktivují svaly, které v obuvi nepoužíváme. První pomocí pro unavené a oteklé nohy je vhodná koupel. Stačí ve vodě rozpustit asi kilogram kuchyňské soli a do roztoku pak ponořit chodidla. Také koupel z odvaru kaštanů působí na nohy blahodárně, zlepšuje krevní oběh.

Dobrým cvikem pro prsty a svalstvo je sbírat chodidlem ze země předměty, jako jsou kapesník, tužka nebo malý míček. Na procvičení a masáž plosek nohou je vhodné stoupat na gelový míček. Večer ulevíte unaveným nohám, když si lehnete, nohy zvednete a opřete si je o zeď nebo alespoň vsedě je položíte na stůl. Otok a únava rychleji mizí. Nejúčinnější prevencí proti bolestem nohou je pravidelná chůze v kvalitních botách.

Boty vybírejte pečlivě

Jednou z nejčastějších příčin bolavých nohou je špatná obuv. V botách jsme většinu dne a měly by nám dokonale padnout. Novou obuv si zkoušejte nejlépe vestoje v odpoledních hodinách, kdy je noha trochu unavenější. Pro celodenní nošení by boty měly mít pevný opatek a dámská obuv by neměla mít vyšší podpatek než čtyři centimetry. Vyberte si obuv, která je o půl centimetru větší, než je vaše velikost, abyste mohli pohodlně zahýbat palcem.

Dbejte na to, aby pata doléhala přesně na konec boty a ta se nevyzouvala. V obchodě se v obuvi několikrát projděte, ať máte jistotu, že opravdu sedí. Při zkoušení mějte na sobě ponožky nebo punčocháče podobné těm, které pak v botách chcete nosit. Komfort si zajistíte i vhodnými vložkami do bot, které pomáhají redukovat pocení, ale působí i preventivně při potížích s plochýma nohama.

Pro delší nošení jsou naprosto nevhodné vysoké podpatky, které nutí tělo zaklánět se dozadu, tím dochází ke špatnému postavení páteře a pánve a navíc veškerá váha spočívá na palci u nohy, což zapříčiňuje jeho bolestivé vybočení. Vhodné nejsou ani balerínky a žabky, které mají při dlouhodobém nošení špatný vliv na klenbu nohy a držení těla. Pozor také na příliš špičaté boty, které stlačují prsty.

Kdy zajít k podiatrovi?

Pokud máte bolesti nohou či jiných částí pohybového aparátu, trpíte nemocemi, které mohou zhoršovat funkci dolních končetin, máte otlaky, mozoly, zarůstající nehty nebo deformity prstů, zajděte k odbornému lékaři.

Podiatr vyšetří vaše nohy, při tom může odhalit odchylky v postavení kotníků, postavení os dolních končetin, kolen a posazení pánve. S sebou si vezměte boty, které běžně nosíte, ty, ve kterých sportujete i jeden pár sešlapaných bot a doposud používané ortopedické či jiné vložky.

Na základě vyšetření vám podiatr nechá zhotovit vložky na míru, které zajistí plynulý přechod vašich jedinečných chodidel do sériově vyráběné obuvi. Doporučí také vhodnou fyzioterapii k nápravě aktuálního zdravotního stavu.

Když vás trápí křeče

Příčinou křečí v noze může být fyzická zátěž, nedostatek minerálů, dehydratace, některé léky, alkohol, těhotenství, nesprávná velikost boty, vysoké podpatky, nedostatečné prokrvení končetin.

Křeče – jde o prudké stažení a dočasné ztluštění svalu – se zbavíte tak, že přestanete vykonávat pohyb, který křeč vyvolal, a snažíte se sval opatrně natáhnout. Pokud je křeč ve svalu chodidla, promasírujte ho, skrčujte a natahujte prsty. Sval se po chvíli natáhne do původní polohy a přestane bolet.

Prevence křečových žil

Nejlepší prevencí varixů je dostatek pohybu. Pokud ale už křečové žíly máte, pak byste se měli vyhnout sportům se statickou zátěží, jako je vzpírání, ale i jízda na koni, při kterých se v žilách zvyšuje tlak a je omená žilní cirkulace. Naopak vhodné je plavání, chůze či jízda na kole.

Při dlouhém sezení je dobré dolní končetiny procvičovat, například krouživými pohyby chodidel. Nohám uleví také patnáctiminutová pauza, při které si dáte nohy nahoru. Prospívá jim i sprchování střídavě teplou a studenou vodou – tou končíme. Při sezení nedávejte nohu přes nohu. A ženy by se měly vyvarovat kombinované hormonální antikoncepce s estrogeny a kouření.

Co ještě může nohy potrápit?

Kuří oko je dosti bolestivý kožní výstupek, objevující se hlavně na kloubech a na vystupujících kostech. Příčinou jejich vzniku je především nevhodná obuv. První pomocí mohou být gelové náplasti, které vám alespoň trochu uleví. Pro domácí léčbu se hodí náplasti s obsahem kyseliny salicylové.

Nejrozšířenějšími viry, které napadají nohy, jsou papilloma viry, způsobující vznik bradavic. Bradavice nebolí, ale pokud jsou na chodidlech, mohou při chůzi tlačit a také začít krvácet, když se natrhnou. S léčbou neotálejte (pomohou přípravky z lékárny obsahující klotrimazol či terbinafi n anebo velmi účinný přípravek Pythium oligandrum).

Další nepříjemností jsou plísně. Projeví se obvykle zarudnutím pokožky, svěděním a posléze odlupováním. Postihují kůži mezi prsty, ale také nehty. Předcházet plísním lze pravidelnou hygienou, speciálními krémy, ponožkami, vložkami a spreji do bot. U plísní i u bradavic platí, že pokud nedojde po použití volně prodejných přípravků ke zlepšení, měli byste zajít k lékaři.

Pedikúra doma i v rukou profesionálů

Dobrá pedikúra je základem nejen pro krásné, ale i zdravé nohy. Tipem na jemři. chodidla je domácí peeling. Smíchejte mořskou sůl s olivovým olejem a naneste na chodidla, dobře promasírujte, smyjte a pak použijte opatrně pemzu. Nezapomeňte chodidla namazat krémem, skvělá je klasická vazelína nebo kaštanový gel. Péči věnujte také nehtům, pravidelně je čistěte kartáčkem a zastřihujte. Jednou týdně ošetřete hrubé části chodidel pemzou.

Vhodná je i pravidelná návštěva pedikérky, která dokáže ošetřit nejen kuří oka, ale poradí si i se zarůstajícími nehty. Hitem posledních let je suchá neboli medicínská pedikúra, při níž ztvrdlou kůži jemně obrušuje speciální bruska. Díky tomu je metoda vhodná i pro diabetiky a lidi trpící plísněmi.

text: GABRIELA ZELINKOVÁ
foto: ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK

Aby nohy nebolely

Aby nohy nebolely